Таг: работници

1 2 3 7 10 / 61 НАПИСИ
РАБОТНИЦИТЕ ВОН ЕУ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕСЕЛАТ ВО ГЕРМАНИЈА И ЕДНА ГОДИНА ДА БАРААТ РАБОТА СО НОВАТА ВИЗНА ШЕМА

РАБОТНИЦИТЕ ВОН ЕУ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕСЕЛАТ ВО ГЕРМАНИЈА И ЕДНА ГОДИНА ДА БАРААТ РАБОТА СО НОВАТА ВИЗНА ШЕМА

Германија денеска донесе нова визна шема за квалификувани работници од земји вон Европската унија, која им овозможува на апликантите да се преселат во ...
УВЕЗЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ОД ИНДИЈА, НЕПАЛ И ФИЛИПИНИ СЕ ФАТИЈА ЗА РАБОТА ВО ОХРИД, НО НЕИЗВЕСНО Е ДАЛИ СЕЗОНАВА ЌЕ СЕ РЕШИ НЕДОСТИГОТ НА КАДАР

УВЕЗЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ОД ИНДИЈА, НЕПАЛ И ФИЛИПИНИ СЕ ФАТИЈА ЗА РАБОТА ВО ОХРИД, НО НЕИЗВЕСНО Е ДАЛИ СЕЗОНАВА ЌЕ СЕ РЕШИ НЕДОСТИГОТ НА КАДАР

Туристичкиот сектор на охридско-струшката ривиера и покрај носењето на странски кадар и понатаму стравува за пополнување на слободните места поради не ...
ОД НОВАТА ВЛАДА БАРАМЕ 450 ЕВРА МИНИМАЛНА ПЛАТА ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА, РЕЧЕ СОЈУЗОТ НА СИНДИКАТИТЕ НА ПРВОМАЈСКИОТ ПРОТЕСТ

ОД НОВАТА ВЛАДА БАРАМЕ 450 ЕВРА МИНИМАЛНА ПЛАТА ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА, РЕЧЕ СОЈУЗОТ НА СИНДИКАТИТЕ НА ПРВОМАЈСКИОТ ПРОТЕСТ

Од новата влада бараме 450 евра минимална плата и враќање на трошоците за храна и превоз, рекоа на денешниот Првомајски протест од Сојузот за синдикат ...
ГАЈЛЕ МИ Е ШТО МИСЛЕЛЕ РАБОТНИЦИТЕ ВО ЧИКАГО, МОРА ДА СЕ РАБОТИ И ПОВЕЌЕ ОД 40 ЧАСА НЕДЕЛНО, КАЖА ВУЧИЌ

ГАЈЛЕ МИ Е ШТО МИСЛЕЛЕ РАБОТНИЦИТЕ ВО ЧИКАГО, МОРА ДА СЕ РАБОТИ И ПОВЕЌЕ ОД 40 ЧАСА НЕДЕЛНО, КАЖА ВУЧИЌ

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја отфрли можноста во Србија да се воведе седумчасовно работно време, откако вакво нешто беше најавено во Црна Г ...
УСТАВНИОТ СУД ИМ ГО ОСТАВИ ПРАВОТО НА РАБОТНИЦИТЕ ДОБРОВОЛНО ДА СЕ СОГЛАСАТ НА ПОВЕЌЕ ПРЕКУВРЕМЕНИ РАБОТНИ ЧАСОВИ ПРИ ГРАДБА НА АВТОПАТИТЕ СО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“

УСТАВНИОТ СУД ИМ ГО ОСТАВИ ПРАВОТО НА РАБОТНИЦИТЕ ДОБРОВОЛНО ДА СЕ СОГЛАСАТ НА ПОВЕЌЕ ПРЕКУВРЕМЕНИ РАБОТНИ ЧАСОВИ ПРИ ГРАДБА НА АВТОПАТИТЕ СО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“

На седницата на Уставниот суд денеска паднаа иницијативите со кои се бараше неуставност на законските измени со кои за градба на стратешки проекти за ...
ОКОЛУ 600 УВЕЗЕНИ РАБОТНИЦИ ОД ИНДИЈА, НЕПАЛ И ФИЛИПИНИ ЌЕ РАБОТАТ ВО ХОТЕЛСКО-УГОСТИТЕЛСКИОТ СЕКТОР НА ОХРИДСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ

ОКОЛУ 600 УВЕЗЕНИ РАБОТНИЦИ ОД ИНДИЈА, НЕПАЛ И ФИЛИПИНИ ЌЕ РАБОТАТ ВО ХОТЕЛСКО-УГОСТИТЕЛСКИОТ СЕКТОР НА ОХРИДСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ

Стотина увезени работници од Индија, Непал и Филипини, кои оваа сезона ќе работат во хотелско -угостителскиот сектор на охридското крајбрежје, веќе пр ...
ВО КУМАНОВО ЗА ДВЕ ГОДИНИ ЗАТВОРЕНИ ДВАЕСЕТИНА МАЛИ ФАБРИКИ ЗА ЧЕВЛИ

ВО КУМАНОВО ЗА ДВЕ ГОДИНИ ЗАТВОРЕНИ ДВАЕСЕТИНА МАЛИ ФАБРИКИ ЗА ЧЕВЛИ

Над 20 мали фабрики за производство на чевли се затвориле во последните две години во Куманово, поради тешката економска состојба во државата. Сам лан ...
ЕДЕН ЗАГИНАТ И 20-МИНА ПОВРЕДЕНИ ВО СУДИР МЕЃУ КОМБЕ СО РАБОТНИЦИ И КОЛА ВО БИТОЛА

ЕДЕН ЗАГИНАТ И 20-МИНА ПОВРЕДЕНИ ВО СУДИР МЕЃУ КОМБЕ СО РАБОТНИЦИ И КОЛА ВО БИТОЛА

Едно лице почина на местото на сообраќајната несреќа, а 20-мина работници се повредени во директен судир меѓу комбе и патничко возило, што се попладне ...
„ТЕСЛА“ ОДБИ КОЛЕКТИВЕН ДОГОВОР СО СИНДИКАТОТ ЗА ФАБРИКАТА ВО ГЕРМАНИЈА

„ТЕСЛА“ ОДБИ КОЛЕКТИВЕН ДОГОВОР СО СИНДИКАТОТ ЗА ФАБРИКАТА ВО ГЕРМАНИЈА

Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ категорично го отфрли барањето за колективни работни договори со синдикатите во својата фа ...
ПО 76 ГОДИНИ РАБОТЕЊЕ СЕ ЗАТВОРА ПЕЧАТНИЦАТА „НАПРЕДОК“ ВО ТЕТОВО, „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ ИМ ДОЛЖИ 5 ПЛАТИ НА ВРАБОТЕНИТЕ

ПО 76 ГОДИНИ РАБОТЕЊЕ СЕ ЗАТВОРА ПЕЧАТНИЦАТА „НАПРЕДОК“ ВО ТЕТОВО, „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ ИМ ДОЛЖИ 5 ПЛАТИ НА ВРАБОТЕНИТЕ

Печатницата „Напредок“ од Тетово дефинитивно се затвара и заминува во историјата на градот. Формирана во 1948, беше една во првите печатници во слобод ...
1 2 3 7 10 / 61 НАПИСИ