Таг: пациенти

1 2 3 28 10 / 275 НАПИСИ
СЕ ПРАВИ ПОПИС ЗА СКАПИТЕ АПАРАТИ КОИ СЕ ДОНИРАНИ, А НЕ СЕ КОРИСТАТ ВО ЗДРАВСТВОТО, РЕЧЕ МЕЏИТИ

СЕ ПРАВИ ПОПИС ЗА СКАПИТЕ АПАРАТИ КОИ СЕ ДОНИРАНИ, А НЕ СЕ КОРИСТАТ ВО ЗДРАВСТВОТО, РЕЧЕ МЕЏИТИ

Министерот за здравство Фатмир Меџити вели дека се прави попис за сите апарати кои се донирани, а не се користат во здравството. Како што објави МИ ...
НА КЛИНИКАТА ЗА КАРДИОХИРУРГИЈА ВОВЕДЕН НОВ МЕТОД ЗА СТАВАЊЕ СТЕНТ СО ПОЛЕСНА АНЕСТЕЗИЈА И ПОКРАТОК БОЛНИЧКИ ПРЕТСОЈ

НА КЛИНИКАТА ЗА КАРДИОХИРУРГИЈА ВОВЕДЕН НОВ МЕТОД ЗА СТАВАЊЕ СТЕНТ СО ПОЛЕСНА АНЕСТЕЗИЈА И ПОКРАТОК БОЛНИЧКИ ПРЕТСОЈ

На Клиниката за кардиохирургија во Скопје за првпат во регионот е изведен метод на ставање стент на лак на aорта, кој ќе овозможи полесен третман на п ...
АПЕЛАЦИЈА СКОПЈЕ НАМАЛИ УШТЕ ЕДНА ПРВОСТЕПЕНА ПРЕСУДА НА ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС ЗА СООБРАЌАЈКА, ОД 7 НА 4,5 ГОДИНИ ЗАТВОР

АПЕЛАЦИЈА СКОПЈЕ НАМАЛИ УШТЕ ЕДНА ПРВОСТЕПЕНА ПРЕСУДА НА ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС ЗА СООБРАЌАЈКА, ОД 7 НА 4,5 ГОДИНИ ЗАТВОР

Апелациониот суд од Скопје, затворската казна на таксистот  Љубе Трајковски (67 год) од Велес ја намали од седум на четири години и шест месеци затвор ...
10 ГОДИНИ СЕ ЧЕКА РАДИОТЕРАПИЈА ЗА БОЛНИТЕ ОД РАК ВО БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА, КАДАР ИМА, УШТЕ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО ДА НАБАВИ КОМПЈУТЕР СИМУЛАТОР

10 ГОДИНИ СЕ ЧЕКА РАДИОТЕРАПИЈА ЗА БОЛНИТЕ ОД РАК ВО БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА, КАДАР ИМА, УШТЕ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО ДА НАБАВИ КОМПЈУТЕР СИМУЛАТОР

Десет години болните од рак во Југозападна Македонија чекаат да добијат зрачна терапија во Клиничката болница во Битола. Над 1.500 пациенти од регионо ...
НА 8 СЕПТЕМВРИ ЛАНИ СЕ СЛИКАА СО АКЦЕЛЕРАТОР ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“, ДОЈДЕ НОВ 8 СЕПТЕМВРИ, АПАРАТОТ ЗА ОНКОЛОШКИ ПАЦИЕНТИ УШТЕ НЕ РАБОТИ

НА 8 СЕПТЕМВРИ ЛАНИ СЕ СЛИКАА СО АКЦЕЛЕРАТОР ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“, ДОЈДЕ НОВ 8 СЕПТЕМВРИ, АПАРАТОТ ЗА ОНКОЛОШКИ ПАЦИЕНТИ УШТЕ НЕ РАБОТИ

Точно пред една година премиерот Димитар Ковачевски, тогашниот министер за здравство Беким Сали и директорот на Градската општа болница (ГОБ)„ 8 Септе ...
ТЕРАПИЈАТА НА ОНКОЛОГИЈА Е СООДВЕТНА И НЕМА ЗЛОУПОТРЕБИ, ИМ РЕЧЕ ДЕНЕСКА МИНИСТЕРОТ МЕЏИТИ НА ПАЦИЕНТИТЕ

ТЕРАПИЈАТА НА ОНКОЛОГИЈА Е СООДВЕТНА И НЕМА ЗЛОУПОТРЕБИ, ИМ РЕЧЕ ДЕНЕСКА МИНИСТЕРОТ МЕЏИТИ НА ПАЦИЕНТИТЕ

Министерот за здравство Фатмир Меџити ги уверува пациентите на Клиниката за онкологија дека не треба да се сомневаат во квалитетот на терапијата и про ...
ОД УТРЕ МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ЌЕ МОЖЕ ДА ПРЕПИШУВААТ ЛЕКОВИ ЗА ВИСОК ПРИТИСОК, ДИЈАБЕТЕС, АСТМА И ХИПОТИРОИДИЗАМ

ОД УТРЕ МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ЌЕ МОЖЕ ДА ПРЕПИШУВААТ ЛЕКОВИ ЗА ВИСОК ПРИТИСОК, ДИЈАБЕТЕС, АСТМА И ХИПОТИРОИДИЗАМ

Матичните лекари ќе можат да препишуваат терапија за најчестите хронични заболувања и состојби – хипертензија, дијабетес, хронична опструктивна белодр ...
ГОДИШНО ИМА ПО 100-ТИНА НОВИ БОЛНИ СО МУЛТИПЛА СКЛЕРОЗА, А ТЕРАПИЈА НЕМА НИТУ ЗА ВЕЌЕ РЕГИСТРИРАНИТЕ

ГОДИШНО ИМА ПО 100-ТИНА НОВИ БОЛНИ СО МУЛТИПЛА СКЛЕРОЗА, А ТЕРАПИЈА НЕМА НИТУ ЗА ВЕЌЕ РЕГИСТРИРАНИТЕ

Бројот на новодијагностицирани пациенти со мултипла склероза (МС) постојано расте, секоја година се дијагностицираат нови 90-120 пациенти, а терапијат ...
ДРЖАВАТА ГИ ЗАБОРАВИ БОЛНИТЕ СО МЕХАНИЧКА ПОДДРШКА НА СРЦЕ, ПО ТРИ ГОДИНИ ВЕТУВАЊА ТИЕ СÈ УШТЕ ПЛАЌААТ ЗА ЛЕКУВАЊЕ

ДРЖАВАТА ГИ ЗАБОРАВИ БОЛНИТЕ СО МЕХАНИЧКА ПОДДРШКА НА СРЦЕ, ПО ТРИ ГОДИНИ ВЕТУВАЊА ТИЕ СÈ УШТЕ ПЛАЌААТ ЗА ЛЕКУВАЊЕ

Министерството за здравство не ги ослободи пациентите со механичка потпора на срце од партиципација за здравствените услуги. По тригодишните преговори ...
ЗА 29 МАЈ ОДЛОЖЕН ЗАВРШНИОТ ЗБОР НА СУДЕЊЕТО ЗА ПОЖАРОТ ВО ТЕТОВСКАТА КОВИД БОЛНИЦА

ЗА 29 МАЈ ОДЛОЖЕН ЗАВРШНИОТ ЗБОР НА СУДЕЊЕТО ЗА ПОЖАРОТ ВО ТЕТОВСКАТА КОВИД БОЛНИЦА

Повторно е одложено судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово. Минатиот пат, рочиштето беше одложено поради болест на еден од обвинетите, а ...
1 2 3 28 10 / 275 НАПИСИ