Таг: спомен-плоча

1 2 3 10 / 22 НАПИСИ
ОБНОВЕНА СПОМЕН-ПЛОЧАТА НА ГЕМИЏИИТЕ ВО ВЕЛЕС, ИСПРАВЕНА ДЕЦЕНИСКАТА ГРЕШКА ОТИ КИРКОВ ДВАПАТИ БЕШЕ ПИШАН НА НЕА

ОБНОВЕНА СПОМЕН-ПЛОЧАТА НА ГЕМИЏИИТЕ ВО ВЕЛЕС, ИСПРАВЕНА ДЕЦЕНИСКАТА ГРЕШКА ОТИ КИРКОВ ДВАПАТИ БЕШЕ ПИШАН НА НЕА

За 121-годишнината од Солунските атентати, локалната власт од Велес ја промени спомен- плочата поставена пред споменикот, поставен кај Мало мовче. Ова ...
ЌЕ БИДЕ ВРАТЕНА ОТСТРАНЕТАТА СПОМЕН-ПЛОЧА ЗА АНТИФАШИСТИЧКАТА БОРБА ОД ИСТОРИСКАТА КУЌА ВО ОХРИД, ГРАДИТЕЛОТ ДОБИ ГЛОБА

ЌЕ БИДЕ ВРАТЕНА ОТСТРАНЕТАТА СПОМЕН-ПЛОЧА ЗА АНТИФАШИСТИЧКАТА БОРБА ОД ИСТОРИСКАТА КУЌА ВО ОХРИД, ГРАДИТЕЛОТ ДОБИ ГЛОБА

Ќе биде вратена во првобитната состојба мермерната спомен-плоча посветена на настан од антифашистичката борба на објектот со историско значење во Охри ...
ОПШТИНСКАТА ЗГРАДА ВО СТРУГА ДОБИ СПОМЕН-ПЛОЧА ИСПИШАНА НА АЛБАНСКИ ЈАЗИК СО КОЈА СЕ ВЕЛИЧА ФАШИСТИЧКАТА ОКУПАЦИЈА

ОПШТИНСКАТА ЗГРАДА ВО СТРУГА ДОБИ СПОМЕН-ПЛОЧА ИСПИШАНА НА АЛБАНСКИ ЈАЗИК СО КОЈА СЕ ВЕЛИЧА ФАШИСТИЧКАТА ОКУПАЦИЈА

Старата зграда на основното училиште „Браќа Миладиновци“ во Струга, каде по реконструкцијата се смести Општината, доби спомен-плоча испишана само на а ...
ИМЕТО НА КОСТАДИН КИРКОВ ДВАПАТИ Е ПИШАНО НА СПОМЕН-ПЛОЧАТА ЗА ГЕМИЏИИТЕ ВО ВЕЛЕС, РЕАГИРААТ ОД СЕМЕЈСТВОТО

ИМЕТО НА КОСТАДИН КИРКОВ ДВАПАТИ Е ПИШАНО НА СПОМЕН-ПЛОЧАТА ЗА ГЕМИЏИИТЕ ВО ВЕЛЕС, РЕАГИРААТ ОД СЕМЕЈСТВОТО

На спомен-плочата на Гемиџиите, поставена кај нивниот споменик кај Малото мовче во Велес, двапати е пишано името на Костадин Кирков, еден од учесницит ...
ПОСТАВЕНА СПОМЕН-ПЛОЧА ЗА 105 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА ФРАНЦУСКИТЕ ВОЈНИЦИ МАРОКАНЦИ ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА КАЈ ГОРНО ЈАБОЛЧИШТЕ

ПОСТАВЕНА СПОМЕН-ПЛОЧА ЗА 105 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА ФРАНЦУСКИТЕ ВОЈНИЦИ МАРОКАНЦИ ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА КАЈ ГОРНО ЈАБОЛЧИШТЕ

За 105 годишнината од смртта на четворица француски војници, по националност Мароканци и припадници на единицата „Спахии“, Француската амбасада постав ...
ПЕНДАРОВСКИ СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД ПЛОЧАТА НА АСНОМ ВО МАНАСТИРОТ „ПРОХОР ПЧИЊСКИ“ ВО СРБИЈА, ПО 18 ГОДИНИ ЗАБРАНА ОД СРПСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

ПЕНДАРОВСКИ СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД ПЛОЧАТА НА АСНОМ ВО МАНАСТИРОТ „ПРОХОР ПЧИЊСКИ“ ВО СРБИЈА, ПО 18 ГОДИНИ ЗАБРАНА ОД СРПСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

Претседателот Стево Пендаровски се поклони пред новопоставената спомен-плоча за Првото заседание на АСНОМ на Втори август 1944 година, кога се поставе ...
СПОМЕН-ПЛОЧА ЗА ЉУБОВТА НА ЌЕРКАТА НА ЦАР САМОИЛ КОСАРА И ЦРНОГОРСКИОТ КНЕЗ ВЛАДИМИР ПОСТАВЕНА ВО БАР

СПОМЕН-ПЛОЧА ЗА ЉУБОВТА НА ЌЕРКАТА НА ЦАР САМОИЛ КОСАРА И ЦРНОГОРСКИОТ КНЕЗ ВЛАДИМИР ПОСТАВЕНА ВО БАР

Во паркот „Владимир и Косара“ во Бар, Црна Гора, од денеска е поставена спомен-плоча во знак на љубовта меѓу ќерката на Цар Самоил и црногорскиот кнез ...
ВО ВЕЛЕШКО ДОЛНО КАРАСЛАРИ ПОСТАВЕНА СПОМЕН ПЛОЧА НА ЗАГИНАТИТЕ ФРАНЦУСКИ МУСЛИМАНСКИ ВОЈНИЦИ ОД ПРВА СВЕТСКА ВОЈНА

ВО ВЕЛЕШКО ДОЛНО КАРАСЛАРИ ПОСТАВЕНА СПОМЕН ПЛОЧА НА ЗАГИНАТИТЕ ФРАНЦУСКИ МУСЛИМАНСКИ ВОЈНИЦИ ОД ПРВА СВЕТСКА ВОЈНА

Спомен плоча на француските војници од муслиманско потекло, загинати во Првата Светска војна близу Велес е поставена во селото Долно Караслари. Со неа ...
УНИШТЕНА СПОМЕН-ПЛОЧАТА ЗА УБИЕНИТЕ БРАНИТЕЛИ КАЈ ВЕЈЦЕ, ПРВИОТ ВИЦЕПРЕМИЕР ГРУБИ НЕ ЈА ЗАШТИТИ

УНИШТЕНА СПОМЕН-ПЛОЧАТА ЗА УБИЕНИТЕ БРАНИТЕЛИ КАЈ ВЕЈЦЕ, ПРВИОТ ВИЦЕПРЕМИЕР ГРУБИ НЕ ЈА ЗАШТИТИ

Не поминаа ни две недели, а спомен-плочата поставена на местото на убиството на 8-те бранители кај тетовското село Вејце, е отстранета и најверојатно ...
БРАНИТЕЛИТЕ ПОБАРАА ПРВИОТ ВИЦЕПРЕМИЕР ГРУБИ ДА СЕ ПОГРИЖИ ДА НЕ СЕ КРШИ СПОМЕН-ПЛОЧАТА НА ОСУМТЕ ВОЈНИЦИ УБИЕНИ ОД УЧК КАЈ ВЕЈЦЕ ПРЕД 20 ГОДИНИ

БРАНИТЕЛИТЕ ПОБАРАА ПРВИОТ ВИЦЕПРЕМИЕР ГРУБИ ДА СЕ ПОГРИЖИ ДА НЕ СЕ КРШИ СПОМЕН-ПЛОЧАТА НА ОСУМТЕ ВОЈНИЦИ УБИЕНИ ОД УЧК КАЈ ВЕЈЦЕ ПРЕД 20 ГОДИНИ

Во месноста Бреза на патот меѓу тетовските села Селце и Вејце, денес се одбележа 20-годишнината од денот кога терористите на УЧК од заседа нападнаа и ...
1 2 3 10 / 22 НАПИСИ