Таг: руска инвазија

1 2 3 4 5 58 30 / 571 НАПИСИ
РУСИТЕ ПРИЗНАА ДЕКА ПО ГРЕШКА БОМБАРДИРАЛЕ СВОЈ ГРАД

РУСИТЕ ПРИЗНАА ДЕКА ПО ГРЕШКА БОМБАРДИРАЛЕ СВОЈ ГРАД

Руското министерство за одбрана потврди дека руски борбен авион по грешка го бомбардирал градот Белгород близу границата со Украина. Регионалниот гуве ...
БИВШИ ПЛАТЕНИЦИ НА „ВАГНЕР“ ПРИЗНАА ДЕКА УБИВАЛЕ УКРАИНСКИ ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ И ЦИВИЛИ

БИВШИ ПЛАТЕНИЦИ НА „ВАГНЕР“ ПРИЗНАА ДЕКА УБИВАЛЕ УКРАИНСКИ ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ И ЦИВИЛИ

Поранешен платеник на „Вагнер“ призна дека убил и мачел десетици украински воени заробеници, што е едно од најдетаљните сведоштва за руските воени зло ...
РУСКИТЕ СИЛИ СЕ УТВРДУВААТ НА КРИМ ПРЕД ОЧЕКУВАНИОТ УКРАИНСКИ НАПАД, ВО ЗАПОРОЖЈЕ ИСКОПАН 70-КИЛОМЕТАРСКИ РОВ

РУСКИТЕ СИЛИ СЕ УТВРДУВААТ НА КРИМ ПРЕД ОЧЕКУВАНИОТ УКРАИНСКИ НАПАД, ВО ЗАПОРОЖЈЕ ИСКОПАН 70-КИЛОМЕТАРСКИ РОВ

Прорускиот лидер на Крим, Сергеј Аксјонов, изјави дека регионот се подготвува за очекуваната украинска пролетна противофанзива. Тој кажа дека руските ...
ЕГИПЕТ ТАЈНО ПЛАНИРАЛ ДА Ѝ ИСПРАТИ 40.000 РАКЕТИ НА РУСИЈА, СТОИ ВО ПРОТЕЧЕНИТЕ ДОКУМЕНТИ НА ПЕНТАГОН

ЕГИПЕТ ТАЈНО ПЛАНИРАЛ ДА Ѝ ИСПРАТИ 40.000 РАКЕТИ НА РУСИЈА, СТОИ ВО ПРОТЕЧЕНИТЕ ДОКУМЕНТИ НА ПЕНТАГОН

Египет, кој важи за голем сојузник на САД, од кои прима воена и економска помош, се подготвувал тајно да ѝ испорача илјадници ракети на Русија за потр ...
УКРАИНСКАТА ПРОТИВВОЗДУШНА ОДБРАНА НАСКОРО БИ МОЖЕЛА ДА ОСТАНЕ БЕЗ ПРОЕКТИЛИ, ВЕЛАТ ПРОТЕЧЕНИТЕ ДОВЕРЛИВИ ДОКУМЕНТИ НА ПЕНТАГОН

УКРАИНСКАТА ПРОТИВВОЗДУШНА ОДБРАНА НАСКОРО БИ МОЖЕЛА ДА ОСТАНЕ БЕЗ ПРОЕКТИЛИ, ВЕЛАТ ПРОТЕЧЕНИТЕ ДОВЕРЛИВИ ДОКУМЕНТИ НА ПЕНТАГОН

Украинската противвоздушна одбрана би можела да остане без проектили за неколку недели, сугерираат протечените доверливи документи на Пентагон, кои да ...
ОТКАКО ДОБИ УШТЕ 10 АВИОНИ „МИГ“, ЗЕЛЕНСКИ БАРА ОД ПОЛСКА ДА ГИ ПРИТИСНЕ ЗАПАДНИТЕ СОЈУЗНИЦИ ЗА ПОМОДЕРНИТЕ АВИОНИ

ОТКАКО ДОБИ УШТЕ 10 АВИОНИ „МИГ“, ЗЕЛЕНСКИ БАРА ОД ПОЛСКА ДА ГИ ПРИТИСНЕ ЗАПАДНИТЕ СОЈУЗНИЦИ ЗА ПОМОДЕРНИТЕ АВИОНИ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Полска ќе помогне да се формира западна коалиција за испраќање борбени авиони во Украина, додек ...
„ВАГНЕР“ ОБЈАВИ ДЕКА ГО КРЕНАЛ РУСКОТО ЗНАМЕ ВО БАХМУТ, НО ДЕКА БОРБИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ

„ВАГНЕР“ ОБЈАВИ ДЕКА ГО КРЕНАЛ РУСКОТО ЗНАМЕ ВО БАХМУТ, НО ДЕКА БОРБИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ

Шефот на платеничката група „Вагнер“, Евгени Пригожин, објави дека го кренал руското знаме на зградата на градското собрание на Бахмут, додавајќи дека ...
МИТРОПОЛИТОТ НА НАЈВАЖНИОТ МАНАСТИР ВО УКРАИНА СТАВЕН ВО ДОМАШЕН ПРИТВОР ЗАШТО ЈА ОДОБРУВАЛ РУСКАТА ИНВАЗИЈА

МИТРОПОЛИТОТ НА НАЈВАЖНИОТ МАНАСТИР ВО УКРАИНА СТАВЕН ВО ДОМАШЕН ПРИТВОР ЗАШТО ЈА ОДОБРУВАЛ РУСКАТА ИНВАЗИЈА

Украинските истражители упаднаа во резиденцијата на еден од поглаварите на православната црква, кој е обвинет дека ја оправдувал руската агресија на У ...
ПРОМЕНАТА НА ПОЛИТИЧКИТЕ СИЛИ ВО САД БИ МОЖЕЛА ДА ВЛИЈАЕ ВРЗ ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, ПРИЗНА ЗЕЛЕНСКИ

ПРОМЕНАТА НА ПОЛИТИЧКИТЕ СИЛИ ВО САД БИ МОЖЕЛА ДА ВЛИЈАЕ ВРЗ ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, ПРИЗНА ЗЕЛЕНСКИ

Володимир Зеленски предупреди дека ако украинските сили не ја добијат битката за Бахмут, Русија би можела да почне да гради меѓународна поддршка за до ...
ГЕРМАНИЈА ГИ ИСПОРАЧА ПРВИТЕ 18 ТЕНКОВИ „ЛЕОПАРД 2“ ВО УКРАИНА

ГЕРМАНИЈА ГИ ИСПОРАЧА ПРВИТЕ 18 ТЕНКОВИ „ЛЕОПАРД 2“ ВО УКРАИНА

Германија ги испрати првите тенкови „леопард 2“ во Украина, при што германскиот министер за одбрана Борис Писториус кажа дека тие ќе имаат решавачки п ...
1 2 3 4 5 58 30 / 571 НАПИСИ