Таг: Отворен Балкан

1 2 10 / 15 НАПИСИ
СЕ ПРОШИРУВААТ ЛЕНТИТЕ НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН ТАБАНОВЦЕ ЗА ДА СЕ ЗАБРЗА ТОВАРНИОТ СООБРАЌАЈ

СЕ ПРОШИРУВААТ ЛЕНТИТЕ НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН ТАБАНОВЦЕ ЗА ДА СЕ ЗАБРЗА ТОВАРНИОТ СООБРАЌАЈ

Почнаа градежните работи на граничниот премин Табановце за проширување на пристапните сообраќајници од македонската страна, што има за цел да го забрз ...
ОД ОКТОМВРИ 2023 ПОЕВТИН РОАМИНГ СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ

ОД ОКТОМВРИ 2023 ПОЕВТИН РОАМИНГ СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ

Од октомври 2023, земјите од Западен Балкан ќе плаќаат поевтин роаминг со земјите членки на Европската унија. Премиерот Димитар Ковачевски денеска во ...
МВР СЕ ЖАЛИ ДЕКА ЦАРИНА НЕ ГИ СМЕНИЛА РАСИПАНИТЕ СЕМАФОРИ НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ И ЗАТОА ИМА ГУЖВА

МВР СЕ ЖАЛИ ДЕКА ЦАРИНА НЕ ГИ СМЕНИЛА РАСИПАНИТЕ СЕМАФОРИ НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ И ЗАТОА ИМА ГУЖВА

На граничните премини за влез и излез од земјава не работат семафорите за насочување на возилата во ленти. Поради тоа, патниците не знаат во која коло ...
ЕУ ДА НИ ДАДЕ ПОМОШ ЗА СТРУЈА, ДА НЕ СЕ СЛУЧИ СРАМОТ КАКО ВО ПАНДЕМИЈАТА КОГА НЕ ДОБИВМЕ ВАКЦИНИ, КАЖА РАМА ПО СРЕДБАТА СО КОВАЧЕВСКИ И ВУЧИЌ НА ОТВОРЕН БАЛКАН

ЕУ ДА НИ ДАДЕ ПОМОШ ЗА СТРУЈА, ДА НЕ СЕ СЛУЧИ СРАМОТ КАКО ВО ПАНДЕМИЈАТА КОГА НЕ ДОБИВМЕ ВАКЦИНИ, КАЖА РАМА ПО СРЕДБАТА СО КОВАЧЕВСКИ И ВУЧИЌ НА ОТВОРЕН БАЛКАН

(Специјално од Белград: Ана Антевска) Македонија, Србија и Албанија ќе испратат заедничко барање до Европската унија за помош во обезбедувањето стр ...
НЕ МИ Е ЈАСНО КАКО СТРАНЦИТЕ КОИ НЕМААТ ГРАНИЦИ ФИНАНСИРААТ ПРОЕКТИ ЗА ПОДОБРО ГРАНИЧНО ПОВРЗУВАЊЕ КАЈ НАС, РЕЧЕ КОВАЧЕВСКИ НА ОТВОРЕН БАЛКАН

НЕ МИ Е ЈАСНО КАКО СТРАНЦИТЕ КОИ НЕМААТ ГРАНИЦИ ФИНАНСИРААТ ПРОЕКТИ ЗА ПОДОБРО ГРАНИЧНО ПОВРЗУВАЊЕ КАЈ НАС, РЕЧЕ КОВАЧЕВСКИ НА ОТВОРЕН БАЛКАН

(Специјално од Белград: Ана Антевска) Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Белград на состанокот на Отворен Балкан уште еднаш кажа дека меѓу Мак ...
ДЕНЕСКА СЛИКИТЕ ОД БАЛКАНОТ СЕ ОД НАСМЕАНИ ПРИЈАТЕЛИ, КАЖАА КОВАЧЕВСКИ, ВУЧИЌ И РАМА НА ЗАЕДНИЧКИОТ САЕМ НА ВИНО ВО БЕЛГРАД

ДЕНЕСКА СЛИКИТЕ ОД БАЛКАНОТ СЕ ОД НАСМЕАНИ ПРИЈАТЕЛИ, КАЖАА КОВАЧЕВСКИ, ВУЧИЌ И РАМА НА ЗАЕДНИЧКИОТ САЕМ НА ВИНО ВО БЕЛГРАД

(Специјално од Белград: Ана Антевска) Македонија, Србија и Албанија за првпат имаат заеднички саем на вино, кој од денеска до сабота ќе се одржува ...
БУГАРИЈА ЈА КИДНАПИРА УНИЈАТА, ОБЈАВИ РАМА ОТКАКО СО КОВАЧЕВСКИ И ВУЧИЌ СЕ КОНСУЛТИРАА ДАЛИ ДА ОДАТ ВО БРИСЕЛ НА САМИТОТ ЕУ-ЗАПАДЕН БАЛКАН

БУГАРИЈА ЈА КИДНАПИРА УНИЈАТА, ОБЈАВИ РАМА ОТКАКО СО КОВАЧЕВСКИ И ВУЧИЌ СЕ КОНСУЛТИРАА ДАЛИ ДА ОДАТ ВО БРИСЕЛ НА САМИТОТ ЕУ-ЗАПАДЕН БАЛКАН

Тројцата лидери од Отворен Балкан, Димитар Ковачевски, Александар Вучиќ и Еди Рама, се консултираат меѓу себе дали да одат на претстојниот самит ЕУ-За ...
ПРОШИРУВАЊЕТО НА ЕУ СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН СЕГА ВЕЌЕ Е И СТРАТЕШКО И БЕЗБЕДНОСНО ПРАШАЊЕ, КАЖА КОВАЧЕВСКИ НА „ОТВОРЕН БАЛКАН“ ВО ОХРИД

ПРОШИРУВАЊЕТО НА ЕУ СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН СЕГА ВЕЌЕ Е И СТРАТЕШКО И БЕЗБЕДНОСНО ПРАШАЊЕ, КАЖА КОВАЧЕВСКИ НА „ОТВОРЕН БАЛКАН“ ВО ОХРИД

Цела Европа, и ние земјите од регионот, се соочуваме со сериозни последици од воената, енергетската, економската и здравствената криза. Во вакви услов ...
ВЕДНАШ ДА ФОРМИРАМЕ РАБОТНИ ГРУПИ ЗА МЕЃУСЕБНО ДА СИ ПОМОГНЕМЕ ДА ЈА ПРЕЖИВЕЕМЕ ЗИМАТА, КАЖА ВУЧИЌ НА „ОТВОРЕН БАЛКАН“

ВЕДНАШ ДА ФОРМИРАМЕ РАБОТНИ ГРУПИ ЗА МЕЃУСЕБНО ДА СИ ПОМОГНЕМЕ ДА ЈА ПРЕЖИВЕЕМЕ ЗИМАТА, КАЖА ВУЧИЌ НА „ОТВОРЕН БАЛКАН“

Српскиот претседател Александар Вучиќ предложи трите земји од иницијативата „Отворен Балкан“ веднаш да формираат работни групи за заедно да ги надмина ...
КУЛТУРАТА И ТУРИЗМОТ ВО ФОКУСОТ НА САМИТОТ „ОТВОРЕН БАЛКАН“ ВО ОХРИД

КУЛТУРАТА И ТУРИЗМОТ ВО ФОКУСОТ НА САМИТОТ „ОТВОРЕН БАЛКАН“ ВО ОХРИД

Културата и туризмот се во фокусот на самитот „Отворен Балкан“ што е во тек во Охрид. На денешната панел-сесија на тема „Отворен Балкан, отвора култур ...
1 2 10 / 15 НАПИСИ