Таг: пчели

В ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ СЕ ПРСКА ПРОТИВ КОМАРЦИ ВО СКОПЈЕ

В ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ СЕ ПРСКА ПРОТИВ КОМАРЦИ ВО СКОПЈЕ

В понеделник наутро ќе се прска против комарци во Скопје. Од Град Скопје денеска соопшти дека ќе се врши авионската дезинсекција на подрачјето на град ...
СУШАТА Е ПОГУБНА ЗА ПЧЕЛИТЕ И МОРАВ ОД КАРПИТЕ ДА ГИ СЕЛАМ ВО КОШНИЦИ, ВЕЛИ ПЧЕЛАРКАТА И ЅВЕЗДА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ АТИЏЕ МУРАТОВА

СУШАТА Е ПОГУБНА ЗА ПЧЕЛИТЕ И МОРАВ ОД КАРПИТЕ ДА ГИ СЕЛАМ ВО КОШНИЦИ, ВЕЛИ ПЧЕЛАРКАТА И ЅВЕЗДА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ АТИЏЕ МУРАТОВА

Промената на климата е погубна и за пчелите, вели ѕвездата на македонскиот документарец „Медена земја“, Атиџе Муратова. Последната жена-одгледувач на ...
МЕДЕНА ЗЕМЈА ВО ПЛАНИНАРСКИОТ ДОМ „КАРАЏИЦА“- ФОТОРЕПОРТАЖА

МЕДЕНА ЗЕМЈА ВО ПЛАНИНАРСКИОТ ДОМ „КАРАЏИЦА“- ФОТОРЕПОРТАЖА

Гоце Чакаров управува со планинарскиот дом „Караџица“ и одржува повеќе од 50 кошници со пчели. Тој тоа го работи  во последните 10 години. Планинарски ...
180.000 ПЧЕЛИ ШТО СЕ ЧУВААТ ВО НОТР ДАМ ГО ПРЕЖИВЕАЛЕ ПОЖАРОТ

180.000 ПЧЕЛИ ШТО СЕ ЧУВААТ ВО НОТР ДАМ ГО ПРЕЖИВЕАЛЕ ПОЖАРОТ

Околу 180.000 пчели кои се чуваа во кошници во катедралата Нотр Дам се пронајдени живи, откако се веруваше дека настрадале во неодамнешниот пожар. ...
АТИЏЕ БЕШЕ НАЈСРЕЌНА ДЕКА ЈА СНИМАМЕ КАКО СЕ КАЧУВА ПО ПЛАНИНИТЕ, ВЕЛАТ АВТОРИТЕ НА ПОБЕДНИКОТ НА САНДЕНС „МЕДЕНА ЗЕМЈА“

АТИЏЕ БЕШЕ НАЈСРЕЌНА ДЕКА ЈА СНИМАМЕ КАКО СЕ КАЧУВА ПО ПЛАНИНИТЕ, ВЕЛАТ АВТОРИТЕ НА ПОБЕДНИКОТ НА САНДЕНС „МЕДЕНА ЗЕМЈА“

„Тргнавме да снимаме краток документарен филм за зачувување на животната средина во селото Бекирлија, по течението на реката Брегалница, а снимивме жи ...
„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ПОБЕДИ НА САНДЕНС, ПРОДУЦЕНТОТ ГЕОРГИЕВ ЈА ПОВИКА ВЛАДАТА ДА ГО ИСЧИСТИ ВОЗДУХОТ

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ПОБЕДИ НА САНДЕНС, ПРОДУЦЕНТОТ ГЕОРГИЕВ ЈА ПОВИКА ВЛАДАТА ДА ГО ИСЧИСТИ ВОЗДУХОТ

Македонскиот документарец „Медена земја“ на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска освои три награди на најголемиот американски фестивал на нез ...
„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ Е СОВРШЕН ДОКУМЕНТАРЕЦ – ПОЗИТИВНИ РЕАКЦИИ ПО ПРЕМИЕРАТА НА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ НА САНДЕНС

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ Е СОВРШЕН ДОКУМЕНТАРЕЦ – ПОЗИТИВНИ РЕАКЦИИ ПО ПРЕМИЕРАТА НА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ НА САНДЕНС

Позитивни рецензии од критичарите, овации и долги аплуази од публиката се првичните реакции по премиерата на македонскиот документарец „Медена земја“ ...
НЕ НЀ ЧУДИ ШТО „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ВЛЕЗЕ НА САНДЕНС НА РЕДФОРД, ЗНАЕМЕ КАКОВ ФИЛМ ПРАВИМЕ, ВЕЛИ ПРОДУЦЕНТОТ АТАНАС ГЕОРГИЕВ

НЕ НЀ ЧУДИ ШТО „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ВЛЕЗЕ НА САНДЕНС НА РЕДФОРД, ЗНАЕМЕ КАКОВ ФИЛМ ПРАВИМЕ, ВЕЛИ ПРОДУЦЕНТОТ АТАНАС ГЕОРГИЕВ

Македонскиот документарец „Медена земја“ во режија на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска ќе ја има светската премиера на најголемиот американски филмс ...
ЕПИНАЛ Ѝ ПОДАРИ НА БИТОЛА УЛИШТЕ СО ПЧЕЛИ ВО ЗНАК НА 50-ГОДИШНО ПРИЈАТЕЛСТВО И ЗАШТИТА НА БИОДИВЕРЗИТЕТОТ

ЕПИНАЛ Ѝ ПОДАРИ НА БИТОЛА УЛИШТЕ СО ПЧЕЛИ ВО ЗНАК НА 50-ГОДИШНО ПРИЈАТЕЛСТВО И ЗАШТИТА НА БИОДИВЕРЗИТЕТОТ

Улиште со пчели во знак на 50 годишнината од збратимувањето на Битола и Епинал и како симбол за заштита на животната средина и подари денес градоначал ...
9 / 9 НАПИСИ