Таг: село

1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ
ИТАЛИЈАНСКО СЕЛО СО 46 ЖИТЕЛИ ЌЕ ИМА 30 КАНДИДАТИ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

ИТАЛИЈАНСКО СЕЛО СО 46 ЖИТЕЛИ ЌЕ ИМА 30 КАНДИДАТИ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

Последниот пат кога се кандидираше за градоначалник на Ингрија, мало село близу Торино, Игор Де Сантис оствари убедлива победа, но тој ќе се соочи со ...
РУСИЈА ПОТВРДИ ДЕКА СЛУЧАЈНО БОМБАРДИРАЛА СВОЕ СЕЛО

РУСИЈА ПОТВРДИ ДЕКА СЛУЧАЈНО БОМБАРДИРАЛА СВОЕ СЕЛО

Русија потврди дека случајно бомбардирала село во јужниот руски регион Воронеж близу Украина. Инцидентот се случи истиот ден кога Русија изведе голем ...
ДА СИ ГИ НЕГУВАМЕ КОРЕНИТЕ, КАЖА ТРПЧЕСКИ НА КОНЦЕРТОТ ВО РОДНОТО СЕЛО НА МАЈКА МУ СЕКИРНИК, СТРУМИЧКО

ДА СИ ГИ НЕГУВАМЕ КОРЕНИТЕ, КАЖА ТРПЧЕСКИ НА КОНЦЕРТОТ ВО РОДНОТО СЕЛО НА МАЈКА МУ СЕКИРНИК, СТРУМИЧКО

Треба да ги негуваме своите корени кажа Симон Трпчески кој со проектот „Македонисимо“ во саботата одржа концерт во Секирник, Струмичко, родното село н ...
ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ВО АЛБАНИЈА ОТКРИЕНА НАСЕЛБА СТАРА 8.500 ГОДИНИ

ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ВО АЛБАНИЈА ОТКРИЕНА НАСЕЛБА СТАРА 8.500 ГОДИНИ

Во Охридското Езеро во Албанија откриено е село за кое се верува дека е најстаро во Европа. Пропадната населба на потпорници ја пронашле швајцарски и ...
МЕЧКА ВЛЕГЛА ВО ДВОР ВО СЕЛО ДОБРОШТЕ И ГО ОПУСТОШИЛА ПЧЕЛАРНИКОТ, ГИ БИРАЛА И ОТВOРАЛА САМО САНДАЦИТЕ ШТО ИМАЛЕ НАЈМНОГУ МЕД

МЕЧКА ВЛЕГЛА ВО ДВОР ВО СЕЛО ДОБРОШТЕ И ГО ОПУСТОШИЛА ПЧЕЛАРНИКОТ, ГИ БИРАЛА И ОТВOРАЛА САМО САНДАЦИТЕ ШТО ИМАЛЕ НАЈМНОГУ МЕД

Во дворот од семејната куќа на Стојче Синадиновски од тетовското село Доброште влегла мечка, успеала да се префрли преку ѕид висок два метра, поминала ...
ШВАЈЦАРСКО СЕЛО ЕВАКУИРАНО ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ОГРОМЕН ОДРОН НА КАРПИ

ШВАЈЦАРСКО СЕЛО ЕВАКУИРАНО ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ОГРОМЕН ОДРОН НА КАРПИ

Жителите на швајцарското село Бринц се евакуирани поради ризик од неминовен одрон на карпи. На помалку од 100-те селани им бил даден рок од 48 часа да ...
ОВЧАР ИЗГОРЕЛ ВО ОГАНОТ ШТО САМ ГО ЗАПАЛИЛ ВО СЕЛО СТАЊЕВЦИ, СВЕТИНИКОЛСКО

ОВЧАР ИЗГОРЕЛ ВО ОГАНОТ ШТО САМ ГО ЗАПАЛИЛ ВО СЕЛО СТАЊЕВЦИ, СВЕТИНИКОЛСКО

Во светиниколското село Стањевци, овчар изгорел од огинот што сам го запалил. Овчарот е 72-годишниот Б. Н. од ова село кој ги пасел овците во блиските ...
ЦЕЛО СЕЛО БЛАТЕЦ ПРОТЕСТИРА ДА НЕ МУ БИДЕ ОДЗЕМЕНА ВОДАТА ЗА ПИЕЊЕ ОД МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛА КОЈА ТРЕБА ДА СЕ ГРАДИ НА БЛАТЕШНИЦА

ЦЕЛО СЕЛО БЛАТЕЦ ПРОТЕСТИРА ДА НЕ МУ БИДЕ ОДЗЕМЕНА ВОДАТА ЗА ПИЕЊЕ ОД МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛА КОЈА ТРЕБА ДА СЕ ГРАДИ НА БЛАТЕШНИЦА

Илјада и осумстотини жители на виничкото село Блатец со протести ќе го бранат својот водовод и нема да ја дадат водата од реката Блатешница на мини хи ...
ЕКОЛОГИСТИТЕ БАРААТ ЈАБЛАНИЦА КОНЕЧНО ДА СЕ ПРОГЛАСИ ЗА НАЦИОНАЛЕН ПАРК ЗА ДА ЗАПРЕ ДИВАТА СЕЧА И НЕЛЕГАЛНАТА ГРАДБА

ЕКОЛОГИСТИТЕ БАРААТ ЈАБЛАНИЦА КОНЕЧНО ДА СЕ ПРОГЛАСИ ЗА НАЦИОНАЛЕН ПАРК ЗА ДА ЗАПРЕ ДИВАТА СЕЧА И НЕЛЕГАЛНАТА ГРАДБА

Иницијативата за прогласување на планината Јабланица за национален парк е стара и сè уште нереализирана. Екологистите алармираат дека заглавената пост ...
ЗАГИНА ВОЗАЧ ЧИЈА КОЛА ЈА УДРИ ТОВАРЕН ВОЗ НА ПРЕМИН КАЈ СЕЛОТО ДАВИДОВО, ГЕВГЕЛИСКО

ЗАГИНА ВОЗАЧ ЧИЈА КОЛА ЈА УДРИ ТОВАРЕН ВОЗ НА ПРЕМИН КАЈ СЕЛОТО ДАВИДОВО, ГЕВГЕЛИСКО

Претпладнево околу 11 часот, товарен воз кој сообраќал на релацијата Белград - Солун удрил во патничко возило кај селото Давидово, Гевгелиско. Возачот ...
1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ