Таг: песна

1 2 10 / 18 НАПИСИ
„АББА“ НЕ ЗАРАБОТИЛА НИШТО ОД СВОЈОТ ХИТ „ЧИКИТИТА“, СИТЕ ПРИХОДИ СЕ ДОНИРАНИ НА УНИЦЕФ

„АББА“ НЕ ЗАРАБОТИЛА НИШТО ОД СВОЈОТ ХИТ „ЧИКИТИТА“, СИТЕ ПРИХОДИ СЕ ДОНИРАНИ НА УНИЦЕФ

И покрај тоа што бил продаден во милиони примероци во изминатите четири децении, „АББА“ не заработила ништо од својот голем хит „Чикитита“ (Chiquitita ...
МАСИМО ИСПЕАЛ ПЕСНА ЗА 23 ДЕКЕМВРИ, ДАТУМОТ НА СВОЈАТА СМРТ

МАСИМО ИСПЕАЛ ПЕСНА ЗА 23 ДЕКЕМВРИ, ДАТУМОТ НА СВОЈАТА СМРТ

Пред четири години, Тони Цетински и Масимо Савиќ ја изведоа песната „23 декември“ во музичкото шоу „А страна“ на ХРТ, а вчера, токму на тој датум, поп ...
ПЕСНАТА „НА КОЈНИК ДУЌАН ДА ИМАМ“ Е ЗА ВЕЛЕШАНЕЦОТ ПЕТРЕ ВИТАНЧЕТО И НЕГОВАТА РАБОТИЛНИЦА ЗА МАСЛО ОД АФИОН И СОНЧОГЛЕД

ПЕСНАТА „НА КОЈНИК ДУЌАН ДА ИМАМ“ Е ЗА ВЕЛЕШАНЕЦОТ ПЕТРЕ ВИТАНЧЕТО И НЕГОВАТА РАБОТИЛНИЦА ЗА МАСЛО ОД АФИОН И СОНЧОГЛЕД

Секоја песна си има своја приказна, свој животен пат. Велешката традиционална песна „На Којник дуќан да имам“ е добро позната, песна, обнародена. А пр ...
ПЕСНА ОД ЛИДИЈА ДИМКОВСКА ОБЈАВЕНА ВО КУЛТНОТО БРИТАНСКО СПИСАНИЕ „ТАЈМС ЛИТЕРАРИ САПЛЕМЕНТ“

ПЕСНА ОД ЛИДИЈА ДИМКОВСКА ОБЈАВЕНА ВО КУЛТНОТО БРИТАНСКО СПИСАНИЕ „ТАЈМС ЛИТЕРАРИ САПЛЕМЕНТ“

Песната „Милениче“ од македонската поетеса и писателка Лидија Димковска е објавена во последниот број на едно од најпрестижните светски списанија за л ...
ВО БИТОЛА ИЗЛОЖЕНИ ДЕЛА НА ПАНДЕ МАНОЈЛОВ, ЧИЈА ПЕСНА Е НЕФОРМАЛНА ХИМНА НА ПАЛЕСТИНЦИТЕ

ВО БИТОЛА ИЗЛОЖЕНИ ДЕЛА НА ПАНДЕ МАНОЈЛОВ, ЧИЈА ПЕСНА Е НЕФОРМАЛНА ХИМНА НА ПАЛЕСТИНЦИТЕ

„На некој од Скопје да му беа стиховите во своевидна химна на еден народ, па човекот ќе го предложеа и за Нобелова награда. А Панде наш, горд битолчан ...
ПТИЦИТЕ ПЕАТ ЛОШО ПОРАДИ БУЧАВАТА ОД СООБРАЌАЈОТ, ВЕЛАТ ГЕРМАНСКИ НАУЧНИЦИ

ПТИЦИТЕ ПЕАТ ЛОШО ПОРАДИ БУЧАВАТА ОД СООБРАЌАЈОТ, ВЕЛАТ ГЕРМАНСКИ НАУЧНИЦИ

Познато е колку се штетни издувните гасови од бензинот и дизелот за човечкото здравје и животната средина, но новина е дека бучавата од сообраќајот вл ...
ЕВРОВИЗИЈА ЈА ЗАБРАНИ БЕЛОРУСКАТА ПЕСНА ЗАШТО ГИ ИСМЕВА ПРОТЕСТИТЕ ПРОТИВ ЛУКАШЕНКО

ЕВРОВИЗИЈА ЈА ЗАБРАНИ БЕЛОРУСКАТА ПЕСНА ЗАШТО ГИ ИСМЕВА ПРОТЕСТИТЕ ПРОТИВ ЛУКАШЕНКО

Евровизија ја забрани песната што требаше да ја претставува Белорусија на годинашниот фестивал зашто наводно ги исмева демонстрантите против лидерот А ...
ВАСИЛ ГАРВАНЛИЕВ ЈА ПРЕТСТАВИ ПЕСНАТА ЗА ЕВРОВИЗИЈА, НО СЀ УШТЕ НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ ЈА ПЕЕ ВО ЖИВО ВО РОТЕРДАМ

ВАСИЛ ГАРВАНЛИЕВ ЈА ПРЕТСТАВИ ПЕСНАТА ЗА ЕВРОВИЗИЈА, НО СЀ УШТЕ НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ ЈА ПЕЕ ВО ЖИВО ВО РОТЕРДАМ

Васил Гарванлиев, годинашниот евровизиски претставник на Македонија, денеска ја претстави песната „Here I Stand”. Музиката и текстот се дело на Гарван ...
ДЕЦА ОД ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЛ И ХОР ОД ОХРИД СНИМИЈА ПЕСНА ЗА ПОДДРШКА НА ЛИЦАТА СО РЕТКИ БОЛЕСТИ

ДЕЦА ОД ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЛ И ХОР ОД ОХРИД СНИМИЈА ПЕСНА ЗА ПОДДРШКА НА ЛИЦАТА СО РЕТКИ БОЛЕСТИ

Децата членови на фолклорниот ансамбл „Бисери“, хорчето „Весели бисерчиња“, дуото „Блек мун“ (Мила Тренеска и Билјана Буџоска), под раководство на уме ...
18-ГОДИШНАТА ПЕЈАЧКА БИЛИ АЈЛИШ ЈА НАПИША И ЈА ПЕЕ НАСЛОВНАТА ПЕСНА ЗА НОВИОТ ЏЕЈМС БОНД

18-ГОДИШНАТА ПЕЈАЧКА БИЛИ АЈЛИШ ЈА НАПИША И ЈА ПЕЕ НАСЛОВНАТА ПЕСНА ЗА НОВИОТ ЏЕЈМС БОНД

Американската поп пејачка Били Ајлиш ја сними насловната песна за новиот филм за Џејмс Бонд „Не е време за умирање“. Пејачката која минатиот месец нап ...
1 2 10 / 18 НАПИСИ