Таг: високи температури

1 2 10 / 12 НАПИСИ
НОВАТА ГОДИНА ВО ЕВРОПА ПОЧНА СО НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛО ВРЕМЕ, НЕЗАПАМЕТЕНО СО ДЕЦЕНИИ

НОВАТА ГОДИНА ВО ЕВРОПА ПОЧНА СО НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛО ВРЕМЕ, НЕЗАПАМЕТЕНО СО ДЕЦЕНИИ

На 1 јануари, во Варшава беше 19 степени, цели 5 степени над 30-годишниот рекорд за првиот месец од годината. Во главниот град на Полска вчера беше по ...
НА СИЦИЛИЈА ИЗМЕРЕНА НАЈВИСОКАТА ТЕМПЕРАТУРА ВО ЕВРОПА ДОСЕГА ОД 48,8 СТЕПЕНИ

НА СИЦИЛИЈА ИЗМЕРЕНА НАЈВИСОКАТА ТЕМПЕРАТУРА ВО ЕВРОПА ДОСЕГА ОД 48,8 СТЕПЕНИ

Температура од 48,8 Целзиусови степени е регистрирана на Сицилија, што ако биде потврдено од Светската метеоролошка организација (СМО), ќе биде нов ев ...
СТОТИЦИ ПОЧИНАТИ СРЕДЕ НАЈГОЛЕМИОТ ЖЕЖОК БРАН ВО ИСТОРИЈАТА НА КАНАДА

СТОТИЦИ ПОЧИНАТИ СРЕДЕ НАЈГОЛЕМИОТ ЖЕЖОК БРАН ВО ИСТОРИЈАТА НА КАНАДА

Стотици ненадејни смртни случаи се регистрирани во Канада среде најголемите жештини во историјата на земјата. Околу 485 луѓе починале само во Британск ...
НАД 130 ПОЧИНАТИ КАКО ПОСЛЕДИЦА НА НАЈГОЛЕМИТЕ ЖЕШТИНИ ВО ИСТОРИЈАТА НА КАНАДА

НАД 130 ПОЧИНАТИ КАКО ПОСЛЕДИЦА НА НАЈГОЛЕМИТЕ ЖЕШТИНИ ВО ИСТОРИЈАТА НА КАНАДА

Десетици луѓе починаа во Канада среде досега невиден жежок бран, проследен со рекордно високите температури. Полицијата на областа Ванкувер соопшти де ...
ДЕЛОВИ ОД СЕВЕРНА АМЕРИКА ПОГОДЕНИ ОД ОПАСНИ ЖЕШТИНИ, ВО КАНАДА ИЗМЕРЕНИ РЕКОРДНИ 46,6 СТЕПЕНИ

ДЕЛОВИ ОД СЕВЕРНА АМЕРИКА ПОГОДЕНИ ОД ОПАСНИ ЖЕШТИНИ, ВО КАНАДА ИЗМЕРЕНИ РЕКОРДНИ 46,6 СТЕПЕНИ

Во Канада е измерена највисоката температура досега, додека западот на земјата и Пацифичкиот Северозапад во САД се погодени од досега невидена жештина ...
МИНАТИОТ МЕСЕЦ БИЛ НАЈТОПОЛ НОЕМВРИ ВО ИСТОРИЈАТА, ЗАГРИЖУВАЧКИ СЕ ТЕМПЕРАТУРИТЕ НА АРКТИКОТ

МИНАТИОТ МЕСЕЦ БИЛ НАЈТОПОЛ НОЕМВРИ ВО ИСТОРИЈАТА, ЗАГРИЖУВАЧКИ СЕ ТЕМПЕРАТУРИТЕ НА АРКТИКОТ

Европа ја помина најтоплата есен, со оглед на тоа дека минатиот месец бил најтопол ноември во историјата, стои во предупредувачкиот извештај на Сервис ...
ЗЕМЈАВА Е ВО ЖОЛТА ФАЗА СО ТЕМПЕРАТУРИ ДО 40 СТЕПЕНИ, В САБОТА ДОЖД

ЗЕМЈАВА Е ВО ЖОЛТА ФАЗА СО ТЕМПЕРАТУРИ ДО 40 СТЕПЕНИ, В САБОТА ДОЖД

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) најавува дека под влијание на многу топла воздушна маса до петок времето во земјава ќе биде сончево и мног ...
ЗЕЛЕНИ АЛГИ СЕ НАМНОЖИЈА ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ПОРАДИ ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ

ЗЕЛЕНИ АЛГИ СЕ НАМНОЖИЈА ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ПОРАДИ ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ

Кај помошното пристаниште во Охрид и на охридските плажи на источниот дел од крајбрежјето деновиве се појавија големи колонии на зелени алги, таканаре ...
БИТОЛЧАНИ СЕ РАЗЛАДУВААТ КАПЕЈЌИ СЕ ВО ПЕЛИСТЕРСКИТЕ ОЧИ

БИТОЛЧАНИ СЕ РАЗЛАДУВААТ КАПЕЈЌИ СЕ ВО ПЕЛИСТЕРСКИТЕ ОЧИ

Некои битолчани кои деновиве побегнаа од горештините на Пелистер, се разладија во водите на Големото и Мало Езеро на врвот од планината. Двете се глац ...
ОЛАДЕТЕ ГИ ПИЖАМИТЕ ВО ФРИЖИДЕР ПРЕД СПИЕЊЕ, СОВЕТУВА ГЕРМАНСКИ НАУЧНИК

ОЛАДЕТЕ ГИ ПИЖАМИТЕ ВО ФРИЖИДЕР ПРЕД СПИЕЊЕ, СОВЕТУВА ГЕРМАНСКИ НАУЧНИК

Во период на високи температури и подносливи жештини, луѓето имаат проблеми и со спиењето навечер, па еден германски научник професор има неколку сове ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ