Таг: Совет на Европа

1 2 10 / 12 НАПИСИ
НЕ СЕ СПРОВЕДЕ НИЕДНА ПРЕПОРАКА НА УНЕСКО ЗА ЗАШТИТА НА ОХРИДСКИОТ РЕГИОН, ВЕЛАТ АКТИВИСТИТЕ

НЕ СЕ СПРОВЕДЕ НИЕДНА ПРЕПОРАКА НА УНЕСКО ЗА ЗАШТИТА НА ОХРИДСКИОТ РЕГИОН, ВЕЛАТ АКТИВИСТИТЕ

Постојаниот Комитет на Бернската конвенција при Советот на Европа ја повика Макеоднија да ги стопира сите тековни проекти и активности кои се спротивн ...
ЖИВОТОТ Е ПЕСНА

ЖИВОТОТ Е ПЕСНА

Американците решија да ни ги реновираат и спомениците од Втората светска војна. Изгледа дека тие имаат повеќе свест за значењето што антифашизмот го и ...
ЗЕЛЕНСКИ ПОБАРА ЦЕЛОСНА ИЗОЛАЦИЈА НА РУСИЈА И ФОРМИРАЊЕ СУД ЗА РУСКИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО ОБРАЌАЊЕТО ДО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

ЗЕЛЕНСКИ ПОБАРА ЦЕЛОСНА ИЗОЛАЦИЈА НА РУСИЈА И ФОРМИРАЊЕ СУД ЗА РУСКИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО ОБРАЌАЊЕТО ДО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара да се формира специјален суд за воени злосторства извршени од Владимир Путин. Во видеообраќањето до ...
МЛАДИТЕ ВЕЌЕ НЕ ВЕРУВААТ ВО ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА, НАЦИОНАЛИЗМОТ СЕ ВРАЌА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, СЕ ВЕЛИ ВО ЗАКЛУЧОЦИТЕ НА РЕЗОЛУЦИЈАТА НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

МЛАДИТЕ ВЕЌЕ НЕ ВЕРУВААТ ВО ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА, НАЦИОНАЛИЗМОТ СЕ ВРАЌА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, СЕ ВЕЛИ ВО ЗАКЛУЧОЦИТЕ НА РЕЗОЛУЦИЈАТА НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

Европската визија го губи сјајот и на нејзино место повторно се појави национализмот, а сè повеќе луѓе од Западен Балкан, посебно помлади, веруваат де ...
„ИДРИЗОВО“ Е ЗАКАНА ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ДРЖАВАТА, ИМА ПРОЦЕДУРИ, НО НЕМА ЛУЃЕ КОИ ЌЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА РАДИКАЛНИТЕ ПОВРАТНИЦИ ОД БОИШТАТА ВО СИРИЈА И ИРАК

„ИДРИЗОВО“ Е ЗАКАНА ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ДРЖАВАТА, ИМА ПРОЦЕДУРИ, НО НЕМА ЛУЃЕ КОИ ЌЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА РАДИКАЛНИТЕ ПОВРАТНИЦИ ОД БОИШТАТА ВО СИРИЈА И ИРАК

Затворите во Македонија, особено „Идризово“, стануваат безбедносна закана за државата, зашто безбедносните институции се чини не се заинтересирани да ...
ЗАКОНИТЕ СЕ ДОБРИ, ТРЕБА ДА СЕ ПОДОБРИ НИВНОТО СПРОВЕДУВАЊЕ, СЕ ВЕЛИ ВО МИСЛЕЊЕТО НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА ЗА МАКЕДОНИЈА

ЗАКОНИТЕ СЕ ДОБРИ, ТРЕБА ДА СЕ ПОДОБРИ НИВНОТО СПРОВЕДУВАЊЕ, СЕ ВЕЛИ ВО МИСЛЕЊЕТО НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА ЗА МАКЕДОНИЈА

Северна Македонија постигна значителен напредок во правната заштита на правата на лицата кои припаѓаат на националните малцинства, особено во полето н ...
ГАЗДА ИЗБРКАЛ ТРАНСРОДОВО ЛИЦЕ ОД РАБОТА ЗАШТО ПОМУАБЕТИЛО СО ЌЕРКА МУ, СОВЕТОТ НА ЕВРОПА БАРА ОД ПРАТЕНИЦИТЕ ДА ПРЕСТАНЕ ОВА ИЗЖИВУВАЊЕ

ГАЗДА ИЗБРКАЛ ТРАНСРОДОВО ЛИЦЕ ОД РАБОТА ЗАШТО ПОМУАБЕТИЛО СО ЌЕРКА МУ, СОВЕТОТ НА ЕВРОПА БАРА ОД ПРАТЕНИЦИТЕ ДА ПРЕСТАНЕ ОВА ИЗЖИВУВАЊЕ

Пратениците од ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ И Алијанса за Албанците, со ретки исклучоци во своите редови, се изживуваат врз трансродовите лица кои се толку мал про ...
МАКЕДОНСКА КЛЕТВА

МАКЕДОНСКА КЛЕТВА

1 Со која мисла се буди власта секое сабајле? Кога велам власт, мислам општо - од пратеници на мнозинството, преку министри, државни директори, градон ...
ЧУВАРИТЕ КРАДАТ ОД ЗАТВОРЕНИЦИТЕ, ЕНДЕМСКА КОРУПЦИЈА ВО МАКЕДОНСКИТЕ ЗАТВОРИ

ЧУВАРИТЕ КРАДАТ ОД ЗАТВОРЕНИЦИТЕ, ЕНДЕМСКА КОРУПЦИЈА ВО МАКЕДОНСКИТЕ ЗАТВОРИ

Комисија на Советот на Европа забележала ендемска корупција, насилство без никаков повод врз затвореници, продажба на кревети во попристојни ќелии, пл ...
ВЛАДАТА БАРА ФОРМА ДА ЈА ПОВЛЕЧЕ КАРАКАМИШЕВА ОД ВЕНЕЦИСКАТА КОМИСИЈА

ВЛАДАТА БАРА ФОРМА ДА ЈА ПОВЛЕЧЕ КАРАКАМИШЕВА ОД ВЕНЕЦИСКАТА КОМИСИЈА

Владата бара форма како да ја повлече професорката од Правниот факултет Тања Каракамишева, која е претставник на Македонија во Венециската комисија, д ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ