Таг: преговори

1 3 4 5 6 7 15 50 / 145 НАПИСИ
СРБИЈА И КОСОВО ГИ ПРОДОЛЖУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ НА 12 ЈУЛИ ВО БРИСЕЛ

СРБИЈА И КОСОВО ГИ ПРОДОЛЖУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ НА 12 ЈУЛИ ВО БРИСЕЛ

Дијалогот помеѓу Белград и Приштина под покровителство на Европската Унија ќе продолжи на 12 јули во Брисел, објави Европска комисија. Србија ќе ја пр ...
КОСОВО НЕ ДОАЃА НА ПРЕГОВОРИТЕ СО СРБИЈА ВО БЕЛАТА КУЌА НА 27 ЈУНИ, ОТКАКО ХАГ ГО ОБВИНИ ТАЧИ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА

КОСОВО НЕ ДОАЃА НА ПРЕГОВОРИТЕ СО СРБИЈА ВО БЕЛАТА КУЌА НА 27 ЈУНИ, ОТКАКО ХАГ ГО ОБВИНИ ТАЧИ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА

Преговорите помеѓу Приштина и Белград во Белата куќа нема да се одржат на 27 јуни, откако своето доаѓање го откажа и косовскиот премиер Авдулах Хоти. ...
БЕЛАТА КУЌА ГИ ПОВИКА СРБИЈА И КОСОВО НА ПРЕГОВОРИ ВО ВАШИНГТОН НА 27 ЈУНИ

БЕЛАТА КУЌА ГИ ПОВИКА СРБИЈА И КОСОВО НА ПРЕГОВОРИ ВО ВАШИНГТОН НА 27 ЈУНИ

Белата куќа ги повика лидерите на Србија и Косово во Вашингтон овој месец, со надеж дека ќе ги унапреди преговорите за нормализација на односите помеѓ ...
ПОДГОТВЕНИ СМЕ ЗА СЛЕДНИТЕ ЧЕКОРИ ОД ПРЕГОВАРАЧКИОТ ПРОЦЕС, КАЖА СПАСОВСКИ НА САМИТОТ НА ЕУ И ЗАПАДЕН БАЛКАН

ПОДГОТВЕНИ СМЕ ЗА СЛЕДНИТЕ ЧЕКОРИ ОД ПРЕГОВАРАЧКИОТ ПРОЦЕС, КАЖА СПАСОВСКИ НА САМИТОТ НА ЕУ И ЗАПАДЕН БАЛКАН

Подготвени сме за следните чекори и ќе работиме посветено со Европската комисија што поскоро да ја закажеме првата меѓувладина конференција која ќе го ...
ЛИДЕРИТЕ НА ЕУ ОДОБРИЈА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ СО МАКЕДОНИЈА

ЛИДЕРИТЕ НА ЕУ ОДОБРИЈА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ СО МАКЕДОНИЈА

Европските шефови на држави и влади, вечерва на редовниот пролетен самит на Европската Унија одобрија отворање на пристапните преговори со Северна Мак ...
МАКЕДОНИЈА ОД ЕУ ЌЕ ДОБИЕ 66 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ

МАКЕДОНИЈА ОД ЕУ ЌЕ ДОБИЕ 66 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ

Европската унија ќе ја помогне Македонија со 66 милиони евра за борбата против коронавирусот, твитна вечерва амбасадорот на ЕУ во земјава Самуел Жбога ...
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА МНОГУ БРЗО ЌЕ ИМА ПРЕГОВАРАЧКА РАМКА ЗА МАКЕДОНИЈА, РЕЧЕ ЕВРОКОМЕСАРОТ ВАРХЕЈИ

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА МНОГУ БРЗО ЌЕ ИМА ПРЕГОВАРАЧКА РАМКА ЗА МАКЕДОНИЈА, РЕЧЕ ЕВРОКОМЕСАРОТ ВАРХЕЈИ

Европска комисија ќе ја забрза работата и многу брзо ќе ја создаде преговарачката рамка за што побрзо да почнат преговорите за влез во ЕУ со Македониј ...
МИНИСТРИТЕ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ОДОБРИЈА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ НА ЕУ СО МАКЕДОНИЈА

МИНИСТРИТЕ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ОДОБРИЈА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ НА ЕУ СО МАКЕДОНИЈА

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска ги усвоија заклучоците финализирани на амбасадорско ниво со кои се одобрува почнување на преговорите со ...
ЕУ ПОСТИГНА КОНСЕНЗУС ЗА ПОЧНУВАЊЕ ПРЕГОВОРИ СО МАКЕДОНИЈА, РЕЧЕ ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ОСМАНИ

ЕУ ПОСТИГНА КОНСЕНЗУС ЗА ПОЧНУВАЊЕ ПРЕГОВОРИ СО МАКЕДОНИЈА, РЕЧЕ ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ОСМАНИ

Постигнат е консензус во ЕУ за одлука за почнување преговори со Република Северна Македонија – безусловна и со барање за одржување на првата меѓувлади ...
МАКРОН ЈА ОТВОРА ВРАТАТА ЗА ПРЕГОВОРИ НА ЕУ СО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

МАКРОН ЈА ОТВОРА ВРАТАТА ЗА ПРЕГОВОРИ НА ЕУ СО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од извештаите на Европската комисија за Северна Македонија и Албанија се по ...
1 3 4 5 6 7 15 50 / 145 НАПИСИ