Таг: планинари

1 2 3 4 10 / 38 НАПИСИ
500 ЛУЃЕ ГО ИСКАЧИЈА ВРВОТ КЛЕПА ВО ЧЕСТ НА ТРАГИЧНО ПОЧИНАТИТЕ ПЛАНИНАРИ КАЛИНА И АЛЕКСАНДАР

500 ЛУЃЕ ГО ИСКАЧИЈА ВРВОТ КЛЕПА ВО ЧЕСТ НА ТРАГИЧНО ПОЧИНАТИТЕ ПЛАНИНАРИ КАЛИНА И АЛЕКСАНДАР

Околу 500 учесници беа дел од петтото зимско искачување на врвот Клепа (1.150 м.н.в.), што, според организаторот, е најмасовен ваков настан во земјава ...
34 ПЛАНИНАРИ ПРВОТО НОВОГОДИШНО ИЗГРЕЈСОНЦЕ ГО ДОЧЕКАА НА ВРВОТ АНТЕНА НА ПЕЛИСТЕР

34 ПЛАНИНАРИ ПРВОТО НОВОГОДИШНО ИЗГРЕЈСОНЦЕ ГО ДОЧЕКАА НА ВРВОТ АНТЕНА НА ПЕЛИСТЕР

Дури 34 планинари за Нова година се искачија на Антена на Пелистер и првото изгрејсонце во новата 2022 година го дочекаа на врвот. „Искачувањето за ...
ПРВИ НА ПРВИ – БИТОЛЧАНИ ПО 11 ПАТ ПРВОТО ИЗГРЕЈСОНЦЕ ВО НОВАТА ГОДИНА ЌЕ ГО ДОЧЕКААТ НА ВРВОТ НА ПЕЛИСТЕР

ПРВИ НА ПРВИ – БИТОЛЧАНИ ПО 11 ПАТ ПРВОТО ИЗГРЕЈСОНЦЕ ВО НОВАТА ГОДИНА ЌЕ ГО ДОЧЕКААТ НА ВРВОТ НА ПЕЛИСТЕР

„Први на први“ е наречен настанот во кој група битолски планинари вечерва ќе почнат со полноќно искачување на Пелистер за да утрото да го дочекаат на ...
ПЕТМИНА ПЛАНИНАРИ ЗАГИНАА ВО НЕНАДЕЈНО СНЕЖНО НЕВРЕМЕ НА НАЈВИСОКИОТ ВРВ ВО ЕВРОПА, ЕЛБРУС

ПЕТМИНА ПЛАНИНАРИ ЗАГИНАА ВО НЕНАДЕЈНО СНЕЖНО НЕВРЕМЕ НА НАЈВИСОКИОТ ВРВ ВО ЕВРОПА, ЕЛБРУС

Петмина планинари загинаа откако биле фатени во ненадејно снежно невреме на највисокиот врв во Европа, Елбрус. Останатите 14 планинари од групата биле ...
ОСУМЧЛЕНА МАКЕДОНСКА ЕКСПЕДИЦИЈА СЕ ИСКАЧИ НА ВРВОТ АРАРАТ ВО КРАЈНО ЛОШИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ

ОСУМЧЛЕНА МАКЕДОНСКА ЕКСПЕДИЦИЈА СЕ ИСКАЧИ НА ВРВОТ АРАРАТ ВО КРАЈНО ЛОШИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ

Планинарска експедиција од неколку градови и клубови во Македонија вчера се искачи на Голем Арарат (5.137 метри), највисокиот врв во Турција. Таму се ...
СПАСЕНИ СЕДУММИНА ЧЕШКИ ПЛАНИНАРИ КОИ ЗАЛУТАЛЕ НА ШАР ПЛАНИНА, ЕДЕН ИМАЛ СКРШЕНИЦА НА РАКАТА

СПАСЕНИ СЕДУММИНА ЧЕШКИ ПЛАНИНАРИ КОИ ЗАЛУТАЛЕ НА ШАР ПЛАНИНА, ЕДЕН ИМАЛ СКРШЕНИЦА НА РАКАТА

Вчера доцна попладне, во Регионалниот центар за управување со кризи (РЦУК) во Тетово е добиен повик дека седуммина чешки планинари залутале на Шар Пла ...
ПЛАНИНАРИ ОД ВЕЛЕС, БИТОЛА, КАВАДАРЦИ И КУМАНОВО ЌЕ ГО ОСВОЈУВААТ АРАРАТ ВИСОК 5.137 МЕТРИ, ВО ЕКСПЕДИЦИЈАТА Е И 68-ГОДИШНАТА САРА САРЕВА ОД СКОПЈE

ПЛАНИНАРИ ОД ВЕЛЕС, БИТОЛА, КАВАДАРЦИ И КУМАНОВО ЌЕ ГО ОСВОЈУВААТ АРАРАТ ВИСОК 5.137 МЕТРИ, ВО ЕКСПЕДИЦИЈАТА Е И 68-ГОДИШНАТА САРА САРЕВА ОД СКОПЈE

Мешовита македонска планинарска експедиција составена од искусни планинари од Велес, Битола, Кавадарци, Куманово и Скопје ова лето ќе го освојува Арар ...
НА ПОПОВА ШАПКА Е ОТВОРЕН СОВРЕМЕН ИНФОРМАТИВНО-ЕДУКАТИВЕН ЦЕНТАР

НА ПОПОВА ШАПКА Е ОТВОРЕН СОВРЕМЕН ИНФОРМАТИВНО-ЕДУКАТИВЕН ЦЕНТАР

Попова Шапка доби информативно - едукативен центар, нешто што долго време му недостасуваше, а што е неопходна понуда на секој позначаен туристички цен ...
ПЛАНИНАРСКИОТ ДОМ НА ВОДНО ЌЕ СТАНЕ КАФЕАНА, ТВРДАТ ПЛАНИНАРИ, А ФЕДЕРАЦИЈАТА ВЕЛИ РЕДНО Е БАРЕМ ЕДЕН ЧАЈ ДА СЕ КУПИ

ПЛАНИНАРСКИОТ ДОМ НА ВОДНО ЌЕ СТАНЕ КАФЕАНА, ТВРДАТ ПЛАНИНАРИ, А ФЕДЕРАЦИЈАТА ВЕЛИ РЕДНО Е БАРЕМ ЕДЕН ЧАЈ ДА СЕ КУПИ

Планинарскиот дом на врвот на Водно има нов газда, па планинарите стравуваат дека ќе прерасне во кафеана и хотел, каде нема да им биде дозволено друже ...
ТРОЈЦА МАКЕДОНЦИ СО ВЕЛОСИПЕД ГО ИСКАЧИЈА НАЈВИСОКИОТ ВРВ ВО АФРИКА, УХУРУ НА КИЛИМАНЏАРО

ТРОЈЦА МАКЕДОНЦИ СО ВЕЛОСИПЕД ГО ИСКАЧИЈА НАЈВИСОКИОТ ВРВ ВО АФРИКА, УХУРУ НА КИЛИМАНЏАРО

Лазо Миновски, Никола Нешкоски и Иља Деревјев станаа првите Македонци кои со велосипед ја искачија највисоката планина во Африка, Килиманџаро во Танза ...
1 2 3 4 10 / 38 НАПИСИ