Таг: реставрација

1 2 3 5 10 / 48 НАПИСИ
КОРУПЦИЈАТА ДАВА ПЛОДНА ПОЧВА ДА ЦВЕТААТ ДЕЗИНФОРМАЦИИ, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

КОРУПЦИЈАТА ДАВА ПЛОДНА ПОЧВА ДА ЦВЕТААТ ДЕЗИНФОРМАЦИИ, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

Елизабет Ален, потсекретарка за јавна дипломатија и односи со јавноста на Стејт департментот на САД, во разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува за борбата ...
ГРЧКИ И МАКЕДОНСКИ ЕКСПЕРТИ ЗАЕДНО ГО СПАСИЈА АНГЕЛОТ ОД КУРБИНОВО, ЗАВРШЕНА Е 80 ОТСТО ОД ЗАШТИТАТА НА ЦРКВАТА

ГРЧКИ И МАКЕДОНСКИ ЕКСПЕРТИ ЗАЕДНО ГО СПАСИЈА АНГЕЛОТ ОД КУРБИНОВО, ЗАВРШЕНА Е 80 ОТСТО ОД ЗАШТИТАТА НА ЦРКВАТА

Црквата „Свети Ѓорги“ од 12 век во преспанското село Курбиново е еден од најзначајните византски средновековни споменици на културата на Балканот. Ово ...
КАТЕДРАЛАТА НОТР ДАМ ДОБИ НОВ ЗЛАТЕН ПЕТЕЛ, СИМБОЛ НА ФЕНИКС ПОСЛЕ ПОЖАРОТ ВО 2019

КАТЕДРАЛАТА НОТР ДАМ ДОБИ НОВ ЗЛАТЕН ПЕТЕЛ, СИМБОЛ НА ФЕНИКС ПОСЛЕ ПОЖАРОТ ВО 2019

Катедралата Нотр Дам вчера си го врати својот златен петел на врвот на куполата, што е значаен момент за реставрацијата на една од најзначајните франц ...
ПРОФЕСОРКА ОД СОРБОНА ВООДУШЕВЕНА ОД НАЧИНОТ НА КОЈ МАКЕДОНСКИТЕ РЕСТАВРАТОРИ ГО ЗАШТИТУВААТ ФРЕСКОЖИВОПИСОТ ВО ЦРКВАТА СВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ЛЕШОК

ПРОФЕСОРКА ОД СОРБОНА ВООДУШЕВЕНА ОД НАЧИНОТ НА КОЈ МАКЕДОНСКИТЕ РЕСТАВРАТОРИ ГО ЗАШТИТУВААТ ФРЕСКОЖИВОПИСОТ ВО ЦРКВАТА СВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ЛЕШОК

Откако екипата на Националниот конзерваторски центар, која неодамна работеше на заштита на фрескоживописот во црквата Света Богородица во Лешок, откри ...
ЗАПРЕНО РЕСТАВРИРАЊЕТО НА ЖИВОПИСОТ ВО ВЕЛЕШКАТА ЦРКВА „СВ. ДИМИТРИЈА“ ОТИ НЕМА ДОВОЛНО КОНЗЕРВАТОРИ

ЗАПРЕНО РЕСТАВРИРАЊЕТО НА ЖИВОПИСОТ ВО ВЕЛЕШКАТА ЦРКВА „СВ. ДИМИТРИЈА“ ОТИ НЕМА ДОВОЛНО КОНЗЕРВАТОРИ

Поради недостигот на конзерватори и стручен кадар ставено е во мирување реставрирањето на живописот во манастирската црква „Св. Димитрија“ крај Велес, ...
ПО РЕСТАВРАЦИЈАТА ВО КЕЛН, ВИТРАЖОТ ОД ИЗГОРЕНАТА КАТЕДРАЛА НОТР ДАМ СЕ ВРАЌА ВО ПАРИЗ

ПО РЕСТАВРАЦИЈАТА ВО КЕЛН, ВИТРАЖОТ ОД ИЗГОРЕНАТА КАТЕДРАЛА НОТР ДАМ СЕ ВРАЌА ВО ПАРИЗ

Речиси четири години по пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз, четири од тешко оштетените прозорци се транспортираат назад во градот откако беа обн ...
125.000 ЕВРА ОД ДРЖАВНИОТ БУЏЕТ ГОДИНАВА ОДАТ ЗА ЦРКВАТА ВО КУРБИНОВО

125.000 ЕВРА ОД ДРЖАВНИОТ БУЏЕТ ГОДИНАВА ОДАТ ЗА ЦРКВАТА ВО КУРБИНОВО

Речиси 125.000 евра ќе бидат издвоени од државниот буџет за конзервација и реставрација на црквата „Свети Ѓорги“ во преспанското село Курбиново преку ...
КОНЗЕРВАЦИЈАТА НА АРХИТЕКТУРАТА НА ЦРКВАТА ВО КУРБИНОВО Е ВО ЗАВРШНА ФАЗА, НА ЅИДНОТО СЛИКАРСТВО ЌЕ СЕ РАБОТИ НАСКОРО

КОНЗЕРВАЦИЈАТА НА АРХИТЕКТУРАТА НА ЦРКВАТА ВО КУРБИНОВО Е ВО ЗАВРШНА ФАЗА, НА ЅИДНОТО СЛИКАРСТВО ЌЕ СЕ РАБОТИ НАСКОРО

Привршува конзервацијата на архитектурата на црквата „Св. Ѓорги“ во Курбиново, соопшти директорката на Завод и музеј од Битола Мери Стојанова, при ден ...
РЕСТАВРИРАНА ВИЛА ВО ПОМПЕЈА ГО ПРЕСЛИКУВА ЖИВОТНИОТ СТИЛ НА РАЗУРНАТИОТ ДРЕВЕН ГРАД

РЕСТАВРИРАНА ВИЛА ВО ПОМПЕЈА ГО ПРЕСЛИКУВА ЖИВОТНИОТ СТИЛ НА РАЗУРНАТИОТ ДРЕВЕН ГРАД

По 20-годишна реставрација, деновиве во Помпеја беше отворена Куќата на Вети, која им припаѓала на двајца поранешни робови кои се збогатиле преку трго ...
ДИГИТАЛНО ЌЕ СЕ ТРГНЕ ПРЕВЕЗОТ ОД ЦЕНЗУРИРАНАТА СЛИКА НА ГОЛА ЖЕНА НА АРТЕМИЗИЈА ЏЕНТИЛЕСКИ ОД 1616

ДИГИТАЛНО ЌЕ СЕ ТРГНЕ ПРЕВЕЗОТ ОД ЦЕНЗУРИРАНАТА СЛИКА НА ГОЛА ЖЕНА НА АРТЕМИЗИЈА ЏЕНТИЛЕСКИ ОД 1616

Реставраторите на уметност во италијанскиот град Фиренца започнаа шестмесечен проект за чистење и практично „откривање“ на долго цензурираната гола сл ...
1 2 3 5 10 / 48 НАПИСИ