Таг: Сирија

1 2 3 4 5 8 30 / 78 НАПИСИ
ЧУВАЊЕТО ЗАРОБЕНИЦИ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВЕЌЕ НЕ Е НАШ ПРИОРИТЕТ, ВЕЛАТ КУРДИТЕ

ЧУВАЊЕТО ЗАРОБЕНИЦИ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВЕЌЕ НЕ Е НАШ ПРИОРИТЕТ, ВЕЛАТ КУРДИТЕ

Сириските демократски сили (СДФ) објавија дека чувањето на заробените припадници на Исламска држава нема да биде приоритет ако продолжи турската офанз ...
ТУРЦИЈА НЕ ЗАПИРА СО ОФАНЗИВАТА ПРОТИВ КУРДИТЕ И ПОКРАЈ ПРИТИСОКОТ ОД САД, ГАЃАНА И АМЕРИКАНСКА БАЗА ВО СИРИЈА

ТУРЦИЈА НЕ ЗАПИРА СО ОФАНЗИВАТА ПРОТИВ КУРДИТЕ И ПОКРАЈ ПРИТИСОКОТ ОД САД, ГАЃАНА И АМЕРИКАНСКА БАЗА ВО СИРИЈА

Претседателот Реџеп Таип Ердоган изјави дека турската офанзива против Курдите во североисточна Сирија ќе продолжи и покрај повиците од САД за нејзино ...
СЕ ЗАСИЛУВА ТУРСКАТА ОФАНЗИВА ПРОТИВ КУРДИТЕ, ДЕСЕТИЦИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ БЕГААТ ОД СВОИТЕ ДОМОВИ

СЕ ЗАСИЛУВА ТУРСКАТА ОФАНЗИВА ПРОТИВ КУРДИТЕ, ДЕСЕТИЦИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ БЕГААТ ОД СВОИТЕ ДОМОВИ

Десетици цивили и борци на Сириските демократски сили загинале додека се засилува турската офанзива во североисточна Сирија, која има за цел да ги изб ...
ТРАМП ЈА ПРЕДУПРЕДИ ТУРЦИЈА ДЕКА НАПАДОТ НА СИРИЈА Е ЛОША ИДЕЈА

ТРАМП ЈА ПРЕДУПРЕДИ ТУРЦИЈА ДЕКА НАПАДОТ НА СИРИЈА Е ЛОША ИДЕЈА

Доналд Трамп изјави дека САД не ја поддржуваат турската воена акција во Сирија, нарекувајќи ја „лоша идеја“. Тој се огласи неколку часа откако турс ...
ТУРЦИЈА ЈА ПОЧНА ВОЕНАТА ОПЕРАЦИЈА ВО СИРИЈА, ПОТВРДИ ЕРДОГАН

ТУРЦИЈА ЈА ПОЧНА ВОЕНАТА ОПЕРАЦИЈА ВО СИРИЈА, ПОТВРДИ ЕРДОГАН

Турската војска го почна својот упад во североисточна Сирија, потврди претседателот Реџеп Таип Ердоган, што би можело да доведе до директен судир со к ...
ТУРЦИЈА НАТРУПУВА ВОЈСКА НА ГРАНИЦАТА СО СИРИЈА, КУРДИТЕ ПРОГЛАСИЈА МОБИЛИЗАЦИЈА

ТУРЦИЈА НАТРУПУВА ВОЈСКА НА ГРАНИЦАТА СО СИРИЈА, КУРДИТЕ ПРОГЛАСИЈА МОБИЛИЗАЦИЈА

Турција го засили своето воено присуство на границата со Сирија во пресрет на долго најавуваниот упад, чија цел ќе биде да се избркаат тамошните курдс ...
ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ ЈА УНИШТИ ЕКОНОМИЈАТА НА ТУРЦИЈА АКО ПРЕТЕРА СО ОФАНЗИВАТА ПРОТИВ КУРДИТЕ

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ ЈА УНИШТИ ЕКОНОМИЈАТА НА ТУРЦИЈА АКО ПРЕТЕРА СО ОФАНЗИВАТА ПРОТИВ КУРДИТЕ

Доналд Трамп ѝ се закани на Турција дека ќе ја уништи нејзината економија доколку таа ги „премине границите“ по изненадувачката одлука за повлекување ...
АМЕРИКАНСКИТЕ СИЛИ СЕ ПОВЛЕКУВААТ ОД СИРИСКАТА ГРАНИЦА СО ТУРЦИЈА ВО ПРЕСРЕТ НА ТУРСКАТА ОФАНЗИВА ПРОТИВ КУРДИТЕ

АМЕРИКАНСКИТЕ СИЛИ СЕ ПОВЛЕКУВААТ ОД СИРИСКАТА ГРАНИЦА СО ТУРЦИЈА ВО ПРЕСРЕТ НА ТУРСКАТА ОФАНЗИВА ПРОТИВ КУРДИТЕ

Американските сили почнале да се повлекуваат од своите позиции долж границата во североисточна Сирија, во пресрет на најавената турска офанзива против ...
ТРАМП МУ ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО НА ЕРДОГАН ЗА ТУРСКА ОФАНЗИВА ПРОТИВ КУРДИТЕ ВО СИРИЈА

ТРАМП МУ ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО НА ЕРДОГАН ЗА ТУРСКА ОФАНЗИВА ПРОТИВ КУРДИТЕ ВО СИРИЈА

САД нема да се мешаат во најавената офанзива на Турција против курдските сили во североисточна Сирија, објави Белата куќа, што претставува голем пресв ...
НЕПОЗНАТИОТ ОБЈЕКТ ШТО ПАДНА ВО КИПАР Е РУСКА РАКЕТА ОД СИРИЈА, ВЕЛАТ ВЛАСТИТЕ

НЕПОЗНАТИОТ ОБЈЕКТ ШТО ПАДНА ВО КИПАР Е РУСКА РАКЕТА ОД СИРИЈА, ВЕЛАТ ВЛАСТИТЕ

Објектот што падна во северен Кипар ноќеска изгледа е руска ракета, рече министерот за надворешни работи на турскиот дел од Кипар Кудрет Озерсај. „ ...
1 2 3 4 5 8 30 / 78 НАПИСИ