Таг: синдикати

1 2 10 / 17 НАПИСИ
ДА НЕ СЕ ДОВЕДЕМЕ ВО СИТУАЦИЈА ДА УВЕЗУВАМЕ МЕДИЦИНСКИ КАДАР ОД ТРЕТИ ЗЕМЈИ, РЕКОА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ НА ПРОТЕСТ

ДА НЕ СЕ ДОВЕДЕМЕ ВО СИТУАЦИЈА ДА УВЕЗУВАМЕ МЕДИЦИНСКИ КАДАР ОД ТРЕТИ ЗЕМЈИ, РЕКОА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ НА ПРОТЕСТ

Освен покачувањето на платите, мора да се стави акцент и на образованието, бидејќи во здравствените институции влегува несоодветен, неспособен медицин ...
НОВО ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА БРАН ПОСКАПУВАЊА, ПРЕДУПРЕДУВА ММФ

НОВО ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА БРАН ПОСКАПУВАЊА, ПРЕДУПРЕДУВА ММФ

Инфлацијата во Македонија се намалува благодарение на затегнувањето на монетарната политика и стабилизирањето на цените на енергијата и храната на гло ...
ЈАВНИОТ СЕКТОР ЌЕ ДОБИЕ ПОКАЧУВАЊЕ ЗА 10 ОТСТО И К-15 ОД 10 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ, СЕ ДОГОВОРИЈА ВЛАДАТА И СИНДИКАТИТЕ

ЈАВНИОТ СЕКТОР ЌЕ ДОБИЕ ПОКАЧУВАЊЕ ЗА 10 ОТСТО И К-15 ОД 10 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ, СЕ ДОГОВОРИЈА ВЛАДАТА И СИНДИКАТИТЕ

Вработените во јавниот сектор од септември ќе добијат повисоки плати за 10 отсто, а до декември и исплата на по 10 илјади денари К-15 за 2023, сооопшт ...
ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ЌЕ ДОБИЈАТ ПОКАЧУВАЊЕ СО МАРТОВСКАТА ПЛАТА

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ЌЕ ДОБИЈАТ ПОКАЧУВАЊЕ СО МАРТОВСКАТА ПЛАТА

Вработените во здравството ќе имаат бруто покачување со мартовската плата, изјави Предраг Серафимовски, потпретседател на Синдикатот на Клинички цента ...
ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО ПРОТЕСТИРАШЕ ЗА ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ И УСОГЛАСУВАЊЕ СО МИНИМАЛНАТА ПЛАТА

ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО ПРОТЕСТИРАШЕ ЗА ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ И УСОГЛАСУВАЊЕ СО МИНИМАЛНАТА ПЛАТА

Здравствените работници од јавно-здравствените установи во Скопје и во повеќе градови низ земјава денеска излегоа на получасовен протест пред институц ...
ТРЕБА ДА СЕ ЗГОЛЕМАТ СИТЕ ПЛАТИ, НО НЕ МОЖЕ ОДЕДНАШ ЗАТОА ШТО ЌЕ СЕ ПРЕДИЗВИКА ИНФЛАЦИЈА, ВЕЛИ ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ЗА ШТРАЈКОВИТЕ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР

ТРЕБА ДА СЕ ЗГОЛЕМАТ СИТЕ ПЛАТИ, НО НЕ МОЖЕ ОДЕДНАШ ЗАТОА ШТО ЌЕ СЕ ПРЕДИЗВИКА ИНФЛАЦИЈА, ВЕЛИ ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ЗА ШТРАЈКОВИТЕ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека треба да се зголемуваат сите плати, но не веднаш и во ист момент, затоа што тоа може да предизвика инфлаторен п ...
ОД МАРТ МИНИМАЛНАТА ПЛАТА ЌЕ БИДЕ 18.000 ДЕНАРИ

ОД МАРТ МИНИМАЛНАТА ПЛАТА ЌЕ БИДЕ 18.000 ДЕНАРИ

Почнувајќи од март, минималната плата ќе биде зголемена на 18.000 денари, а државата ќе го субвенционира делот од придонесите за што од Буџетот ќе бид ...
НЕПРИФАТЛИВО Е ПРИ БЕСПЛАТНИ ВАКЦИНИ ГАЗДАТА ДА ГО ПЛАЌА ПЦР ТЕСТОТ НА РАБОТНИКОТ КОЈ НЕ САКА ДА СЕ ВАКЦИНИРА, РЕАГИРА ОРГАНИЗАЦИЈАТА НА РАБОТОДАВАЧИ

НЕПРИФАТЛИВО Е ПРИ БЕСПЛАТНИ ВАКЦИНИ ГАЗДАТА ДА ГО ПЛАЌА ПЦР ТЕСТОТ НА РАБОТНИКОТ КОЈ НЕ САКА ДА СЕ ВАКЦИНИРА, РЕАГИРА ОРГАНИЗАЦИЈАТА НА РАБОТОДАВАЧИ

Нелогичен, неоправдан и неприфатлив е предлогот на синдикатите за работодавачите да ги платат ПЦР тестовите на оние што не сакаат да се вакцинираат пр ...
ПЦР ТЕСТОВИТЕ ДА ГИ ПЛАЌА РАБОТОДАВЕЦОТ, ДОГОВОРИ ФИЛИПЧЕ СО СИНДИКАТИТЕ, ЌЕ ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

ПЦР ТЕСТОВИТЕ ДА ГИ ПЛАЌА РАБОТОДАВЕЦОТ, ДОГОВОРИ ФИЛИПЧЕ СО СИНДИКАТИТЕ, ЌЕ ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

Работодавецот, а не вработениот да го плаќа ПЦР тестот ако тој не сака да се вакцинира против ковид-19, а вработениот во јавните и приватни установи д ...
ТУРЦИЈА ГИ АПСЕШЕ ДЕМОНСТРАНТИТЕ ЗА 1 МАЈ, ВО ИТАЛИЈА ВТОРА ГОДИНА БЕЗ ПРВОМАЈСКИ ПРОТЕСТИ И КОНЦЕРТИ

ТУРЦИЈА ГИ АПСЕШЕ ДЕМОНСТРАНТИТЕ ЗА 1 МАЈ, ВО ИТАЛИЈА ВТОРА ГОДИНА БЕЗ ПРВОМАЈСКИ ПРОТЕСТИ И КОНЦЕРТИ

Работниците и синдикалните лидери и во време на карантини поради ковид пандемијата маршираа на 1 Мај, Меѓународниот ден на трудот, барајќи поголеми за ...
1 2 10 / 17 НАПИСИ