Категорија: Култура

1 193 194 195 196 197 1950 / 1969 НАПИСИ
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ЖЕНАТА КОЈА ЗАМИНА“ НА ФИЛИПИНЕЦОТ ЛАВ ДИЈАЗ

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ЖЕНАТА КОЈА ЗАМИНА“ НА ФИЛИПИНЕЦОТ ЛАВ ДИЈАЗ

„Жената која замина“, црно-бел трилер за одмазда што трае 4,30 часа, го освои Златниот лав на 73. филмски фестивал во Венеција, што заврши вечерва. Ов ...
СО ШЕРБЕЏИЈА МИ Е ПОДОБРО ОД БЕЛУЧИ, ВЕЛИ ПЕПИ МИРЧЕВСКИ

СО ШЕРБЕЏИЈА МИ Е ПОДОБРО ОД БЕЛУЧИ, ВЕЛИ ПЕПИ МИРЧЕВСКИ

Актерскиот доајен Петар Мирчевски кој играше заедно со италијанската ѕвезда Моника Белучи во „На млечниот пат“, вечерва во Битола на отварањето на ...
„МАНАКИ“ ОТВОРИ СО УДИРАЊЕ КАДАР НА ГОЛО

„МАНАКИ“ ОТВОРИ СО УДИРАЊЕ КАДАР НА ГОЛО

Во препознатлив стил на режисерот Мартин Кочовски, свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки“, што е во тек во Битола, почна со слободни, непурит ...
ГЕРИЛА АКЦИЈА ПРОТИВ ЃОЛЕ И БЕТИ НА „МАНАКИ“

ГЕРИЛА АКЦИЈА ПРОТИВ ЃОЛЕ И БЕТИ НА „МАНАКИ“

Со герила акција вечерва во Битола беше пречекан претседателот Ѓорге Иванов, кој е покровител на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ чие отварање на 37. ...
ПОЧИНА РЕЖИСЕРСКАТА БИЛЈАНА ГАРВАНЛИЕВА

ПОЧИНА РЕЖИСЕРСКАТА БИЛЈАНА ГАРВАНЛИЕВА

Наградуваната македонска режисерка на документарци Билјана Гарванлиева, почина денеска во Берлин, каде што живееше и работеше. Имаше 43 години. Вес ...
МЈУЗИКЛОТ „ЛА ЛА ЛЕНД“ СО СТОУН И ГОСЛИНГ ОД ВЕНЕЦИЈА ЈА ОТВОРИ СЕЗОНАТА НА ОСКАРИ

МЈУЗИКЛОТ „ЛА ЛА ЛЕНД“ СО СТОУН И ГОСЛИНГ ОД ВЕНЕЦИЈА ЈА ОТВОРИ СЕЗОНАТА НА ОСКАРИ

„Ла Ла ленд“ добива внимание уште од првите вести дека ќе се снима. Не само што има две омилени ѕвезди – Ема Стоун и Рајан Гослинг – туку овој џез мју ...
ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ БЕЗ ГАЈЛЕ ОД ПРИТВОРОТ НА ТАЛЕСКИ

ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ БЕЗ ГАЈЛЕ ОД ПРИТВОРОТ НА ТАЛЕСКИ

Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“денес ја објави програмата за 37. издание што ќе почне на 10 септември со македонската премиера на „Ослобод ...
МОЗАИЦИТЕ ВО ХЕРАКЛЕЈА ПРОПАЃААТ ОТИ НЕМА СЛУЖБА ЗА КОРНЕЊЕ НА ТРЕВАТА

МОЗАИЦИТЕ ВО ХЕРАКЛЕЈА ПРОПАЃААТ ОТИ НЕМА СЛУЖБА ЗА КОРНЕЊЕ НА ТРЕВАТА

Состојбата на мозаиците во античкиот локалитет Хераклеја е алармантна, покажа ендоскопското снимање чија втора фаза заврши деновие во Битола. По извеш ...
НЕВРЕМЕТО ВО ОХРИД ГО ОТКАЖА КОНЦЕРТОТ НА АРТУРО САНДОВАЛ

НЕВРЕМЕТО ВО ОХРИД ГО ОТКАЖА КОНЦЕРТОТ НА АРТУРО САНДОВАЛ

Концертот на Артуро Сандовал на Охридско лето што требаше да се одржи вечерва во Античкиот театар беше откажан поради силното невреме што го зафати Ох ...
ПЕПИ МИРЧЕВСКИ СО МОНИКА БЕЛУЧИ НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ ВО ВЕНЕЦИЈА

ПЕПИ МИРЧЕВСКИ СО МОНИКА БЕЛУЧИ НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ ВО ВЕНЕЦИЈА

Македонските актерски доајени Петар Мирчевски и Ратка Радмановиќ играат заедно со италијанската ѕвезда Моника Белучи во „На млечниот пат“, новиот филм ...
1 193 194 195 196 197 1950 / 1969 НАПИСИ