Таг: Вимблдон

1 2 10 / 16 НАПИСИ
ВИМБЛДОН ОТКАЖАН ЗА ПРВПАТ ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

ВИМБЛДОН ОТКАЖАН ЗА ПРВПАТ ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Тенискиот турнир Вимблдон е откажан за првпат од Втората светска војна поради пандемијата на коронавирусот. Тој требаше да се игра од 29 јуни до 12 ...
ЃОКОВИЌ ПО ПЕТТИ ПАТ ГО ОСВОИ ВИМБЛДОН ВО ИСТОРИСКОТО ФИНАЛЕ СО ФЕДЕРЕР

ЃОКОВИЌ ПО ПЕТТИ ПАТ ГО ОСВОИ ВИМБЛДОН ВО ИСТОРИСКОТО ФИНАЛЕ СО ФЕДЕРЕР

Новак Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Вимблдон, откако во уште едно незаборавно финале со Роже Федерер славеше со 7:6, 1:6, 7:6, 4:6, 13:12. Тоа е 1 ...
ВЛАШКОТО МИ Е НАЈСИЛНО, ВЕЛИ ВИМБЛДОНСКАТА ШАМПИОНКА СИМОНА ХАЛЕП, МАКЕДОНСКА ВЛАИНКА ОД БИТОЛСКО МАЛОВИШТА

ВЛАШКОТО МИ Е НАЈСИЛНО, ВЕЛИ ВИМБЛДОНСКАТА ШАМПИОНКА СИМОНА ХАЛЕП, МАКЕДОНСКА ВЛАИНКА ОД БИТОЛСКО МАЛОВИШТА

Вимблдонската шампионка во тенис Симона Халеп од Романија е Влаинка со потекло од Македонија, чии предци емигрирале од битолското село Маловишта. 27-г ...
ХАЛЕП ИГРАШЕ КАКО ЛУДА, РЕЧЕ СЕРЕНА ВИЛИЈАМС ПО ТЕШКИОТ ПОРАЗ ВО ФИНАЛЕТО НА ВИМБЛДОН

ХАЛЕП ИГРАШЕ КАКО ЛУДА, РЕЧЕ СЕРЕНА ВИЛИЈАМС ПО ТЕШКИОТ ПОРАЗ ВО ФИНАЛЕТО НА ВИМБЛДОН

Симона Халеп ја освои својата прва титула на Вимблдон откако за помалку од еден час игра ја прегази Серена Вилијамс во финалето. Вилијамс, која ушт ...
ТЕНИСКА КЛАСИКА ЃОКОВИЌ-ФЕДЕРЕР ВО ФИНАЛЕТО НА ВИМБЛДОН

ТЕНИСКА КЛАСИКА ЃОКОВИЌ-ФЕДЕРЕР ВО ФИНАЛЕТО НА ВИМБЛДОН

Новак Ѓоковиќ в недела ќе ја брани титулата на Вимблдон против еден од своите вечни ривали Роже Федерер. Во полуфиналните мечеви, Ѓоковиќ за помалк ...
15-ГОДИШНАТА ГОФ ЈА ЕЛИМИНИРАШЕ ВЕНУС ВИЛИЈАМС НА ВИМБЛДОН

15-ГОДИШНАТА ГОФ ЈА ЕЛИМИНИРАШЕ ВЕНУС ВИЛИЈАМС НА ВИМБЛДОН

Таа не беше родена кога Венус Вилијамс веќе имаше освоено четири гренд слем турнири, но 15-годишната Американка Кори Гоф ја елиминираше петкратната ша ...
ЕНДИ МАРЕЈ ВО СОЛЗИ НАЈАВИ КРАЈ НА КАРИЕРАТА ВО МЕЛБУРН

ЕНДИ МАРЕЈ ВО СОЛЗИ НАЈАВИ КРАЈ НА КАРИЕРАТА ВО МЕЛБУРН

Енди Мареј изјави дека планира да се повлече од тениските терени по годинашниот Вимблдон, но стравува дека нема да го дочека тоа и дека Отвореното прв ...
ЃОКОВИЌ ГО ОСВОИ ВИМБЛДОН ЗА ПРВА ГРЕНД СЛЕМ ТИТУЛА ПО ДВЕ ГОДИНИ

ЃОКОВИЌ ГО ОСВОИ ВИМБЛДОН ЗА ПРВА ГРЕНД СЛЕМ ТИТУЛА ПО ДВЕ ГОДИНИ

Новак Ѓоковиќ го освои првиот гренд слем по повеќе од две години, победувајќи го Кевин Андерсон во финалето на Вимблдон. Српскиот тенисер, кој беше ...
ЃОКОВИЌ ПО ПЕТЧАСОВНА БОРБА СО НАДАЛ СЕ ПЛАСИРАШЕ ВО ФИНАЛЕТО НА ВИМБЛДОН

ЃОКОВИЌ ПО ПЕТЧАСОВНА БОРБА СО НАДАЛ СЕ ПЛАСИРАШЕ ВО ФИНАЛЕТО НА ВИМБЛДОН

Новак Ѓоковиќ се пласираше во своето прво гренд слем финале по речиси две години пауза, откако по два дена играње го совлада Рафаел Надал со 6:4, 3:6, ...
АНДЕРСОН ВО ФИНАЛЕТО НА ВИМБЛДОН ПО ТРЕТИОТ НАЈДОЛГ МЕЧ ВО ИСТОРИЈА

АНДЕРСОН ВО ФИНАЛЕТО НА ВИМБЛДОН ПО ТРЕТИОТ НАЈДОЛГ МЕЧ ВО ИСТОРИЈА

Кевин Андерсон се пласираше во своето прво финале на Вимблдон, откако со Џон Изнер го одигра третиот најдолг меч во историјата на тенисот. Јужноафр ...
1 2 10 / 16 НАПИСИ