Таг: режисерка

ПОЧИНА ЛИНА ВЕРТМИЛЕР, ПРВАТА РЕЖИСЕРКА НОМИНИРАНА ЗА ОСКАР

ПОЧИНА ЛИНА ВЕРТМИЛЕР, ПРВАТА РЕЖИСЕРКА НОМИНИРАНА ЗА ОСКАР

Лина Вертмилер, првата режисерка која беше номинирана за оскар, почина во Рим на 93 години. Освен што е заслужна за револуционаризирање на италијански ...
ТАБУАТА И ТРАУМИТЕ ГИ ПОСТАВИВ НА СЦЕНА ЗА ДА СЕ ПРОМЕНАТ НЕШТАТА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ВИТОШЕВИЌ ЗА НОВАТА ПРЕТСТАВА ВО МНТ

ТАБУАТА И ТРАУМИТЕ ГИ ПОСТАВИВ НА СЦЕНА ЗА ДА СЕ ПРОМЕНАТ НЕШТАТА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ВИТОШЕВИЌ ЗА НОВАТА ПРЕТСТАВА ВО МНТ

Базирана на вистински приказни, новата претстава на режисерката Нела Витошевиќ „Работи за кои не зборуваме“, на 16 октомври (сабота) во 20 часот на ма ...
37 ГОДИНИ ПО БАРБРА СТРЕЈСЕНД, ЖЕНИТЕ ВЕЧЕРВА ИМААТ НАЈГОЛЕМА ШАНСА ДА ОСВОЈАТ ЗЛАТЕН ГЛОБУС ЗА НАЈДОБРА РЕЖИЈА

37 ГОДИНИ ПО БАРБРА СТРЕЈСЕНД, ЖЕНИТЕ ВЕЧЕРВА ИМААТ НАЈГОЛЕМА ШАНСА ДА ОСВОЈАТ ЗЛАТЕН ГЛОБУС ЗА НАЈДОБРА РЕЖИЈА

Само една жена досега има освоено Златен глобус за најдобар режисер и тоа ѝ успеа на Барбра Стрејсенд во 1984 година за нејзината музичка драма „Јентл ...
„МОЈОТ МАЖ“ НА СЦЕНА ГИ РАЗГОЛУВА НЕВЕРСТВОТО И ПРОМАШЕНИОТ ЖИВОТ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ВИТОШЕВИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА ВО ДРАМСКИ

„МОЈОТ МАЖ“ НА СЦЕНА ГИ РАЗГОЛУВА НЕВЕРСТВОТО И ПРОМАШЕНИОТ ЖИВОТ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ВИТОШЕВИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА ВО ДРАМСКИ

Шест раскази од збирката „Мојот маж“ на писателката Румена Бужаровска се драматизирани во истоимената претстава во режија на Нела Витошевиќ, чија прем ...
АРГЕНТИНСКАТА РЕЖИСЕРКА ЛУКРЕЦИЈА МАРТЕЛ НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

АРГЕНТИНСКАТА РЕЖИСЕРКА ЛУКРЕЦИЈА МАРТЕЛ НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

Аргентинската режисерка Лукреција Мартел ќе биде претседателка на жирито на годинашниот Венециски филмски фестивал, кој ќе се одржува од 28 август до ...
„СТРАНЦИ“ ПОКАЖУВА КОЛКУ ТЕЛЕФОНИТЕ НЀ ОТУЃИЈА ОД ПАРТНЕРИТЕ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ВИТОШЕВИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА ВО ДРАМСКИ

„СТРАНЦИ“ ПОКАЖУВА КОЛКУ ТЕЛЕФОНИТЕ НЀ ОТУЃИЈА ОД ПАРТНЕРИТЕ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ВИТОШЕВИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА ВО ДРАМСКИ

Што ќе се случи ако скришно ѕиркате во телефонот на другиот? Соочувањето со вистината решавa или пак отвара нов проблем? Ова се дел од прашањата кои г ...
ПОЧИНА РЕЖИСЕРСКАТА БИЛЈАНА ГАРВАНЛИЕВА

ПОЧИНА РЕЖИСЕРСКАТА БИЛЈАНА ГАРВАНЛИЕВА

Наградуваната македонска режисерка на документарци Билјана Гарванлиева, почина денеска во Берлин, каде што живееше и работеше. Имаше 43 години. Вес ...
7 / 7 НАПИСИ