Таг: трансплантација

1 2 325 / 25 НАПИСИ
МИ ВЕЛЕА ДЕКА ЌЕ УМРАМ АКО ОСТАНАМ БРЕМЕНА, А СЕГА ИМАМ ДВЕ ДЕЦА, ВЕЛИ СИМОНА, ДЕВОЈКА СО РЕТКАТА БОЛЕСТ ТАЛАСЕМИЈА

МИ ВЕЛЕА ДЕКА ЌЕ УМРАМ АКО ОСТАНАМ БРЕМЕНА, А СЕГА ИМАМ ДВЕ ДЕЦА, ВЕЛИ СИМОНА, ДЕВОЈКА СО РЕТКАТА БОЛЕСТ ТАЛАСЕМИЈА

Симона Трпковска на 27 годишна возраст е најстариот пациент со ретката болест таласемија, која се карактеризира со ниско ниво на хемоглобин во крвта и ...
БИРОКРАТИЈАТА ИМ ГО КРАТИ ЖИВОТОТ НА БОЛНИТЕ ОД ХЕПАТИТ Ц ШТО ЧЕКААТ ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА ЦРН ДРОБ

БИРОКРАТИЈАТА ИМ ГО КРАТИ ЖИВОТОТ НА БОЛНИТЕ ОД ХЕПАТИТ Ц ШТО ЧЕКААТ ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА ЦРН ДРОБ

Пациентите со хепатит Ц умираат чекајќи пресадување црн дроб поради долгите бирократски процедури за одобрување трансплантација во странство и поради ...
ПОБЕДНИКОТ НА ЕВРОСОНГ ВО ТРКА СО ВРЕМЕТО ДА ДОБИЕ НОВО СРЦЕ

ПОБЕДНИКОТ НА ЕВРОСОНГ ВО ТРКА СО ВРЕМЕТО ДА ДОБИЕ НОВО СРЦЕ

Актуелниот победник на Евросонг, Салвадор Собрал, бил итно примен во болница во Лисабон поради срцеви проблеми и лекарите велат дека под итно мора да ...
НА ТИНЕЈЏЕРСКАТА ЅВЕЗДА СЕЛЕНА ГОМЕЗ Ѝ ТРАНСПЛАНТИРАЛЕ БУБРЕГ ОД ДРУГАРКА

НА ТИНЕЈЏЕРСКАТА ЅВЕЗДА СЕЛЕНА ГОМЕЗ Ѝ ТРАНСПЛАНТИРАЛЕ БУБРЕГ ОД ДРУГАРКА

Тинејџерската ѕвезда Селена Гомез откри дека ѝ бил трансплатиран бубрег поради нејзиниот лупус. Болеста лупус е нарушување на имунолошкиот систем ш ...
ПОЧИНА ПРВАТА ЖЕНА СО ПРЕСАДЕНО ЛИЦЕ

ПОЧИНА ПРВАТА ЖЕНА СО ПРЕСАДЕНО ЛИЦЕ

Изабел Диноер, Французинката која беше првата во светот што доби пресадено лице, почина 11 години по операцијата која го овозможи пресадувањето и на д ...
1 2 325 / 25 НАПИСИ