Таг: сателити

АЛБАНИЈА ГИ ЛАНСИРАШЕ ПРВИТЕ САТЕЛИТИ ВО ВСЕЛЕНАТА

АЛБАНИЈА ГИ ЛАНСИРАШЕ ПРВИТЕ САТЕЛИТИ ВО ВСЕЛЕНАТА

Албанија ги лансираше своите први сателити во вселената, објави премиерот Еди Рама. „Албанија-1“ и „Албанија-2“ беа меѓу 114 сателити што во вселената ...
ЗАПАДНИТЕ САТЕЛИТИ БИ МОЖЕЛЕ ДА БИДАТ ЛЕГИТИМНИ МЕТИ, СЕ ЗАКАНИ РУСИЈА

ЗАПАДНИТЕ САТЕЛИТИ БИ МОЖЕЛЕ ДА БИДАТ ЛЕГИТИМНИ МЕТИ, СЕ ЗАКАНИ РУСИЈА

Висок функционер од руското министерство за надворешни работи предупреди дека комерцијалните сателити на САД и на нивните западни сојузници би можеле ...
СОЛАРНА БУРА УНИШТИЛА 40 САТЕЛИТИ НА ИЛОН МАСК ДЕН ПО ЛАНСИРАЊЕТО

СОЛАРНА БУРА УНИШТИЛА 40 САТЕЛИТИ НА ИЛОН МАСК ДЕН ПО ЛАНСИРАЊЕТО

„СпејсЕкс“ објави дека изгубил десетици сателити откако биле погодени од геомагнетна бура ден по лансирањето, поради што изгореле. Вакви соларни бури ...
АЛБАНИЈА ДОГОДИНА ЌЕ ГИ ЛАНСИРА ПРВИТЕ САТЕЛИТИ ВО ВСЕЛЕНАТА

АЛБАНИЈА ДОГОДИНА ЌЕ ГИ ЛАНСИРА ПРВИТЕ САТЕЛИТИ ВО ВСЕЛЕНАТА

Премиерот Еди Рама објави дека Албанија следната година ќе ги лансира своите први сателити во вселената, во соработка со компанијата на Илон Маск, „Сп ...
ЛЕПЧЕ ЗА СИТЕ

ЛЕПЧЕ ЗА СИТЕ

1 Ако три месеци главна вест е дека не може да се најде кој гради дивоградба кај „Мавровка“ во строгиот центар на Скопје, уште од мај кога некој го ис ...
СЛОВЕНИЈА ГИ ЛАНСИРАШЕ СВОИТЕ ПРВИ САТЕЛИТИ ВО ВСЕЛЕНАТА

СЛОВЕНИЈА ГИ ЛАНСИРАШЕ СВОИТЕ ПРВИ САТЕЛИТИ ВО ВСЕЛЕНАТА

По неколку одложувања поради лошото време, Словенија конечно ги лансираше своите први сателити „Немо ХД“ и Трисат“, кои се дел од проект на Европската ...
ТОА ШТО ГО ГЛЕДАМЕ НА НЕБОТО ДЕНОВИВЕ СЕ САТЕЛИТИТЕ ЗА ИНТЕРНЕТ НА ИЛОН МАСК

ТОА ШТО ГО ГЛЕДАМЕ НА НЕБОТО ДЕНОВИВЕ СЕ САТЕЛИТИТЕ ЗА ИНТЕРНЕТ НА ИЛОН МАСК

Мистериозните светлечки траги што изминатите денови можеа да се видат и на небото над Македонија се телекомуникациските сателити „старлинк“, што речис ...
7 / 7 НАПИСИ