Таг: верници

ЕВРЕЈСКИ ВЕРНИЦИ ОД САД, КАНАДА, БЕЛГИЈА И ЈУЖНА АМЕРИКА СЕ ДОСЕЛИЈА ВО КУМАНОВО

ЕВРЕЈСКИ ВЕРНИЦИ ОД САД, КАНАДА, БЕЛГИЈА И ЈУЖНА АМЕРИКА СЕ ДОСЕЛИЈА ВО КУМАНОВО

Триесетина припадници на Еврејската верска заедница пред неколку дена се доселиле во кумановската населба Зелен Рид. Странските државјани, семејства с ...
ВЕРНИЦИ ВЕРУВААТ ДЕКА ГИ ДАРУВА СО ДЕЦА ЧУДОТВОРНАТА ИКОНА БОГОРОДИЦА ВО ЦРНО ВО КАЛИШКИОТ МАНАСТИР ВО СТРУГА

ВЕРНИЦИ ВЕРУВААТ ДЕКА ГИ ДАРУВА СО ДЕЦА ЧУДОТВОРНАТА ИКОНА БОГОРОДИЦА ВО ЦРНО ВО КАЛИШКИОТ МАНАСТИР ВО СТРУГА

Во струшкото село Калишта, на самиот брег на Охридското Езеро се издигнува манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“, еден од најубавите во земјав ...
СО ВКУПНО 5.000 ЕВРА ОСУДЕНИ ПОПОТ И ОСУММИНА ВЕРНИЦИ КОИ СКОКНАА ПО КРСТОТ ЗА ВОДИЦИ ВО БИТОЛА И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА ПОРАДИ КОВИД-19

СО ВКУПНО 5.000 ЕВРА ОСУДЕНИ ПОПОТ И ОСУММИНА ВЕРНИЦИ КОИ СКОКНАА ПО КРСТОТ ЗА ВОДИЦИ ВО БИТОЛА И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА ПОРАДИ КОВИД-19

Основниот суд од Битола ги прогласи за виновни свештениот Стефан Здравевски, протојереј во црквата „Св. Недела“ во Битола и уште осуммина верници од Б ...
ВЕРНИЦИТЕ ВЛЕГОА ВО ЏАМИИТЕ ЗА ПРВПАТ ОТКАКО ПОЧНА РАМАЗАНСКИОТ ПОСТ 

ВЕРНИЦИТЕ ВЛЕГОА ВО ЏАМИИТЕ ЗА ПРВПАТ ОТКАКО ПОЧНА РАМАЗАНСКИОТ ПОСТ 

Одлуката за отварење на џамиите од денеска, која ја донесе ИВЗ, повторно ги собра верниците од муслиманска вероисповест во тетовските џамии. При посет ...
ПОЛИЦИЈАТА НЕ ЈА СПРЕЧИЛА ЛИТИЈАТА ВО СТРУГА ОТИ СЕ ПЛАШЕЛА ОД ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА НА ВЕРНИЦИТЕ, ВЕЛАТ ОД МВР

ПОЛИЦИЈАТА НЕ ЈА СПРЕЧИЛА ЛИТИЈАТА ВО СТРУГА ОТИ СЕ ПЛАШЕЛА ОД ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА НА ВЕРНИЦИТЕ, ВЕЛАТ ОД МВР

Полицијата пробала да ги спречи верниците да не се приклучуваат на литијата во Струга, но, тие жестоко реагирале, па за да не ескалира ситуацијата не ...
МПЦ НЕ ГИ ЗАТВОРА ЦРКВИТЕ ЗА ВЕЛИГДЕН И ПОВИКУВА ВЕРНИЦИ ВО ПОМАЛ БРОЈ, ВЛАДАТА НЕ СЕ МЕША ДА ГИ СПРЕЧИ ГУЖВИТЕ И ШИРЕЊЕТО КОРОНАВИРУС

МПЦ НЕ ГИ ЗАТВОРА ЦРКВИТЕ ЗА ВЕЛИГДЕН И ПОВИКУВА ВЕРНИЦИ ВО ПОМАЛ БРОЈ, ВЛАДАТА НЕ СЕ МЕША ДА ГИ СПРЕЧИ ГУЖВИТЕ И ШИРЕЊЕТО КОРОНАВИРУС

Премиерот Оливер Спасовски остана само на апелот граѓаните да седат дома и да не одат во црква за велигденските празници и тврди дека и покрај вонредн ...
СТОЧЕН ПАЗАР НИКНА ЗА КУРБАН БАЈРАМ НА МЕСТОТО НА ПОРАНЕШНАТА ДИВА ДЕПОНИЈА ВО ТЕТОВО

СТОЧЕН ПАЗАР НИКНА ЗА КУРБАН БАЈРАМ НА МЕСТОТО НА ПОРАНЕШНАТА ДИВА ДЕПОНИЈА ВО ТЕТОВО

На просторот на кој до неодамна се наоѓаше дивата депонија во Тетово, преку ноќ изникна сточен пазар. Во пресрет на утрешниот празник Курбан бајрам, с ...
ВЕРНИЦИ КОРНАТ ПАРЧИЊА ОД ИСУШЕН БРЕСТ ЗА СРЕЌА ВО ЦРКВАТА „СВ. 15“ ВО СТРУМИЦА

ВЕРНИЦИ КОРНАТ ПАРЧИЊА ОД ИСУШЕН БРЕСТ ЗА СРЕЌА ВО ЦРКВАТА „СВ. 15“ ВО СТРУМИЦА

Трупот од исушен брест, за кој се претпоставува дека никнал  на местото каде биле обезглавени 15-те Тивериополски маченици заштитници на христијанство ...
ПОЛИЦИЈАТА НАТЕПА ПОПОВИ И ВЕРНИЦИ КОИ САКАЛЕ ДА ПРЕКИНАТ ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА ВО СОЛУН

ПОЛИЦИЈАТА НАТЕПА ПОПОВИ И ВЕРНИЦИ КОИ САКАЛЕ ДА ПРЕКИНАТ ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА ВО СОЛУН

Грчката полиција била принудена да употреби палки за да спречи попови, монаси и верници во обидот насилно да влезат во театар и да прекинат претстава, ...
ОД СИТЕ ЦРКВИ ВО СТРУМИЦА, ЗА КРШТЕВКА НАПЛАЌА САМО ПРАВОСЛАВНАТА

ОД СИТЕ ЦРКВИ ВО СТРУМИЦА, ЗА КРШТЕВКА НАПЛАЌА САМО ПРАВОСЛАВНАТА

Македонската православна црква (МПЦ-ОА), Католичката и Евангелско-Методистичката се трите најголеми цркви во Струмица, каде верниците се молат, но и г ...
10 / 10 НАПИСИ