Таг: сајбернапад

РУСКИТЕ ХАКЕРИ НАПАДНАЛЕ 42 СОЈУЗНИЦИ НА УКРАИНА, ВЕЛИ „МАЈКРОСОФТ“, САМО ВО ЕСТОНИЈА НЕМАЛО НИЕДЕН САЈБЕРПРОБИВ

РУСКИТЕ ХАКЕРИ НАПАДНАЛЕ 42 СОЈУЗНИЦИ НА УКРАИНА, ВЕЛИ „МАЈКРОСОФТ“, САМО ВО ЕСТОНИЈА НЕМАЛО НИЕДЕН САЈБЕРПРОБИВ

Паралелно со сајбернападите на Украина, руските хакери спроведуваат стратешка шпионажа против владите, невладините организации и бизнисите во 42 држав ...
БАНКИТЕ ВО ЕВРОПА И САД ПРЕДУПРЕДЕНИ ДА СЕ ПОДГОТВАТ ЗА РУСКИ САЈБЕРНАПАДИ ВО СЛУЧАЈ НА ИНВАЗИЈА НА УКРАИНА

БАНКИТЕ ВО ЕВРОПА И САД ПРЕДУПРЕДЕНИ ДА СЕ ПОДГОТВАТ ЗА РУСКИ САЈБЕРНАПАДИ ВО СЛУЧАЈ НА ИНВАЗИЈА НА УКРАИНА

Европската централна банка (ЕЦБ) ги предупреди банките да бидат подготвени за можни руски сајбернапади, додека се зголемуваат тензиите околу Украина. ...
УКРАИНА ЈА ОБВИНИ РУСИЈА ЗА ДЕНЕШНИОТ САЈБЕРНАПАД СО КОЈ БЕШЕ ПРЕДУПРЕДЕНА ДА ГО ОЧЕКУВА НАЈЛОШОТО

УКРАИНА ЈА ОБВИНИ РУСИЈА ЗА ДЕНЕШНИОТ САЈБЕРНАПАД СО КОЈ БЕШЕ ПРЕДУПРЕДЕНА ДА ГО ОЧЕКУВА НАЈЛОШОТО

Украинската влада ја обвини Русија дека стои зад денешниот сајбернапад врз десетици државни сајтови. Околу 70 владини сајтови привремено паднаа во нај ...
САД ПРОТЕРАА 10 РУСКИ ДИПЛОМАТИ И ВОВЕДОА САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА ПОРАДИ ХАКИРАЊЕ И МЕШАЊЕ ВО ИЗБОРИТЕ

САД ПРОТЕРАА 10 РУСКИ ДИПЛОМАТИ И ВОВЕДОА САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА ПОРАДИ ХАКИРАЊЕ И МЕШАЊЕ ВО ИЗБОРИТЕ

САД воведоа санкции против Русија како одговор на сајбернападите и други непријателски дејства. Вашингтон во исто време протера десетмина руски диплом ...
ПЕНТАГОН ЛАНИ ИСПРАТИЛ ТИМ ЗА САЈБЕРБЕЗБЕДНОСТ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ДА СПРЕЧИ РУСКИ ХАКЕРСКИ НАПАДИ, ПИШУВА „ВАШИНГТОН ПОСТ“

ПЕНТАГОН ЛАНИ ИСПРАТИЛ ТИМ ЗА САЈБЕРБЕЗБЕДНОСТ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ДА СПРЕЧИ РУСКИ ХАКЕРСКИ НАПАДИ, ПИШУВА „ВАШИНГТОН ПОСТ“

Американското министерство за одбрана во 2018 испратило тимови со експерти за сајбербезбедност во Украина, Црна Гора и Македонија за да го пронајдат о ...
„МАЈКРОСОФТ“ ТВРДИ ДЕКА СПРЕЧИЛ ОБИДИ ЗА РУСКО ХАКИРАЊЕ НА ПОЛИТИЧКИ ОРГАНИЗАЦИИ ВО САД

„МАЈКРОСОФТ“ ТВРДИ ДЕКА СПРЕЧИЛ ОБИДИ ЗА РУСКО ХАКИРАЊЕ НА ПОЛИТИЧКИ ОРГАНИЗАЦИИ ВО САД

„Мајкрософт“ објави дека спречил руски обиди за сајбернапади врз конзервативни групи во САД. Руските хакери притоа се обиделе да украдат податоци о ...
МАКРОН ПРЕД ПУТИН ГИ ОБВИНИ „СПУТНИК“ И „РАША ТУДЕЈ“ ЗА ПРОПАГАНДА СО ЛАЖНИ ВЕСТИ

МАКРОН ПРЕД ПУТИН ГИ ОБВИНИ „СПУТНИК“ И „РАША ТУДЕЈ“ ЗА ПРОПАГАНДА СО ЛАЖНИ ВЕСТИ

Францускиот претседател Емануел Maкрон денеска остро критикуваше два руски медиуми - додека рускиот претседател Владимир Путин стоеше до него. Макрон, ...
РУСИЈА ЈА ХАКИРАЛА КАМПАЊАТА НА ХИЛАРИ КЛИНТОН

РУСИЈА ЈА ХАКИРАЛА КАМПАЊАТА НА ХИЛАРИ КЛИНТОН

Претседателската кампања на Хилари Клинтон е хакирана како дел од поголем сајбернапад против институциите на Демократската партија, објавија американс ...
8 / 8 НАПИСИ