Таг: Скопје

1 40 41 42420 / 420 НАПИСИ
ОМБУДСМАНОТ БАРА ИТНО СМЕСТУВАЊЕ НА РОМИТЕ НА КОИ СКОПСКАТА ВЛАСТ ИМ ГИ УРНА КУЌИТЕ

ОМБУДСМАНОТ БАРА ИТНО СМЕСТУВАЊЕ НА РОМИТЕ НА КОИ СКОПСКАТА ВЛАСТ ИМ ГИ УРНА КУЌИТЕ

Народниот правобранител денеска апелираше неодложно да се преземат мерки за сместување на семејствата кои останале под ведро небо и без никаква заштит ...
НУЛАНД ДОАЃА НА 11 ЈУЛИ ЗА СОЗДАВАЊЕ УСЛОВИ ЗА ВЕРОДОСТОЈНИ ИЗБОРИ

НУЛАНД ДОАЃА НА 11 ЈУЛИ ЗА СОЗДАВАЊЕ УСЛОВИ ЗА ВЕРОДОСТОЈНИ ИЗБОРИ

Американската помошник државна секретарка за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд на 11 јули ќе дојде во Скопје, објави денеска Стејт департ ...
ПОЧИНА ДАР-МАР, ПОГРЕБОТ В ПОНЕДЕЛНИК

ПОЧИНА ДАР-МАР, ПОГРЕБОТ В ПОНЕДЕЛНИК

По тешко и долго боледување, синоќа почина Дарко Марковиќ Дар-Мар, легендарниот карикатурист, сатиричар, филмски режисер, сценарист и сценограф, анима ...
ПОЧНА ДОНАТОРСКАТА ЗАБАВА ЗА КАЗНИТЕ НА ШАРЕНИТЕ РЕВОЛУЦИОНЕРИ

ПОЧНА ДОНАТОРСКАТА ЗАБАВА ЗА КАЗНИТЕ НА ШАРЕНИТЕ РЕВОЛУЦИОНЕРИ

Почна донаторска акција на учесниците во „Шарената револуција“. Тие ќе собираат финансиска помош во скопскиот кафе-бар „Излет“ се до 1 часот по полноќ ...
ПО КРИВИЧНИТЕ ЗА 33 ДЕМОНСТРАНТИ, ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ЗА ДЕНЕС НАЈАВУВА НОВА СТРАТЕГИЈА

ПО КРИВИЧНИТЕ ЗА 33 ДЕМОНСТРАНТИ, ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ЗА ДЕНЕС НАЈАВУВА НОВА СТРАТЕГИЈА

Движењето Шарена револуција најави дека од денеска ја менува стратегијата за отпор против власта. Неофицијално, вечерва на власта ќе и биде даден рок ...
ВИЕНА ЧЕКА, СКОПЈЕ СЕ БОИ, ПРОТЕСТИ И КОНТРАПРОТЕСТИ НИЗ МАКЕДОНИЈА

ВИЕНА ЧЕКА, СКОПЈЕ СЕ БОИ, ПРОТЕСТИ И КОНТРАПРОТЕСТИ НИЗ МАКЕДОНИЈА

Политичката криза во Македонија се заострува додека продолжува обоената пролет низ центарот на главниот град и серијата антивладини протести, но и кон ...
СО БОЕЊЕ НА КАНЦЕЛАРИЈАТА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЗАВРШИ ПРОТЕСТОТ ВО СКОПЈЕ

СО БОЕЊЕ НА КАНЦЕЛАРИЈАТА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЗАВРШИ ПРОТЕСТОТ ВО СКОПЈЕ

Демонстрациите во Скопје завршија со боење на бараката каде што е сместена градската администрација и Кабинетот на градоначалникот на Скопје Коце Трај ...
ПОЧНАА ПРОТЕСТИТЕ ВО СКОПЈЕ И ОХРИД

ПОЧНАА ПРОТЕСТИТЕ ВО СКОПЈЕ И ОХРИД

Вечерва се протестира во Скопје и во Охрид. Граѓаните во Скопје тргнаа од традиционалното зборно место пред СЈО и се движат кон Собранието, а во Охрид ...
ПОЛЕСНО ПОВРЕДЕНИ ДЕМОНСТРАНТИ И ПОЛИЦАЈЦИ НА ПРОТЕСТОТ ВО БИТОЛА

ПОЛЕСНО ПОВРЕДЕНИ ДЕМОНСТРАНТИ И ПОЛИЦАЈЦИ НА ПРОТЕСТОТ ВО БИТОЛА

Десетмина демонстранти и четворица полицајци беа полесно повредени за време на вечерашните протести пред општина Битола, дознаваме неофицијално. До ...
ДЕНЕС НЕМА ПРОТЕСТИ, ДЕМОНСТРАЦИИ УТРЕ

ДЕНЕС НЕМА ПРОТЕСТИ, ДЕМОНСТРАЦИИ УТРЕ

Денеска нема протести во Скопје, демонстрациите ќе продолжат утре во 18 часот пред СЈО, објави утринава организаторот, граѓанската иницијатива Протест ...
1 40 41 42420 / 420 НАПИСИ