Таг: писател

1 214 / 14 НАПИСИ
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ АМЕРИКАНСКИ ПИСАТЕЛ ФИЛИП РОТ

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ АМЕРИКАНСКИ ПИСАТЕЛ ФИЛИП РОТ

Легендарниот американски писател Филип Рот, наградуван романсиер и бестрашен раскажувач за секс, смрт, асимилација и судбина, најпознат по комичното л ...
НЕМА СЀ ВО КНИГИТЕ, ЖИВОТОТ СЕ УЧИ ОД ЖИВОТОТ, ВЕЛИ ДРАГИ МИХАЈЛОВСКИ ВО НОВИОТ РОМАН „БДЕЕЊЕТО НА ОДИСЕЈ“

НЕМА СЀ ВО КНИГИТЕ, ЖИВОТОТ СЕ УЧИ ОД ЖИВОТОТ, ВЕЛИ ДРАГИ МИХАЈЛОВСКИ ВО НОВИОТ РОМАН „БДЕЕЊЕТО НА ОДИСЕЈ“

Топли и искрени сеќавања за детството во битолските маала, за играта низ улиците, за родителите, братот, учителката по музичко, за убавиот мирис на јо ...
ПОЧИНА ПИСАТЕЛОТ МЕТО ЈОВАНОВСКИ

ПОЧИНА ПИСАТЕЛОТ МЕТО ЈОВАНОВСКИ

Писателот Мето Јовановски, кој беше беше претседател на Македонскиот ПЕН центар и прв претседател на Хелсиншкиот комитет за човекови права, почина вче ...
ЈОРДАНСКИ ПИСАТЕЛ УБИЕН ПРЕД СУДЕЊЕТО ЗА НАВРЕДА НА ИСЛАМОТ

ЈОРДАНСКИ ПИСАТЕЛ УБИЕН ПРЕД СУДЕЊЕТО ЗА НАВРЕДА НА ИСЛАМОТ

Истакнат јордански писател и колумнист беше убиен денеска пред судот во Аман каде требаше да му се суди за објавување карикатура оценета како навредли ...
1 214 / 14 НАПИСИ