Таг: поетеса

ЛИДИЈА ДИМОВСКА ЈА ДОБИ НАГРАДАТА „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“ НА СВП ЗА НАЈДОБРА ПОЕТСКА ЗБИРКА

ЛИДИЈА ДИМОВСКА ЈА ДОБИ НАГРАДАТА „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“ НА СВП ЗА НАЈДОБРА ПОЕТСКА ЗБИРКА

Реномираната поетеса и писателка Лидија Димковска е добитничка на наградата „Браќа Миладиновци“ од Струшките вечери на поезијата (СВП), за најдобра по ...
ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА ЗА БРИТАНКАТА КЕРОЛ ЕН ДАФИ

ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА ЗА БРИТАНКАТА КЕРОЛ ЕН ДАФИ

Британската поетеса Керол Ен Дафи е годинашна добитничка на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата (СВП), соопшти денеска амбасадорката на Се ...
АМЕРИКАНКАТА ЛУИЗ ГЛИК ЈА ДОБИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА

АМЕРИКАНКАТА ЛУИЗ ГЛИК ЈА ДОБИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА

Американската поетеса Луиз Глик е годинашната добитничка на Нобеловата награда за литература. Нобеловиот комитет објави дека 77-годишната Глик ја д ...
ПОЧИНА ПОЕТЕСАТА ЛИЛЈАНА ДИРЈАН

ПОЧИНА ПОЕТЕСАТА ЛИЛЈАНА ДИРЈАН

Поетесата и новинарка Лилјана Дирјан почина денес во Скопје. Имаше 64 години. Поезијата на Дирјан е преведувана на повеќе јазици и застапена е во а ...
4 / 4 НАПИСИ