Таг: предлог закон

1 2 10 / 13 НАПИСИ
НЕЗАВИСНИТЕ ВМРОВЦИ ЌЕ ПРЕДЛОЖАТ ЗАКОН ЗА ЗАБРАНА ЗА ГРЕЕЊЕ НА ДРВА ВО УРБАНИ СРЕДИНИ

НЕЗАВИСНИТЕ ВМРОВЦИ ЌЕ ПРЕДЛОЖАТ ЗАКОН ЗА ЗАБРАНА ЗА ГРЕЕЊЕ НА ДРВА ВО УРБАНИ СРЕДИНИ

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека ќе предложи закон со кој, како што велат тие, ќе се намали загадувањето за 50% во 2021 ...
ВЛАДАТА ГО ПОВЛЕЧЕ ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ СО КОЈ СЕ  ОГРАНИЧУВА ПРАВОТО НА ГРАЃАНСКИ СОБИРИ ПРЕД ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО

ВЛАДАТА ГО ПОВЛЕЧЕ ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ СО КОЈ СЕ  ОГРАНИЧУВА ПРАВОТО НА ГРАЃАНСКИ СОБИРИ ПРЕД ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО

Владата ги повлече предложените измени на Законот за јавни собири со цел да се обезбеди поширока консултација, соопштија од Владата. „Владата смета ...
БАДЕНТЕР ВО ЗАКОНОТ ЗА ОХРИДСКИОТ РЕГИОН ЌЕ ИМ ДАДЕ ШАНСА НА ЛОКАЛНИТЕ МОЌНИЦИ ДА ГИ ДОУНИШТАТ ОХРИД И СТРУГА

БАДЕНТЕР ВО ЗАКОНОТ ЗА ОХРИДСКИОТ РЕГИОН ЌЕ ИМ ДАДЕ ШАНСА НА ЛОКАЛНИТЕ МОЌНИЦИ ДА ГИ ДОУНИШТАТ ОХРИД И СТРУГА

Примената на Бадентеровиот принцип во предложениот Закон за управување со природното и културното наследство во Охридскиот Регион ќе создаде простор з ...
ГРУПА ПРАТЕНИЦИ БАРА ПРАЗНИК И ЗА УНГАРЦИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ВЛАДАТА Е ПРОТИВ

ГРУПА ПРАТЕНИЦИ БАРА ПРАЗНИК И ЗА УНГАРЦИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ВЛАДАТА Е ПРОТИВ

Група пратеници поднесе предлог за изменување на Законот за празниците со кој неработни денови би добиле и припадниците на словенечката, унгарската, п ...
ВЛАДАТА ГО УТВРДИ ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ ЗА ЗАШТИТА НА ОХРИДСКИОТ РЕГИОН, СЕ ПРЕДВИДУВА МОРАТОРИУМ ЗА ГРАДБА И ПРЕКИН НА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ

ВЛАДАТА ГО УТВРДИ ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ ЗА ЗАШТИТА НА ОХРИДСКИОТ РЕГИОН, СЕ ПРЕДВИДУВА МОРАТОРИУМ ЗА ГРАДБА И ПРЕКИН НА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ

Владата го утврди Предлог-законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион и донесе одлука тој да биде доставен на усв ...
СОБРАНИЕТО ЈА УСВОИ ПОТРЕБАТА ОД ДОНЕСУВАЊЕ ЗАКОН ЗА АМНЕСТИЈА ЗА НАПАДОТ НА 27 АПРИЛ

СОБРАНИЕТО ЈА УСВОИ ПОТРЕБАТА ОД ДОНЕСУВАЊЕ ЗАКОН ЗА АМНЕСТИЈА ЗА НАПАДОТ НА 27 АПРИЛ

Собранието на пленарна седница вечерва ја усвои потребата од донесување Закон за амнестија (линк до целосниот текст), поднесен од група пратеници. Соб ...
СЈО ЌЕ СЕ ТРАНСФОРМИРА ВО СЈО БЕЗ КРАЕН РОК ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ ОБВИНЕНИЈА И СО ПРОШИРЕНИ НАДЛЕЖНОСТИ

СЈО ЌЕ СЕ ТРАНСФОРМИРА ВО СЈО БЕЗ КРАЕН РОК ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ ОБВИНЕНИЈА И СО ПРОШИРЕНИ НАДЛЕЖНОСТИ

Со предлог-законот за Специјално јавно обвинителство, објавен од Министерството за правда, Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и ...
ВЛАДАТА ГО УСВОИ ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ ЗА РАТИФИКАЦИЈА НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА И ЌЕ ГО ИСПРАТИ ДО СОБРАНИЕ

ВЛАДАТА ГО УСВОИ ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ ЗА РАТИФИКАЦИЈА НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА И ЌЕ ГО ИСПРАТИ ДО СОБРАНИЕ

Владата на денешната 74 седница го усвои предлог - законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолу ...
И ДВАТА ЗАКОНИ НА ОПОЗИЦИЈАТА НЕ СЕ ПРИФАТЛИВИ ЗА МНОЗИНСТВОТО, МУ ОДГОВОРИ ТУНТЕВ НА МИЛОШОСКИ

И ДВАТА ЗАКОНИ НА ОПОЗИЦИЈАТА НЕ СЕ ПРИФАТЛИВИ ЗА МНОЗИНСТВОТО, МУ ОДГОВОРИ ТУНТЕВ НА МИЛОШОСКИ

Координаторот на СДСМ Томислав Тунтев му одговори на Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ дека парламентарното мнозинство нема да ги поддржи двата предлог ...
МИЛОШОСКИ ПОБАРА МНОЗИНСТВОТО ДА ПРИФАТИ ЕДЕН ОД ДВАТА ЗАКОНИ НА ВМРО-ДПМНЕ

МИЛОШОСКИ ПОБАРА МНОЗИНСТВОТО ДА ПРИФАТИ ЕДЕН ОД ДВАТА ЗАКОНИ НА ВМРО-ДПМНЕ

На почетокот од денешната собраниската седница, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски побара од парламентарното мнозинство да прифати барем еден ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ