19-ГОДИШНИК СО МАЛИГЕН ТУМОР НА КОСКА ДОБИ ЗДРАВО КОСКЕНО ТКИВО ОД ДАРИТЕЛКАТА ВЕРИЦА БЕЛЧОВСКА

  19-ГОДИШНИК СО МАЛИГЕН ТУМОР НА КОСКА ДОБИ ЗДРАВО КОСКЕНО ТКИВО ОД ДАРИТЕЛКАТА ВЕРИЦА БЕЛЧОВСКАВо тимот учествуваа и д-р Далип Јахја, д-р Милена Богојевска-Доксевска, д-р Александар Савески, д-р Резеарт Далипи како и васкуларниот хирург д-р Никола Граматниковски. (Фото: Министерство за здравство)

  Деветнаесетгодишен пациент кој се лекува од малиген тумор на коска денес доби здраво коскено ткиво, кое беше експлантирано на 17 април од 20-годишната Верица Белчовска, соопшти Министерството за здравство. Белчовска почина по повеќе од десет дена во кома, откако беше прегазена на пешачки премин во Струмица.

  Од Министерството велат дека на Клиниката за ортопедски болести предмалку завршила првата трансплантација на коска од починат дарител кај 19-годишен пациент, а операцијата траела пет часа.. Тимот хирурзи предводен од проф. д-р Милан Самарџиски и д-р Александар Трајановски ја завршил комплексната операција на замена на малигно променето коскено ткиво со здраво ткиво од починат донатор кај пациент кој се лекува од малиген тумор на коска, по претходно спроведена биопсија и хемотерапија.

  „Ова е прв ваков тип на интервенција на замена на оштетено коскено ткиво со дониран алографт“, вели Министерството. Во тимот учествуваа и д-р Далип Јахја, д-р Милена Богојевска-Доксевска, д-р Александар Савески, д-р Резеарт Далипи како и васкуларниот хирург д-р Никола Граматниковски.

  Експлантацијата на коскените ткива се случи на 17 април кога тимот хирурзи од Клиниката за ортопедија предводен од д-р Трајановски ја направи првата експлантација на коски и коскени ткива од починат донор. Сите експлантирани графтови беа микробиолошки тестирани и складирани за презервација на температура од -40 во Банката за коскени и меки ткива во склоп на Клиниката.

  „Инаку коскените трансплантанти имаат огромен бенефит за пациентите и се користат кај оштетувања на скелетот предизвикани од бенигни и малигни тумори, состојби после трауми, последици од пропаднати ендопротези, вродени аномалии како и кај ред други заболувања кои прават оштетувања на скелетот“, додаваат од Министерството.

  Белчовска беше донесена на Ургентниот центар на КАРИЛ со внатрешни крварења на мозокот при што е оперирана и по краткото лекување во интензивната нега и исклучување на седацијата, лекарите се посомневаа на мозочна смрт. Откако лекарите утврдија мозочна смрт, семејството се согласи да ги донира нејзините срце, бубрези и коскени ткива. Срцето на девојката му го продолжи животот на 22-годишниот Иле Стрезоски од тетовското село Брвеница, а останатите органи спасија уште најмалку десетина пациенти.

  Два дена по операцијата на Стрезоски, министерот за здравство Венко Филипче кажа дека тој полека закрепнува на Клиниката за кардиохирургија, а пак семејството на дарителката Верица Белчовска ќе добие помош од Владата.

  Б. НЕСТОРОСКА


   ГЛАСНО - во САКАМДАКАЖАМ.МК пријавете проблеми во здравствениот систем


   Почитувани читатели, ни треба вашата помош за заедно да ги откриеме, истражиме и придонесеме за решение на какви било проблеми што го отежнуваат или оневозможуваат пристапот до квалитетна услуга во јавното здравство. Пишете ни за вашите проблеми со здравствените институции низ целата земја. Ви благодариме на довербата.

   Симнете ја мобилната апликација

   ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира