Таг: вето

1 2 3 4 5 11 30 / 107 НАПИСИ
ЈА ИРОНИЗИРАВ ГРДАТА БУГАРСКА БЛОКАДА ЗА МАКЕДОНИЈА ПРЕД ШОЛЦ, ТВИТНА РАМА 

ЈА ИРОНИЗИРАВ ГРДАТА БУГАРСКА БЛОКАДА ЗА МАКЕДОНИЈА ПРЕД ШОЛЦ, ТВИТНА РАМА 

Албанскиот премиер Еди Рама на својот твитер профил денеска објасни дека на Самитот во Солун кој со земјите од регионот во петокот го организираше грч ...
ИМАЈТЕ НА УМ КАКО ВИЕ ГО НАЈДОВТЕ ПАТОТ ДО ЕУ, МУ РЕЧЕ КАНЦЕЛАРОТ ШОЛЦ НА БУГАРСКИОТ ПРЕМИЕР ПЕТКОВ ВО СОФИЈА

ИМАЈТЕ НА УМ КАКО ВИЕ ГО НАЈДОВТЕ ПАТОТ ДО ЕУ, МУ РЕЧЕ КАНЦЕЛАРОТ ШОЛЦ НА БУГАРСКИОТ ПРЕМИЕР ПЕТКОВ ВО СОФИЈА

„Секогаш треба да го имаме на ум она што самите сме го доживеале кога ги гледаме другите“, рече германскиот канцелар Олаф Шолц во Софија потсетувајќи ...
НАШЕТО ИСКУСТВО КАЖУВА ДЕКА СИТЕ ИМААТ КОРИСТ КОГА СЕ ГРАДАТ ПРИЈАТЕЛСКИ ОДНОСИ СО СОСЕДИТЕ, КАЖА ШОЛЦ ВО СОФИЈА

НАШЕТО ИСКУСТВО КАЖУВА ДЕКА СИТЕ ИМААТ КОРИСТ КОГА СЕ ГРАДАТ ПРИЈАТЕЛСКИ ОДНОСИ СО СОСЕДИТЕ, КАЖА ШОЛЦ ВО СОФИЈА

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави во Софија дека силно го поддржува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија и Албанија со ЕУ, но ...
ЛАЖАТ ДЕКА САКАМ САМ ДА ГО КРЕНАМ ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА, КАЖА ПЕТКОВ ПРЕД ВАРХЕЈИ

ЛАЖАТ ДЕКА САКАМ САМ ДА ГО КРЕНАМ ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА, КАЖА ПЕТКОВ ПРЕД ВАРХЕЈИ

Бугарскиот премиер Кирил Петков кажа дека ги смета за лажни вести информациите дека сака сам да го крене ветото за почеток на пристапните преговори на ...
РАДЕВ ПОБАРА РЕФЕРЕНДУМ ВО БУГАРИЈА ЗА СИМНУВАЊЕ НА ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА

РАДЕВ ПОБАРА РЕФЕРЕНДУМ ВО БУГАРИЈА ЗА СИМНУВАЊЕ НА ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА

Бугарскиот претседател Румен Радев побара да се праша бугарскиот народ за симнување на ветото за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Македонија, ...
МАКРОН ГИ ПОВИКАЛ ПЕТКОВ И РАДЕВ ВО ПАРИЗ ДА ИМ ПРЕЗЕНТИРА ПРЕДЛОГ ЗА СИМНУВАЊЕ НА ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА

МАКРОН ГИ ПОВИКАЛ ПЕТКОВ И РАДЕВ ВО ПАРИЗ ДА ИМ ПРЕЗЕНТИРА ПРЕДЛОГ ЗА СИМНУВАЊЕ НА ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повикал премиерот и претседателот на Бугарија, Кирил Петков и Румен Радев, на средба во Париз да им презенти ...
ЕМИЛИЈА И МАРТА

ЕМИЛИЈА И МАРТА

Не знаеш кој е поненормален. Дали Бугарите што бараат од Македонците да им докажат дека постојат, или Македонците што влегуваат во процес на докажувањ ...
ЕРДОГАН НЕ ГИ САКА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО ЗАШТО СЕ „МРЕСТИЛИШТЕ ЗА ТЕРОРИСТИЧКИ ОРГАНИЗАЦИИ“

ЕРДОГАН НЕ ГИ САКА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО ЗАШТО СЕ „МРЕСТИЛИШТЕ ЗА ТЕРОРИСТИЧКИ ОРГАНИЗАЦИИ“

Турција го повтори својот став дека се противи на приемот на Финска и Шведска во НАТО откако двете земји потврдија дека ќе аплицираат за членство. Без ...
НЕ ПОСТАВУВАМЕ УЛТИМАТУМИ ЗА ЕУ И БУГАРИЈА, ТОА Е ФАКТИЧКА СОСТОЈБА, КАЖА ОСМАНИ ЗА ИЗЈАВАТА ДЕКА ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА МОЖНОСТ ДА СЕ ТРГНЕ ВЕТОТО

НЕ ПОСТАВУВАМЕ УЛТИМАТУМИ ЗА ЕУ И БУГАРИЈА, ТОА Е ФАКТИЧКА СОСТОЈБА, КАЖА ОСМАНИ ЗА ИЗЈАВАТА ДЕКА ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА МОЖНОСТ ДА СЕ ТРГНЕ ВЕТОТО

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека неговата изјава за јуни како последна шанса Бугарија да го тргне ветото за почетокот на пристап ...
НЕМАМЕ ВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА БУГАРИЈА, ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА ШАНСА ЗА ЕУ, ВЛАДАТА ПОЧНУВА СТРАТЕШКИ ДИЈАЛОГ СО САД, ИЗЈАВИ ОСМАНИ

НЕМАМЕ ВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА БУГАРИЈА, ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА ШАНСА ЗА ЕУ, ВЛАДАТА ПОЧНУВА СТРАТЕШКИ ДИЈАЛОГ СО САД, ИЗЈАВИ ОСМАНИ

Македонија на 2 јуни во Вашингтон почнува процес на стратешки дијалог со Соединетите Американски Држави, но тоа нема врска со еветуалното повторно вет ...
1 2 3 4 5 11 30 / 107 НАПИСИ