Таг: Струшки вечери на поезијата (СВП)

1 2 10 / 15 НАПИСИ
ПОЕЗИЈАТА СТАНА ПАТОКАЗ ЗА МНОГУ МЛАДИ ЛУЃЕ, РЕЧЕ ПОЕТЕСАТА ГОРДАНА МИХАИЛОВА-БОШНАКОСКА НА ОТВОРАЊЕТО НА СВП

ПОЕЗИЈАТА СТАНА ПАТОКАЗ ЗА МНОГУ МЛАДИ ЛУЃЕ, РЕЧЕ ПОЕТЕСАТА ГОРДАНА МИХАИЛОВА-БОШНАКОСКА НА ОТВОРАЊЕТО НА СВП

Поетесата Гордана Михаилова-Бошнакоска го отвори синоќа 61. издание на фестивалот Струшки вечери на поезијата (СВП), откако традиционалното беше запал ...
СО НЕВЕРИЦА, СЕПАК ВЕРУВАМЕ ДЕКА ПОЕЗИЈАТА ПОСТОИ И ВО ОВАА НЕЈАСНА ЕПОХА, РЕЧЕ ВЕНЦЕНОСЕЦОТ НА СВП ШУНТАРО ТАНИКАВА

СО НЕВЕРИЦА, СЕПАК ВЕРУВАМЕ ДЕКА ПОЕЗИЈАТА ПОСТОИ И ВО ОВАА НЕЈАСНА ЕПОХА, РЕЧЕ ВЕНЦЕНОСЕЦОТ НА СВП ШУНТАРО ТАНИКАВА

„Иако не сум во можност да бидам со вас тука како физичко битие, за среќа можам да ве поздравам во моментов како зборовно битие. Многу сум горд што ја ...
СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА УТРЕ ЌЕ СЕ ОТВОРАТ НА ЛЕТНАТА ТЕРАСА НА „ДРИМ“

СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА УТРЕ ЌЕ СЕ ОТВОРАТ НА ЛЕТНАТА ТЕРАСА НА „ДРИМ“

Струшките вечери на поезијата (СВП) утревечер ќе се отворат со свеченост на летната тераса на хотел „Дрим“ место пред платото на Центарот за култура „ ...
ЈАПОНЕЦОТ ШУНТАРО ТАНИКАВА ГО ДОБИ ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА ЗА 2022

ЈАПОНЕЦОТ ШУНТАРО ТАНИКАВА ГО ДОБИ ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА ЗА 2022

Добитникот на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата (СВП) за 2022 е Шунтаро Таникава, кој беше опишан како најзначајниот жив јапонски поет. ...
СО КОВИД ПРОТОКОЛИ ПОЧНУВААТ ЈУБИЛЕЈНИТЕ 60. СТРУШКИ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

СО КОВИД ПРОТОКОЛИ ПОЧНУВААТ ЈУБИЛЕЈНИТЕ 60. СТРУШКИ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

Со изложба која ќе се отвори денес во 18 часот на летната сцена при Центарот за култура „Браќа Миладиновци“, почнува јубилејното 60. издание на Струшк ...
ЛИДИЈА ДИМОВСКА ЈА ДОБИ НАГРАДАТА „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“ НА СВП ЗА НАЈДОБРА ПОЕТСКА ЗБИРКА

ЛИДИЈА ДИМОВСКА ЈА ДОБИ НАГРАДАТА „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“ НА СВП ЗА НАЈДОБРА ПОЕТСКА ЗБИРКА

Реномираната поетеса и писателка Лидија Димковска е добитничка на наградата „Браќа Миладиновци“ од Струшките вечери на поезијата (СВП), за најдобра по ...
ШПАНСКИОТ ПОЕТ И ЛАУРЕАТ НА СВП ХУСТО ХОРХЕ ПАДРОН ПОЧИНА ОД КОВИД-19

ШПАНСКИОТ ПОЕТ И ЛАУРЕАТ НА СВП ХУСТО ХОРХЕ ПАДРОН ПОЧИНА ОД КОВИД-19

Шпанскиот поет Хусто Хорхе Падроn, лауреат на Струшките вечери на поезијата (СВП) во 1990 година, почина денес на 77 години во болница во Мадрид по ко ...
ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА ЗА БРИТАНКАТА КЕРОЛ ЕН ДАФИ

ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА ЗА БРИТАНКАТА КЕРОЛ ЕН ДАФИ

Британската поетеса Керол Ен Дафи е годинашна добитничка на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата (СВП), соопшти денеска амбасадорката на Се ...
ИЗРАЕЛЕЦОТ АМИР ОР Е  ДОБИТНИК НА ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

ИЗРАЕЛЕЦОТ АМИР ОР Е ДОБИТНИК НА ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

Израелскиот поет, романописец и есеист Амир Ор е годинашен добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата (СВП), соопшти фестивалот. Нагр ...
ЈОВИЦА ИВАНОВСКИ ЗА СТИХОЗБИРКАТА „ЧОВЕК“ ЈА ДОБИ „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“ НА СВП

ЈОВИЦА ИВАНОВСКИ ЗА СТИХОЗБИРКАТА „ЧОВЕК“ ЈА ДОБИ „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“ НА СВП

Јовица Ивановски со стихозбирката „Човек“ е добитникот на годинашната награда „Браќа Миладиновци“ на Струшки вечери на поезијата (СВП). Жирито на чело ...
1 2 10 / 15 НАПИСИ