Таг: уметници

1 2 3 10 / 26 НАПИСИ
СИТЕ СТРАДАМЕ ОД СЕГАШНОСТА, НО НЀ ДРЖИ СОЛИДАРНОСТА, ВЕЛИ УКРАИНСКАТА КУРАТОРКА КАРПОВЕЦ ПРЕД ОТВОРАЊЕТО НА ЗИМСКИОТ САЛОН НА ДЛУМ

СИТЕ СТРАДАМЕ ОД СЕГАШНОСТА, НО НЀ ДРЖИ СОЛИДАРНОСТА, ВЕЛИ УКРАИНСКАТА КУРАТОРКА КАРПОВЕЦ ПРЕД ОТВОРАЊЕТО НА ЗИМСКИОТ САЛОН НА ДЛУМ

Триесет и шест дела од 33 македонски уметници и тројца од Украина содржи изложбата на Зимскиот салон на Друштвото на ликовни уметници на Македонија (Д ...
УКРАИНКАТА КАРПОВИЦ ЈА ПОСТАВИ ТЕМАТА „ИНТИМНОСТ И МЕЃУСЕБНА ПОВРЗАНОСТ“ ЗА ЗИМСКИОТ САЛОН НА ДЛУМ

УКРАИНКАТА КАРПОВИЦ ЈА ПОСТАВИ ТЕМАТА „ИНТИМНОСТ И МЕЃУСЕБНА ПОВРЗАНОСТ“ ЗА ЗИМСКИОТ САЛОН НА ДЛУМ

Годинашното издание на биеналниот ликовен настан Зимски салон ќе се отвори на 22 февруари во Чифте амам, сооошти Друштвото на ликовни уметници на Маке ...
38 УМЕТНИЦИ НА 14. МЕЃУНАРОДНО БИЕНАЛЕ НА МЛАДИ ВО МСУ, ТЕМАТА Е „БУДЕЊА“

38 УМЕТНИЦИ НА 14. МЕЃУНАРОДНО БИЕНАЛЕ НА МЛАДИ ВО МСУ, ТЕМАТА Е „БУДЕЊА“

„Будења“ (Awakenings) е темата на  на 14. Меѓународно биенале на млади уметници во Музејот на современа уметност (МСУ) во Скопје, кое ќе се отвори в ч ...
94 ДЕЛА ОД ЗБИРКАТА НА МСУ СКОПЈЕ ОД АПРИЛ ДО ЈАНУАРИ ЌЕ БИДАТ ИЗЛОЖЕНИ ВО КУНТСХАЛЕ ВО ВИЕНА

94 ДЕЛА ОД ЗБИРКАТА НА МСУ СКОПЈЕ ОД АПРИЛ ДО ЈАНУАРИ ЌЕ БИДАТ ИЗЛОЖЕНИ ВО КУНТСХАЛЕ ВО ВИЕНА

Деведесет и четири дела од вредната уметничка колекција на Музејот на современата уметност (МСУ) Скопје, за првпат ќе бидат претставени на 20 април во ...
МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА СМЕТА ДЕКА ЗА ДА НЕМА ГОВОР НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА УМЕТНИЦИТЕ ТРЕБА ДА ТВОРАТ „ВО ДУХОТ КОН ТОА ШТО ЌЕ ГО РАСПОЛОЖИ НАРОДОТ И ПУБЛИКАТА“

МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА СМЕТА ДЕКА ЗА ДА НЕМА ГОВОР НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА УМЕТНИЦИТЕ ТРЕБА ДА ТВОРАТ „ВО ДУХОТ КОН ТОА ШТО ЌЕ ГО РАСПОЛОЖИ НАРОДОТ И ПУБЛИКАТА“

„Слободно нека творат. Но, да се твори во духот кон тоа што ќе ги расположи народот и публиката. Не нешто што повторно ќе го врати народот назад, кон ...
УТРЕ НОЌНА МУЗЕЈСКА ТУРА ВО МСУ НИЗ ДЕЛАТА НА ЖМИЈЕВСКИ И АЛТХАМЕР, ПОСЕТИТЕЛИТЕ МОЖЕ ДА СЕ ВКЛУЧАТ ВО ДЕЛАТА И СО СВОИ МАТЕРИЈАЛИ

УТРЕ НОЌНА МУЗЕЈСКА ТУРА ВО МСУ НИЗ ДЕЛАТА НА ЖМИЈЕВСКИ И АЛТХАМЕР, ПОСЕТИТЕЛИТЕ МОЖЕ ДА СЕ ВКЛУЧАТ ВО ДЕЛАТА И СО СВОИ МАТЕРИЈАЛИ

Во Музејот на современа уметност (МСУ) во Скопје утревечер од 20 часот ќе има ноќна музејска тура низ креативната работа на светски познатите полски у ...
УМЕТНИЦИ ОД ГРЦИЈА И БИТОЛА ЌЕ СЛАВАТ 130 ГОДИНИ ОД ПРУГАТА БИТОЛА-СОЛУН И ЌЕ ПОБАРААТ ДА СЕ ПУШТИ ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА КОН ЛЕРИН

УМЕТНИЦИ ОД ГРЦИЈА И БИТОЛА ЌЕ СЛАВАТ 130 ГОДИНИ ОД ПРУГАТА БИТОЛА-СОЛУН И ЌЕ ПОБАРААТ ДА СЕ ПУШТИ ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА КОН ЛЕРИН

Уметници, пред сè актери, од македонска и грчка страна на 26 јуни со културни перформанси на железничките пруги во своите градови ќе одбележат 130 год ...
КАНАДСКИ И МАКЕДОНСКИ УМЕТНИЦИ НА ЗАЕДНИЧКА ИЗЛОЖБА ВО ЧИФТЕ АМАМ НА ТЕМА ИДЕНТИТЕТ

КАНАДСКИ И МАКЕДОНСКИ УМЕТНИЦИ НА ЗАЕДНИЧКА ИЗЛОЖБА ВО ЧИФТЕ АМАМ НА ТЕМА ИДЕНТИТЕТ

Заедничка изложба на уметници од современата сцена од Канада и од Македонија ќе се отвори вечерва во 19 часот во Чифте амам во Скопје. Националната ...
НЕМА СТРАВ КАЈ МУЗИЧАРИТЕ НА ОХРИДСКО ЛЕТО, СИТЕ СЕ РАДУВААТ ОТИ ЌЕ НАСТАПАТ ВО ЖИВО, ВЕЛИ МУЗИЧКАТА СЕЛЕКТОРКА СТОЈАНОВА

НЕМА СТРАВ КАЈ МУЗИЧАРИТЕ НА ОХРИДСКО ЛЕТО, СИТЕ СЕ РАДУВААТ ОТИ ЌЕ НАСТАПАТ ВО ЖИВО, ВЕЛИ МУЗИЧКАТА СЕЛЕКТОРКА СТОЈАНОВА

Уметниците од странство кои годинава се дел од јубилејното 60. издание на фестивалот Охридско лето, дојдоа без страв поради пандемијата на ковид-19, н ...
ЧЕТВОРИЦА УМЕТНИЦИ JA ДОБИЈА ТАРНЕРОВАТА НАГРАДА ОТКАКО ГО ЗАМОЛИЈА ЖИРИТО ДА НЕ ГИ ДЕЛИ

ЧЕТВОРИЦА УМЕТНИЦИ JA ДОБИЈА ТАРНЕРОВАТА НАГРАДА ОТКАКО ГО ЗАМОЛИЈА ЖИРИТО ДА НЕ ГИ ДЕЛИ

Четворицата уметници кои беа номинирани за годинашната Тарнерова награда, ќе ја поделат наградата откако испратија молба до жирито да не одбере само е ...
1 2 3 10 / 26 НАПИСИ