Таг: Пеле

ВО БРАЗИЛ ПОЧНА ТРИДНЕВНА ЖАЛОСТ ВО ЧЕСТ НА ПЕЛЕ, ПОГРЕБОТ Е ВО ВТОРНИК

ВО БРАЗИЛ ПОЧНА ТРИДНЕВНА ЖАЛОСТ ВО ЧЕСТ НА ПЕЛЕ, ПОГРЕБОТ Е ВО ВТОРНИК

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро прогласи тридневна национална жалост во земјата во чест на кралот на фудбалот Пеле, кој почина вчера на 82 годи ...
ПЕЛЕ ГО ПРЕТВОРИ ФУДБАЛОТ ВО УМЕТНОСТ И ЗАБАВА, А БРАЗИЛСКАТА ВЛАДА ГО ПРОГЛАСИ ЗА НАЦИОНАЛНО БОГАТСТВО

ПЕЛЕ ГО ПРЕТВОРИ ФУДБАЛОТ ВО УМЕТНОСТ И ЗАБАВА, А БРАЗИЛСКАТА ВЛАДА ГО ПРОГЛАСИ ЗА НАЦИОНАЛНО БОГАТСТВО

Боби Чарлтон своевремено кажа дека фудбалот веројатно бил измислен за Пеле. Многумина го сметаат за најдобриот пример на фудбалската игра. Тој е нацио ...
ПОЧИНА КРАЛОТ НА ФУДБАЛОТ ПЕЛЕ

ПОЧИНА КРАЛОТ НА ФУДБАЛОТ ПЕЛЕ

Пеле, бразилскиот крал на фудбалот кој освои рекордни три титули на светските првенства и стана еден од најпопуларните спортисти на 20. век, почина де ...
РАКОТ НА ПЕЛЕ Е ВО НАПРЕДНА ФАЗА, КАЖАА ЛЕКАРИТЕ

РАКОТ НА ПЕЛЕ Е ВО НАПРЕДНА ФАЗА, КАЖАА ЛЕКАРИТЕ

Ракот на Пеле е во напредна фаза, објавија од болницата во Сао Пауло, каде што се лекува 82-годишната фудбалска легенда. Трикратниот светски првак ...
СЕ ЧУВСТВУВАМ СИЛЕН, ВЕЛИ ПЕЛЕ ОТКАКО БРАЗИЛСКИТЕ МЕДИУМИ ОБЈАВИЈА ДЕКА Е НА ПАЛИЈАТИВНА НЕГА

СЕ ЧУВСТВУВАМ СИЛЕН, ВЕЛИ ПЕЛЕ ОТКАКО БРАЗИЛСКИТЕ МЕДИУМИ ОБЈАВИЈА ДЕКА Е НА ПАЛИЈАТИВНА НЕГА

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле синоќа на Инстаграм објави дека се чувствува „силен и со надеж“, откако во бразилските медиуми излегоа непотврден ...
ПЕЛЕ Е СТАВЕН НА ПАЛИЈАТИВНА НЕГА, ПРЕКИНАТА МУ Е ХЕМОТЕРАПИЈАТА

ПЕЛЕ Е СТАВЕН НА ПАЛИЈАТИВНА НЕГА, ПРЕКИНАТА МУ Е ХЕМОТЕРАПИЈАТА

Бразилската фудбалска легенда Пеле е на палијативна нега откако хемотерапијата за ракот на дебелото црево престана да ги дава очекуваните резултати, п ...
КРАЛОТ НА ФУДБАЛОТ ПЕЛЕ ГО СЛАВИ 80. РОДЕНДЕН ИЗОЛИРАН ВО СВОЈОТ ДОМ

КРАЛОТ НА ФУДБАЛОТ ПЕЛЕ ГО СЛАВИ 80. РОДЕНДЕН ИЗОЛИРАН ВО СВОЈОТ ДОМ

„Кралот на фудбалот“ Пеле денеска полни 80 години, во времето кога во Бразил нема услови за прослави. Трикратниот светски првак ќе го помине денот ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ АНГЛИСКИ ГОЛМАН ГОРДОН БЕНКС

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ АНГЛИСКИ ГОЛМАН ГОРДОН БЕНКС

Еден од најголемите фудбалски голмани на сите времиња Гордон Бенкс почина на 81 година. Бенкс беше една од клучните фигури во единствениот триумф н ...
8 / 8 НАПИСИ