Таг: заклетва

АНЏЕЛА АГЕЛЕР ДАДЕ ЗАКЛЕТВА КАКО НОВА АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА ВО СКОПЈЕ

АНЏЕЛА АГЕЛЕР ДАДЕ ЗАКЛЕТВА КАКО НОВА АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА ВО СКОПЈЕ

На церемонија во американскиот Стејт Департмент, Анџела Агелер даде заклетва како нов американски амбасадор во Република Северна Македонија, соопшти А ...
СЕ ВРАЌА ДОМИНАЦИЈАТА НА СУДИИТЕ ВО СУДСКИОТ СОВЕТ НА СМЕТКА НА ИЗБРАНИТЕ ОД ПОЛИТИКАТА, ТРОЈЦА НОВИ ЧЛЕНОВИ ПОЛОЖИЈА ЗАКЛЕТВА

СЕ ВРАЌА ДОМИНАЦИЈАТА НА СУДИИТЕ ВО СУДСКИОТ СОВЕТ НА СМЕТКА НА ИЗБРАНИТЕ ОД ПОЛИТИКАТА, ТРОЈЦА НОВИ ЧЛЕНОВИ ПОЛОЖИЈА ЗАКЛЕТВА

Ќе се намали доминацијата на членови на Судскиот совет кои не се судии, туку се нашле таму на предлог на политичките партии и на претседателот на Маке ...
САМО ШЕСТ ЖЕНИ ВО 37. ГЕНЕРАЦИЈА ДОБРОВОЛЦИ ВО АРМ

САМО ШЕСТ ЖЕНИ ВО 37. ГЕНЕРАЦИЈА ДОБРОВОЛЦИ ВО АРМ

Рамноправни, но само на зборови. Така на шега се коментираше присуството на само шест девојки во 37. генерација на АРМ, која денеска, на 8 март, полож ...
НОВИТЕ АНТИКОРУПЦИОНЕРИ ДАДОА ЗАКЛЕТВА

НОВИТЕ АНТИКОРУПЦИОНЕРИ ДАДОА ЗАКЛЕТВА

Новите антикорупционери денеска во Собранието дадоа свечена заклетва, откако попладнето со 65 гласа „за“ и 10 воздржани беа избрани на пленарна седниц ...
ИЛХАН ОМАР УРНА 181-ГОДИШНА ЗАБРАНА И ВЛЕЗЕ ВО АМЕРИКАНСКИОТ КОНГРЕС НОСЕЈЌИ ХИЏАБ

ИЛХАН ОМАР УРНА 181-ГОДИШНА ЗАБРАНА И ВЛЕЗЕ ВО АМЕРИКАНСКИОТ КОНГРЕС НОСЕЈЌИ ХИЏАБ

Дваесет и три години откако напушти бегалски камп во Кенија, Илхан Омар стана првата членка на американскиот Конгрес која носи хиџаб. Поради Омар, ...
КУМ 4

КУМ 4

1 Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг фучи на безобразието на ВМРО-ДМПНЕ, а премиерот Зоран Заев уште глуми наивност. Вели дека ќе разговара ...
КОНДАРКО ВО ДИК ЌЕ СЕ СПРЕМА ЗА РЕФЕРЕНДУМ И НА СУД ЌЕ СВЕДОЧИ ЗА ИЗБОРНИ ЗЛОУПОТРЕБИ НА ЕКСКОЛЕГИТЕ ВО „ТИТАНИК 2“

КОНДАРКО ВО ДИК ЌЕ СЕ СПРЕМА ЗА РЕФЕРЕНДУМ И НА СУД ЌЕ СВЕДОЧИ ЗА ИЗБОРНИ ЗЛОУПОТРЕБИ НА ЕКСКОЛЕГИТЕ ВО „ТИТАНИК 2“

Во Собранието денеска во 10 часот заклетва пред собранискиот спикер Талат Џафери треба да дадат новоизбраните седум членови на Државната изборна комис ...
СВЕЧЕНА ЗАКЛЕТВА НА НОВАТА ДИК В ПОНЕДЕЛНИК, СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ Е НА КОМЕМОРАЦИЈА И НА СВАДБА

СВЕЧЕНА ЗАКЛЕТВА НА НОВАТА ДИК В ПОНЕДЕЛНИК, СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ Е НА КОМЕМОРАЦИЈА И НА СВАДБА

Членовите на новата Државна изборна комисија место утринава, свечена заклетва ќе дадат в понеделник. Причината е итно службено отсуство на претседател ...
ОБВИНИТЕЛОТ КОЈ ГО СПАСИ КОЧАН ОД ПРИТВОР УНАПРЕДЕН ВО ЧЛЕН НА СОВЕТОТ НА ОБВИНИТЕЛИ

ОБВИНИТЕЛОТ КОЈ ГО СПАСИ КОЧАН ОД ПРИТВОР УНАПРЕДЕН ВО ЧЛЕН НА СОВЕТОТ НА ОБВИНИТЕЛИ

Обвинителот Ацо Колевски, кој го потпиша и поднесе Барањето за заштита на законитоста (БЗЗ) за Сеад Кочан додека беше во бегство и со кое куртули од п ...
9 / 9 НАПИСИ