Таг: руска инвазија

1 52 53 54 55 56 58 540 / 572 НАПИСИ
НА УКРАИНЦИТЕ ИМ СЕ ИСПРАНИ МОЗОЦИТЕ, НИЕ СМЕ ЕДЕН НАРОД, ЌЕ ЈА УНИШТИМЕ ТАА АНТИ-РУСИЈА, КАЖА ПУТИН

НА УКРАИНЦИТЕ ИМ СЕ ИСПРАНИ МОЗОЦИТЕ, НИЕ СМЕ ЕДЕН НАРОД, ЌЕ ЈА УНИШТИМЕ ТАА АНТИ-РУСИЈА, КАЖА ПУТИН

Владимир Путин изјави дека „специјалната воена операција“ во Украина се одвива според планот, демантирајќи ги извештаите дека инвазијата не ги постигн ...
ЗЕЛЕНСКИ ГО ПОВИКА ПУТИН НА ДИРЕКТНИ РАЗГОВОРИ И ПОБАРА АВИОНИ ОД НАТО

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПОВИКА ПУТИН НА ДИРЕКТНИ РАЗГОВОРИ И ПОБАРА АВИОНИ ОД НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика Владимир Путин на директни разговори, сметајќи дека само така може да се стави крај на војната. ...
ФРАНЦИЈА И ГЕРМАНИЈА ГИ ЗАПЛЕНИЈА ЈАХТИТЕ НА РУСКИТЕ ОЛИГАРСИ СЕЧИН И УСМАНОВ

ФРАНЦИЈА И ГЕРМАНИЈА ГИ ЗАПЛЕНИЈА ЈАХТИТЕ НА РУСКИТЕ ОЛИГАРСИ СЕЧИН И УСМАНОВ

Франција ја заплени луксузната мегајахта на рускиот милијардер Игор Сечин, сојузник на Путин и шеф на нафтената компанија „Роснефт“. „Аморе веро“, чиј ...
ЕВРОАМБАСАДОРОТ ГИР ВЕЛИ ДА НЕ СЕ ПРАВАТ СПОРЕДБИ НА РУСКИТЕ УСЛОВИ КОН УКРАИНА СО БУГАРСКИТЕ КОН МАКЕДОНИЈА

ЕВРОАМБАСАДОРОТ ГИР ВЕЛИ ДА НЕ СЕ ПРАВАТ СПОРЕДБИ НА РУСКИТЕ УСЛОВИ КОН УКРАИНА СО БУГАРСКИТЕ КОН МАКЕДОНИЈА

Евроамбасадорот Дејвид Гир вели дека не треба да се прават споредби на условите што ги поставува Русија кон Украина со оние што ги поставува Бугарија ...
ГОЛЕМИОТ РУСКИ КОНВОЈ КОЈ ОДИ КОН КИЕВ ВЕЌЕ ТРИ ДЕНА Е ЗАГЛАВЕН НА АВТОПАТ

ГОЛЕМИОТ РУСКИ КОНВОЈ КОЈ ОДИ КОН КИЕВ ВЕЌЕ ТРИ ДЕНА Е ЗАГЛАВЕН НА АВТОПАТ

Руската инвазија на Украина влезе во втората недела, при што нејзината главна напаѓачка сила останува заглавена на автопат северно од Киев. И покрај н ...
ЛАВРОВ ГО ПРЕДУПРЕДИ БАЈДЕН ДЕКА ТРЕТАТА СВЕТСКА ВОЈНА БИ БИЛА НУКЛЕАРНА

ЛАВРОВ ГО ПРЕДУПРЕДИ БАЈДЕН ДЕКА ТРЕТАТА СВЕТСКА ВОЈНА БИ БИЛА НУКЛЕАРНА

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека третата светска војна би била нуклеарна, реагирајќи на забелешката на Џо Бајден де ...
РУСКАТА ИНВАЗИЈА ГО МЕНУВА СТАВОТ НА НЕУТРАЛНИТЕ ШВЕЃАНИ И ФИНЦИ, ПОДДРШКАТА ЗА НАТО НИКОГАШ ПОГОЛЕМА

РУСКАТА ИНВАЗИЈА ГО МЕНУВА СТАВОТ НА НЕУТРАЛНИТЕ ШВЕЃАНИ И ФИНЦИ, ПОДДРШКАТА ЗА НАТО НИКОГАШ ПОГОЛЕМА

Студената војна и следните децении не ги убедија Шведска и Финска да му се придружат на НАТО, но руската инвазија на Украина го менува расположението ...
РУСИТЕ ГО ОСВОИЈА ХЕРСОН, МИЛИОН УКРАИНЦИ ИЗБЕГАЛЕ ОД ЗЕМЈАТА ЗА ЕДНА НЕДЕЛА

РУСИТЕ ГО ОСВОИЈА ХЕРСОН, МИЛИОН УКРАИНЦИ ИЗБЕГАЛЕ ОД ЗЕМЈАТА ЗА ЕДНА НЕДЕЛА

Неколку моќни експлозии се слушнаа утрово во Киев, додека Херсон стана првиот регионален главен град што Русите го освоија од почетокот на инвазијата ...
ПУТИН САМИОТ ИЗБРА ВОЈНА, ЛАГА Е ДЕКА ТАА Е БОРБА ПРОТИВ НАЦИЗМОТ, КАЖА МАКРОН

ПУТИН САМИОТ ИЗБРА ВОЈНА, ЛАГА Е ДЕКА ТАА Е БОРБА ПРОТИВ НАЦИЗМОТ, КАЖА МАКРОН

Францускиот претседател Емануел Макрон ги осуди „лагите што ги шири руската влада за да ја оправда инвазијата на Украина“, но кажа дека ќе остане во к ...
МОСКВА ОБЈАВИ ДЕКА ДОСЕГА ЗАГИНАЛЕ 498 РУСКИ ВОЈНИЦИ

МОСКВА ОБЈАВИ ДЕКА ДОСЕГА ЗАГИНАЛЕ 498 РУСКИ ВОЈНИЦИ

Руското министерство за одбрана ги објави првите официјални бројки за загубите во досегашниот дел од инвазијата на Украина. Според него, досега загина ...
1 52 53 54 55 56 58 540 / 572 НАПИСИ