Таг: плочи

ОД ЌОСЕТО – ДО ЌОСЕТО

ОД ЌОСЕТО – ДО ЌОСЕТО

Зошто само да се радуваме? Треба и да им аплаудираме. Оти, кај што нè крадат уште и ни се смеат в лице. ...
СРПСКИ КОЛЕКЦИОНЕРИ ОСТАНАА БЕЗ 500 СТАРИ ГРАМОФОНСКИ ПЛОЧИ, ИМ ГИ ЗАПЛЕНИЛА ЦАРИНАТА ЗАШТО ЌЕ СЕ ПРОДАВАЛЕ КАКО НЕЦАРИНЕТА СТОКА НA БАЛКАНСКИOT ФЕСТИВАЛ НА ВИНИЛИ ВО КУМАНОВО

СРПСКИ КОЛЕКЦИОНЕРИ ОСТАНАА БЕЗ 500 СТАРИ ГРАМОФОНСКИ ПЛОЧИ, ИМ ГИ ЗАПЛЕНИЛА ЦАРИНАТА ЗАШТО ЌЕ СЕ ПРОДАВАЛЕ КАКО НЕЦАРИНЕТА СТОКА НA БАЛКАНСКИOT ФЕСТИВАЛ НА ВИНИЛИ ВО КУМАНОВО

Петмина српски колекционери, кои викендот требало да учествуваат на третиот Балкански фестивал на винили во Куманово, останале без своите стари грамоф ...
„ВРАЌАЊЕ НА КАМЕЊАТА“ Е СПОМЕНИК ОД УКРАДЕНИТЕ ЕВРЕЈСКИ НАДГРОБНИ ПЛОЧИ СО КОИ Е ПОПЛОЧЕН ВАЦЛАВСКИОТ ПЛОШТАД ВО ПРАГА

„ВРАЌАЊЕ НА КАМЕЊАТА“ Е СПОМЕНИК ОД УКРАДЕНИТЕ ЕВРЕЈСКИ НАДГРОБНИ ПЛОЧИ СО КОИ Е ПОПЛОЧЕН ВАЦЛАВСКИОТ ПЛОШТАД ВО ПРАГА

Се шетате низ Вацлавске Намести, најголемиот плоштад во Прага, и погледот ви го одземаат безбројните продавници и ресторани неслутејќи дека камените т ...
МУЗИЧКА БИБЛИОТЕКА НА ШИРОК СОКАК НА ПРВАТА БИТОЛСКА БЕРЗА НА ВИНИЛИ

МУЗИЧКА БИБЛИОТЕКА НА ШИРОК СОКАК НА ПРВАТА БИТОЛСКА БЕРЗА НА ВИНИЛИ

Во Битола за првпат се организираше берза на винили во склоп на младинскиот арт фестивал „Битола отворен град“. На Широк Сокак десеттина излагачи им п ...
НЕМА КОЈ ДА ЈА ЗАШТИТИ ЦРКВАТА ВО МАТЕЈЧЕ, ПА КРАДЦИТЕ ГИ ДОИЗВАДИЛЕ ОЛОВНИТЕ ПЛОЧИ ОД КРОВОТ

НЕМА КОЈ ДА ЈА ЗАШТИТИ ЦРКВАТА ВО МАТЕЈЧЕ, ПА КРАДЦИТЕ ГИ ДОИЗВАДИЛЕ ОЛОВНИТЕ ПЛОЧИ ОД КРОВОТ

Нема кој да ја заштити црквата „Успение на Пресвета Богоридица“ во манастирскиот комплекс Матејче во Општина Липково, па продолжува нејзиното уништува ...
УАПСЕНИ ДВАЈЦА СТРУМИЧАНИ И ДВАЈЦА ШТИПЈАНИ КОИ ГИ КРАДЕЛЕ ОЛОВНИТЕ ПЛОЧИ ОД ШТИПСКИОТ БЕЗИСТЕН

УАПСЕНИ ДВАЈЦА СТРУМИЧАНИ И ДВАЈЦА ШТИПЈАНИ КОИ ГИ КРАДЕЛЕ ОЛОВНИТЕ ПЛОЧИ ОД ШТИПСКИОТ БЕЗИСТЕН

СВР Штип уапси двајца струмичани кои со помош на двајца штипјани ги краделе оловните плочи од штипскиот Безистен во центарот на градот, еден од најреп ...
ОД БЕЗИСТЕНОТ ВО ШТИП УКРАДЕНИ 33 ОЛОВНИ ПЛОЧИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА

ОД БЕЗИСТЕНОТ ВО ШТИП УКРАДЕНИ 33 ОЛОВНИ ПЛОЧИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА

За една недела во 6 кражби се украдени 33 оловни плочи  од уметничката галерија Безистен, во центарот на Штип, потврди СВР Штип. Портпаролката Гордана ...
ОШТЕТЕН КРОВОТ НА ЦРКВАТА ВО МАТЕЈЧЕ, ИСКОРНАТИ И СКРШЕНИ ОЛОВНИ ПЛОЧИ

ОШТЕТЕН КРОВОТ НА ЦРКВАТА ВО МАТЕЈЧЕ, ИСКОРНАТИ И СКРШЕНИ ОЛОВНИ ПЛОЧИ

Оштетен е кровот на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во манастирскиот комплекс Матејче, во Општина Липково. Од покривот се откорнати плочи од ...
ХОЛАНЃАНЕЦОТ ПИТЕР ЕНДЕНДАЈК СОБРАЛ И ДИГИТАЛИЗИРАЛ 709 ПЛОЧИ СО МАКЕДОНСКИ ФОЛКЛОР

ХОЛАНЃАНЕЦОТ ПИТЕР ЕНДЕНДАЈК СОБРАЛ И ДИГИТАЛИЗИРАЛ 709 ПЛОЧИ СО МАКЕДОНСКИ ФОЛКЛОР

Холандскиот брачен пар Питер Ендендајк и Анемик ден Аул, колекционери и вљубеници во македонскиот фолклор, 50 години доаѓаат во Македонија и посветено ...
9 / 9 НАПИСИ