Тагови Постови тагирани со "бегалци"

таг: бегалци

КУРЦ ДОЈДЕ ВО ГЕВГЕЛИЈА, НО НЕ И ВО БЕГАЛСКИОТ КАМП „ВИНОЈУГ“

Шефот на австриската дипломатија и претседавач со ОБСЕ Себастијан Курц, попладнево во Македонија со вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски ја посетија котата (граничниот камен) 59 на македонското-грчката граница, кај Гевгелија. Сепак, Попоски и Курц не го посетија кампот „Винојуг“ каде се сместени бегалци и мигранти кои останаа заглавени во Македонија по затворењето на балканската рута. Двајцата министри...

ЈА ГЛЕДАМЕ ГЕРМАНИЈА ЗА ИНСПИРАЦИЈА, Ѝ РЕЧЕ ГИР НА МЕРКЕЛ

Kанцеларката Ангела Меркел како да прави напори за да добие една искра гламур во често сивиот политички живот на Германија, откако во четвртокот го додаде Ричард Гир на листата на холивудски ѕвезди што ги сретнала. Минатата година таа го покани американскиот актер и политички активист Џорџ Клуни за да дискутираат за бегалската криза. Оваа година, повод за средба со лидерот...

ЊУЈОРШКИОТ СУД ПРИВРЕМЕНО ЈА БЛОКИРАШЕ НАРЕДБАТА НА ТРАМП, ПРОТЕСТИ НА АМЕРИКАНСКИТЕ АЕРОДРОМИ

Федералниот суд во Њујорк нареди привремено да биде блокирана извршната наредба на американскиот претседател Доналд Трамп да ги депортира луѓето со валидни визи кои слетале на американска почва кога стапи на сила забраната за влез на граѓани од седум претежно муслимански земји. Илјадници луѓе на аеродромите во Њујорк, Сан Франциско и Сиетл во саботата вечет бараа САД да продолжи да...

БЕГАЛЦИТЕ ШТО ЛЕТАЛЕ КОН САД СЕ СТАВЕНИ ВО ПРИТВОР ПО НАРЕДБАТА НА ТРАМП ЗА ЗАБРАНЕТ ВЛЕЗ

Извршната наредба на претседателот Трамп за затворање на границите на САД стапи на сила во петок навечер. Бегалците кои веќе беа на лет за време на потпишувањето на наредбата, биле ставени во притвор на аеродромите на кои слетале. Наредбата на Трамп, со која се забранува влез во САД за 120 дена, создаде правно лимбо за сите што беа на пат за САД и...

БЕБЕ СЕ РОДИ ВО КАМПОТ ТАБАНОВЦЕ, РОДИТЕЛИТЕ 11 МЕСЕЦИ ЗАГЛАВЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА

На истоштените лица на бегалците во кампот Табановце, шест дена насмевки им изнудува бебе на брачен пар кој веќе 11 месеци живее тука. Иљаз се родил на 13 јануари во болницата во Куманово, но само два дена подоцна неговата мајка, 32-годишната Ширин Курди од Сирија, инсистирала да се врати во кампот, за може да се грижи и за другите...

„НИЕ ЕВРОПЈАНИТЕ ЈА ИМАМЕ НАШАТА СУДБИНА ВО СВОИ РАЦЕ“, МУ ВРАТИ МЕРКЕЛ НА ТРАМП

Ангела Меркел отсечно му одговори на Доналд Трамп откако тој не го поддржа НАТО и навести дека нема да ја поддржи кохезијата на ЕУ кога ќе стапи на функција. „Ние Европјаните ја имаме нашата судбина во свои раце. Тој уште еднаш ги претстави своите позиции. Моите позиции исто така се познати“, рече Меркел по објавувањето на интервјуто со новоизбраниот претседател...

БРЕГЗИТ Е ОДЛИЧЕН, ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ВЕЛИ ТРАМП

Неколку дена пред неговата инаугурација, новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека одлуката на Британија да излезе од Европската унија ќе заврши како „одлична работа“ и предвиде дека блокот ќе продолжи да се распаѓа. Во интервју за британскиот „Сандеј тајмс“ и за германски „Билд“, Трамп рече дека европските земји реагираат на напливот на имигранти кои му се закануваат...

НЕ ЗНАЕВЕМЕ ДЕКА МОЖЕ ДА СМЕ ВОЛКУ СРЕЌНИ, ВЕЛАТ СИРИСКИТЕ БЕГАЛЦИ СО ИЗЛОЖБА ВО СКОПЈЕ

Шерго Муса и Назли Абду се брачен пар од Сирија кои со своите три деца пред 18 месеци ја напуштиле својата земја бегајќи од, како што велат, опасната војна, а веќе 9 месеци се во прифатниот и транзитен центар „Винојуг“ кај Гевгелија. Шерго и Назли се уметнички надарен пар кој времето поминато во Центарот го исполнуваат создавајќи цртежи со...

МАКЕДОНСКИ ЧЕРНОБИЛ БЛИЗУ КУМАНОВО – ДИВА ДЕПОНИЈА СО АРСЕН ГО УБИВА ТАБАНОВЦЕ  

Неколку илјади тони јаловина од затворениот рудник за хром и антимон во Лојане, со децении ги труе жителите на кумановското село Табановце и поширокиот регион во северниот дел на државата. Отпадот содржи висока концентрација на арсен и претставува голема опасност за здравјето на луѓето и животната средина. Дивата депонија се наоѓа на местото на некогашната топилница за руда до...

ТЕШКО Е ДА СЕ ПРИФАТИ ДЕКА БЕГАЛЕЦ УБИ 12 ЛУЃЕ ВО БЕРЛИН, ВЕЛИ МЕРКЕЛ

СПЕЦИЈАЛНО ОД БЕРЛИН ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК – СИЛВЕРА ПАДОРИ КЛЕНКЕ Германската канцеларка Ангела Меркел верува дека инцидентот на божикниот панаѓур во Берлин каде беа убиени 12 луѓе бил терористички напад, додавајќи дека би било тешко да се прифати фактот дека се работи за бегалец во нејзиното прво обраќање по синоќешниот напад. „Се уште има многу работи коишто не ги знаеме со доволна...