Таг: вежба

1 2 10 / 19 НАПИСИ
СЕВЕРНА КОРЕЈА ОБЈАВИ ДЕКА СИМУЛИРАЛА НУКЛЕАРЕН НАПАД НА ЈУЖНА КОРЕЈА

СЕВЕРНА КОРЕЈА ОБЈАВИ ДЕКА СИМУЛИРАЛА НУКЛЕАРЕН НАПАД НА ЈУЖНА КОРЕЈА

Северна Кореја објави дека лансирала два балистички проектила за да симулира нуклеарен напад на воени цели во Јужна Кореја. Според државните медиуми, ...
ТЕТОВСКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ ЈА ПОКАЖАА НАЈНОВАТА ОПРЕМА ЗА ГАСНЕЊЕ ПОЖАР И ИНТЕРВЕНЦИИ ПРИ ЕЛЕМЕНТАРНИ НЕПОГОДИ

ТЕТОВСКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ ЈА ПОКАЖАА НАЈНОВАТА ОПРЕМА ЗА ГАСНЕЊЕ ПОЖАР И ИНТЕРВЕНЦИИ ПРИ ЕЛЕМЕНТАРНИ НЕПОГОДИ

По повод Денот на пожарникарите, припадниците на територијалната противпожарна единица од Тетово денеска на градскиот плоштад во Тетово одржаа показна ...
КИНЕСКИТЕ ВОЕНИ БРОДОВИ И АВИОНИ ВЕЖБАЛЕ НАПАД НА ТАЈВАН, КАКО ОДМАЗДА ЗА ПОСЕТАТА НА ПЕЛОСИ

КИНЕСКИТЕ ВОЕНИ БРОДОВИ И АВИОНИ ВЕЖБАЛЕ НАПАД НА ТАЈВАН, КАКО ОДМАЗДА ЗА ПОСЕТАТА НА ПЕЛОСИ

Кинески авиони и воени бродови денеска вежбаа за напад на Тајван, рекоа тајванските власти. Ова се смета за одмазда за посетата на претседателката на ...
ВОЛОНТЕРИ ПОЖАРНИКАРИ ОД НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ШАР ПЛАНИНА СЕ ОБУЧУВААТ ЗА ГАСНЕЊЕ ПОЖАРИ НА ОТВОРЕН ПРОСТОР

ВОЛОНТЕРИ ПОЖАРНИКАРИ ОД НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ШАР ПЛАНИНА СЕ ОБУЧУВААТ ЗА ГАСНЕЊЕ ПОЖАРИ НА ОТВОРЕН ПРОСТОР

Триесет пожарникари волонтери два дена се на обука на Попова Шапка каде се стекнуваат со вештини како да се справат со пожари на отворен простор. Обук ...
1.800 БРИТАНСКИ ПАДОБРАНЦИ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА НАТО-ВЕЖБАТА „БРЗ ОДГОВОР 22“

1.800 БРИТАНСКИ ПАДОБРАНЦИ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА НАТО-ВЕЖБАТА „БРЗ ОДГОВОР 22“

1.800 падобранци од 16. воздухопловна јуришна бригада на Обединетото Кралство ќе бидат дел од вежбата „Брз одговор 22“ (Swift Response 22), во која ќе ...
ЗАВРШИ ТАКТИЧКАТА ВЕЖБА „БЛЕСОК 22“ НА КРИВОЛАК, ЛЕСНИОТ ПЕШАДИСКИ БАТАЛЈОН Е СПОСОБЕН ЗА МИСИЈАТА

ЗАВРШИ ТАКТИЧКАТА ВЕЖБА „БЛЕСОК 22“ НА КРИВОЛАК, ЛЕСНИОТ ПЕШАДИСКИ БАТАЛЈОН Е СПОСОБЕН ЗА МИСИЈАТА

Лесниот пешадиски баталјон, кој е составен дел на Првата пешадиска бригада е борбено способен да ја извршува својата мисија. Ова е оценката која ја до ...
ВЕЖБА ЗА ПОПЛАВА ВО КАВАДАРЕЧКО ЗА ДА СЕ ПОДОБРИ РЕАКЦИЈАТА НА ОПШТИНИТЕ ПРИ КАТАСТРОФИ

ВЕЖБА ЗА ПОПЛАВА ВО КАВАДАРЕЧКО ЗА ДА СЕ ПОДОБРИ РЕАКЦИЈАТА НА ОПШТИНИТЕ ПРИ КАТАСТРОФИ

Институтот за демократија во соработка со Општина Кавадарци спроведе симулациска вежба за опасност од поплави. Притоа беше симулирана поплава по обилн ...
ВЕЖБА ЗА СПАСУВАЊЕ ЗАТРУПАНИ ВО ЛАВИНА НА ПОПОВА ШАПКА

ВЕЖБА ЗА СПАСУВАЊЕ ЗАТРУПАНИ ВО ЛАВИНА НА ПОПОВА ШАПКА

На Шар Планина и на другите наши планини ретко се случуваат лавини од големи размери, но тимовите за спасување од вакви елементарни непогоди редовно с ...
ВЕЖБА СО ОВЦИ И КОЗИ КАКО ДА СЕ ПОСТАПИ АКО ИМА ЧУМА ВО ВЕЛЕШКО СУЈАКЛАРИ

ВЕЖБА СО ОВЦИ И КОЗИ КАКО ДА СЕ ПОСТАПИ АКО ИМА ЧУМА ВО ВЕЛЕШКО СУЈАКЛАРИ

Во околината на велешкото село Сујаклари, се одржа симулациска вежба колку системот е подготвен за справување со болеста чума кај малите преживари (ПП ...
НАТО ВЕЖБА ЗА ЗАШТИТА И СПАСУВАЊЕ ВО УРБАНИ СРЕДИНИ ЗА ПРВ ПАТ СЕ ОДРЖУВА ВО ЗЕМЈАВА

НАТО ВЕЖБА ЗА ЗАШТИТА И СПАСУВАЊЕ ВО УРБАНИ СРЕДИНИ ЗА ПРВ ПАТ СЕ ОДРЖУВА ВО ЗЕМЈАВА

Голема НАТО важбе за спасување и заштита во урбани средини изминативе три дена се одржува во Охрид и Струга. Вежбата „Северна Македонија 2021“ e во ор ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ