Таг: писател

1 2 10 / 14 НАПИСИ
РУЖДИ Е ПРИКЛУЧЕН НА РЕСПИРАТОР И ИМА ПОВРЕДИ НА РАКАТА, ОКОТО И ЦРНИОТ ДРОБ ПО ВЧЕРАШНИОТ НАПАД ВО ЊУЈОРК

РУЖДИ Е ПРИКЛУЧЕН НА РЕСПИРАТОР И ИМА ПОВРЕДИ НА РАКАТА, ОКОТО И ЦРНИОТ ДРОБ ПО ВЧЕРАШНИОТ НАПАД ВО ЊУЈОРК

Менаџерот на Салман Ружди изјави дека вестите не се добри, откако славниот писател беше нападнат и избоден на настан во сојузната држава Њујорк. „Ру ...
ПОЧИНА ПИСАТЕЛОТ АКАДЕМИК ЛУАН СТАРОВА

ПОЧИНА ПИСАТЕЛОТ АКАДЕМИК ЛУАН СТАРОВА

Луан Старова, писател, есеист и дипломат, член на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), почина денеска на 81 година, објави семејств ...
ПОЧИНА ПИСАТЕЛОТ ДРАГИ МИХАЈЛОВСКИ КОЈ НА МАКЕДОНСКИ ГИ ПРЕВЕДЕ СИТЕ ДЕЛА НА ШЕКСПИР

ПОЧИНА ПИСАТЕЛОТ ДРАГИ МИХАЈЛОВСКИ КОЈ НА МАКЕДОНСКИ ГИ ПРЕВЕДЕ СИТЕ ДЕЛА НА ШЕКСПИР

Професорот Драги Михајловски, писател и преведувач, во чиј колосален опус е и преводот на македонски на комплетното дело на Вилијам Шекспир, почина де ...
ПИСАТЕЛОТ ДЕЈМОН ГАЛГАТ ОД ЈУЖНА АФРИКА ЈА ДОБИ БУКЕРОВАТА НАГРАДА ЗА РОМАНОТ „ВЕТУВАЊЕТО“

ПИСАТЕЛОТ ДЕЈМОН ГАЛГАТ ОД ЈУЖНА АФРИКА ЈА ДОБИ БУКЕРОВАТА НАГРАДА ЗА РОМАНОТ „ВЕТУВАЊЕТО“

Писателот Дејмон Галгат од Јужна Африка е годинашен добитник на престижната Букерова награда, за неговиот роман „Ветувањето“ (The Promise). Галгат по ...
НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЈА ДОБИ ТАНЗАНИСКИОТ ПИСАТЕЛ АБДУЛРАЗАК ГУРНА

НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЈА ДОБИ ТАНЗАНИСКИОТ ПИСАТЕЛ АБДУЛРАЗАК ГУРНА

Нобеловата награда за литература за 2021 ја доби писателот од Танзанија Абдуларазак Гурна. Шведската Академија соопшти дека наградата е признание за н ...
ПОЧИНА ДЕТСКИОТ ПИСАТЕЛ ВИДОЕ ВИДИЧЕСКИ

ПОЧИНА ДЕТСКИОТ ПИСАТЕЛ ВИДОЕ ВИДИЧЕСКИ

На 89-годишна возраст во Охрид почина писателот Видое Видически. Видически остави голема трага за време на својот живот со богатото творештво како ...
ПОЧИНА НОВИНАРОТ И ХРОНИЧАР НА СКОПЈЕ ДАНИЛО КОЦЕВСКИ

ПОЧИНА НОВИНАРОТ И ХРОНИЧАР НА СКОПЈЕ ДАНИЛО КОЦЕВСКИ

Новинарот и публицист Данило Коцевски, кого скопјани веќе со децении го знаат како легенда на Скопје, почина на 73 години, по кратко боледувања, а пог ...
САВО КОСТАДИНОВСКИ НАПИШАЛ 127 КНИГИ ПОЕЗИЈА И СИТЕ ГИ ПОДАРИЛ

САВО КОСТАДИНОВСКИ НАПИШАЛ 127 КНИГИ ПОЕЗИЈА И СИТЕ ГИ ПОДАРИЛ

Саво Костадиновски во 1970 година заминал за Германија. Иако таму живее и работи веќе 50 години, за себе вели дека не е гастербајтаер односно гурбетџи ...
А. ДЕН ДОЛАРД, ХОЛАНДСКИОТ ПИСАТЕЛ КОЈ ГО ПРОСЛАВИ ОХРИД, ЖИВЕЕЛ ВО ЧАРШИЈАТА КАДЕ МОЖЕЛ ДА СЛУША ГРАДСКИ ПРИКАЗНИ

А. ДЕН ДОЛАРД, ХОЛАНДСКИОТ ПИСАТЕЛ КОЈ ГО ПРОСЛАВИ ОХРИД, ЖИВЕЕЛ ВО ЧАРШИЈАТА КАДЕ МОЖЕЛ ДА СЛУША ГРАДСКИ ПРИКАЗНИ

Познатиот холандски писател и антифашист А. ден Долард, кој го прослави Охрид со својот роман „Свадбата на седумте цигани”, живеел во сокачето кое сег ...
ГО НАПИШАВ „МАЏУН“ ЗА ДА ГО ОБНОВАМ МИРИСОТ НА ДЕТСТВОТО, ВЕЛИ АКАДЕМИК УРОШЕВИЌ ЗА НОВИОТ РОМАН

ГО НАПИШАВ „МАЏУН“ ЗА ДА ГО ОБНОВАМ МИРИСОТ НА ДЕТСТВОТО, ВЕЛИ АКАДЕМИК УРОШЕВИЌ ЗА НОВИОТ РОМАН

„Не сакам да кажувам дека 'Маџун' е мој автобиографски роман, но секако дека има моменти од моето детско искуство“, вели академик Влада Урошевиќ за СА ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ