Таг: школо

1 2 3 4 10 / 36 НАПИСИ
ДВАЕСЕТ И ТРИ ПАРА БЛИЗНАЦИ ГОДИНАВА ЗАВРШИЈА ОСМО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ИСТО ШКОЛО ВО САД

ДВАЕСЕТ И ТРИ ПАРА БЛИЗНАЦИ ГОДИНАВА ЗАВРШИЈА ОСМО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ИСТО ШКОЛО ВО САД

Дваесет и три пара близнаци завршиле во иста година во едно основно училиште во Масачусетс, што сочинува околу 10% од учениците во осмо одделение. Иде ...
РОДИТЕЛИ ВЛЕГЛЕ ВО ШКОЛО ВО БИТОЛА И НАПАДНАЛЕ СОУЧЕНИК НА НИВНОТО ДЕТЕ И НАСТАВНИЧКА

РОДИТЕЛИ ВЛЕГЛЕ ВО ШКОЛО ВО БИТОЛА И НАПАДНАЛЕ СОУЧЕНИК НА НИВНОТО ДЕТЕ И НАСТАВНИЧКА

Двајца родители на ученик во битолско училиште за време на наставата физички нападнале друг ученик, како и настaвничката, соопштија од СВР Битола. ...
ОПШТИНА ЦЕНТАР РАСПИША ПОВИК ЗА ЛИЧНИ АСИСТЕНТИ ЗА УЧЕНИЦИТЕ СО ПОПРЕЧЕНОСТ

ОПШТИНА ЦЕНТАР РАСПИША ПОВИК ЗА ЛИЧНИ АСИСТЕНТИ ЗА УЧЕНИЦИТЕ СО ПОПРЕЧЕНОСТ

Општина Центар го распиша jавниот повик за ангажирање на лични асистенти за ученици со посебни образовни потреби кои имаат потреба од помош и придружб ...
РАСЧИСТЕН Е СЛУЧАЈОТ СО НАВОДНО КИДНАПИРАЊЕ ВО КАРБИНЦИ, НЕМА КРИВИЧНО ДЕЛО, ВЕЛИ МВР

РАСЧИСТЕН Е СЛУЧАЈОТ СО НАВОДНО КИДНАПИРАЊЕ ВО КАРБИНЦИ, НЕМА КРИВИЧНО ДЕЛО, ВЕЛИ МВР

Министерството за внатрешни работи соопшти дека е расчистен случајот со наводно киднапирање на девојче во штипското село Карбинци, при што е утврдено ...
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КАРБИНЦИ И ДРУГИ ЛИЦА СОБИРААТ ПОЛИТИЧКИ ПОЕНИ НА МРТВИ ДУШИ, РЕЧЕ СПАСОВСКИ

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КАРБИНЦИ И ДРУГИ ЛИЦА СОБИРААТ ПОЛИТИЧКИ ПОЕНИ НА МРТВИ ДУШИ, РЕЧЕ СПАСОВСКИ

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во вторникот на вонредната прес-конференција за апсењето на Љупчо Палевски-Палчо во Турција, кажа и де ...
КНИГА НА ЖАЛОСТ ЗА ВАЊА ВО ШКОЛОТО „ЈОХАН ХАЈНРИХ ПЕСТАЛОЦИ“ ВО СКОПСКАТА ОПШТИНА ЦЕНТАР

КНИГА НА ЖАЛОСТ ЗА ВАЊА ВО ШКОЛОТО „ЈОХАН ХАЈНРИХ ПЕСТАЛОЦИ“ ВО СКОПСКАТА ОПШТИНА ЦЕНТАР

Утрово во основото училиште „Јохан Хајнрих Песталоци“ во скопската општина Центар отворена е книга на жалост за убиената 14-годишна Вања Ѓорчевска. ...
ДОГОДИНА ЌЕ ПОЧНЕ РЕНОВИРАЊЕТО НА ШКОЛОТО ВО ЉУБОЈНО КОЕ ЌЕ СТАНЕ ЦЕНТАР ЗА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

ДОГОДИНА ЌЕ ПОЧНЕ РЕНОВИРАЊЕТО НА ШКОЛОТО ВО ЉУБОЈНО КОЕ ЌЕ СТАНЕ ЦЕНТАР ЗА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

Догодина ќе почнат реновирањето и реставрацијата на старото училиште ,,Димитар Влахов” во преспанското село Љубојно. Училиштето во кое на 15 ноември 1 ...
СЕКОЈА ГОДИНА, ГЕНЕРАЦИИТЕ СЕ СЀ ПОСЛАБИ, НАМЕСТО ДА МИСЛАТ, ГИ УЧИМЕ ДА УЧАТ НАПАМЕТ, ВЕЛИ ЕКСПЕРТОТ ЗА РАН ДЕТСКИ РАЗВОЈ РАНКО РАЈОВИЌ

СЕКОЈА ГОДИНА, ГЕНЕРАЦИИТЕ СЕ СЀ ПОСЛАБИ, НАМЕСТО ДА МИСЛАТ, ГИ УЧИМЕ ДА УЧАТ НАПАМЕТ, ВЕЛИ ЕКСПЕРТОТ ЗА РАН ДЕТСКИ РАЗВОЈ РАНКО РАЈОВИЌ

Секоја генерација е сѐпослаба од претходната, средината се менува, а ние не ги менуваме методите на воспитание и образование, рече професорот Ранко Ра ...
СО МЕТОДОТ ХЕЛЕН ДОРОН ДЕЦАТА ГО ИЗУЧУВААТ АНГЛИСКИОТ КАКО МАЈЧИН ЈАЗИК

СО МЕТОДОТ ХЕЛЕН ДОРОН ДЕЦАТА ГО ИЗУЧУВААТ АНГЛИСКИОТ КАКО МАЈЧИН ЈАЗИК

Со методот Хелен Дорон* децата го изучуваат англискиот јазик како мајчин јазик, а не како странски или втор јазик. Родителите честопати се соочуваат с ...
ПОЧНА УЧЕБНАТА ГОДИНА, ГОДИНАВА ЌЕ ТРАЕ ДО 17 ЈУНИ И ЌЕ ИМА ЕДНА НЕДЕЛА ПРОЛЕТЕН РАСПУСТ

ПОЧНА УЧЕБНАТА ГОДИНА, ГОДИНАВА ЌЕ ТРАЕ ДО 17 ЈУНИ И ЌЕ ИМА ЕДНА НЕДЕЛА ПРОЛЕТЕН РАСПУСТ

За над 200 илјади основци и средношколци денеска почнува учебната 2023/2024 година која за првпат ќе заврши на 17 наместо на 10 јуни. Покрај зимскиот, ...
1 2 3 4 10 / 36 НАПИСИ