ТРИ ТРАНСПЛАНТАЦИИ НА КОСКЕНИ ТКИВА ОД ПОЧИНАТ ДАРИТЕЛ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, ЕДНАТА КАЈ 16-ГОДИШНА ДЕВОЈКА

  ТРИ ТРАНСПЛАНТАЦИИ НА КОСКЕНИ ТКИВА ОД ПОЧИНАТ ДАРИТЕЛ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, ЕДНАТА КАЈ 16-ГОДИШНА ДЕВОЈКАКоскените ткива од починат дарител се пресадени кај пациенти со различни заболувања. (Фото: СДК.МК)

  На Клиниката за ортопедски болести при Kлиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) за една недела се направени се три успешни имплантации на коскени ткива од починат дарител кај пациенти со различни заболувања.  Меѓу пациентите е и 16-годишна девојка со повреда добиена при спортски натпревар, кај која д-р Алан Андоновски направи успешна реконструкција на предниот вкрстен лигамент со лигамент од починат донор, соопшти Министерството за здравство.

  Кај 49-годишен пациент повреден при пад од 13 метри во септември 2020, кој бил опериран во повеќе наврати и кај кого се настанати компликации, д-р Александар Савески со коскено ткиво од починат дарител направи премостување на несраснатиот дел на фрактурата.

  Третата трансплантација е кај 27-годишен пациент со малигната болест  Јуинг сарком. Откако отстрани заболен дел на коската, д-р Резарат Далипи го замени со здраво коскено ткиво од починат дарител.

  Од Министерството за здравство соопштија дека за период од една година, колку што Клиниката за ортопедија е вклучена во Програмата за трансплантација на органи и ткива на Министерството, направени се пет експантации и 14 имплантации на коскени ткива кај пациенти со сериозни болести предзвикани од трауматски повреди или од малигна болест. Со тоа е отворено ново поглавје во трансплантациската медицина во ортопедијата. За многу пациенти особено на тие со малигна болест, добивањето здраво коскено ткиво од починат дарител значи можност за нов и подобар живот.

  Ж. ЗДРАВКОВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира