Категорија: Свет

1 178 179 180 181 182 195 1800 / 1946 НАПИСИ
ФРАНЦУСКИОТ СУД ЈА УКИНА ЗАБРАНАТА ЗА БУРКИНИ

ФРАНЦУСКИОТ СУД ЈА УКИНА ЗАБРАНАТА ЗА БУРКИНИ

Францускиот највисок административен суд ја суспендираше забраната за носење буркини на јавните плажи, воведена во неколку градови. Во пресудата стои ...
ПОЗНАТО ПО ШПАГЕТИТЕ „АЛ АМАТРИЧАНА“, ОД РАЗУРНАТОТО АМАТРИЧЕ ПОТЕКНУВААТ ГОТВАЧИТЕ НА ПАПИТЕ

ПОЗНАТО ПО ШПАГЕТИТЕ „АЛ АМАТРИЧАНА“, ОД РАЗУРНАТОТО АМАТРИЧЕ ПОТЕКНУВААТ ГОТВАЧИТЕ НА ПАПИТЕ

Саат-кулата од 13. век за чудо сѐ уште се извишува среде урнатините во Аматриче со времето замрзнато на 3.36 часот, како морничав потсетник на точниот ...
КУРДСКИ МИЛИТАНТИ СО КАМИОН БОМБА УБИЈА 11 ТУРСКИ ПОЛИЦАЈЦИ, 78 СЕ ПОВРЕДЕНИ

КУРДСКИ МИЛИТАНТИ СО КАМИОН БОМБА УБИЈА 11 ТУРСКИ ПОЛИЦАЈЦИ, 78 СЕ ПОВРЕДЕНИ

Курдски милитанти нападнаа полициска станица во југоисточна Турција со камион полн со експлозиви, убивајќи најмалку 11 полицајци, а има и 78 повредени ...
СПРЕЧЕН ОБИД ЗА АТЕНТАТ ВРЗ МЕРКЕЛ ВО ПРАГА

СПРЕЧЕН ОБИД ЗА АТЕНТАТ ВРЗ МЕРКЕЛ ВО ПРАГА

Чешката полиција уапсила вооружен маж кој се обидел да се вклучи во автомобилската придружба на Ангела Меркел за време на нејзината посета на Прага. Б ...
БРОЈОТ НА ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА СЕ ИСКАЧИ НА 247, ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ ПРОДОЛЖУВА

БРОЈОТ НА ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА СЕ ИСКАЧИ НА 247, ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ ПРОДОЛЖУВА

Најмалку 247 луѓе загинаа и 368 се повредени во земјотресот што вчера ја погоди централна Италија, додека илјадници спасувачи продолжуваат со напорите ...
НАЈМАЛКУ 159 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА, СПАСУВАЧИТЕ ВО ТРКА СО ВРЕМЕТО

НАЈМАЛКУ 159 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА, СПАСУВАЧИТЕ ВО ТРКА СО ВРЕМЕТО

Земјотресот што вчера ја погоди централна Италија уби најмалку 159 луѓе, соопшти Агенцијата за цивилна заштита, зголемувајќи ја претходната бројка до ...
НАЈМАЛКУ 120 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА, 1.500 ЛУЃЕ БЕЗ ДОМ

НАЈМАЛКУ 120 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА, 1.500 ЛУЃЕ БЕЗ ДОМ

Најмалку 120 луѓе загинаа во земјотресот што го погоди планинскиот реон во централна Италија, соопшти премиерот Матео Ренци. Земјотресот со јачина од ...
БРОЈОТ НА ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА СЕ ИСКАЧИ НА 73

БРОЈОТ НА ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА СЕ ИСКАЧИ НА 73

Италијанската агенција за цивилна заштита соопшти дека бројот на загинати во земјотресот со јачина од 6,2 степени достигна 73, а има и стотици повреде ...
НАЈМАЛКУ 38 ЗАГИНАТИ, ВКЛУЧУВАЈЌИ ЕДНО БЕБЕ, ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА

НАЈМАЛКУ 38 ЗАГИНАТИ, ВКЛУЧУВАЈЌИ ЕДНО БЕБЕ, ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА

Земјотрес со јачина од 6,2 степени ја погоди централна Италија, оставајќи најмалку 38 мртви, вклучувајќи едно бебе, јави “Анса”. 150 се водат како исч ...
СЕ УШТЕ СЕ ТРЕСЕ ЗЕМЈАТА ПО СИЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ИТАЛИЈА ВО КОЈ ЗАГИНА НАЈМАЛКУ 21 ЛИЦЕ

СЕ УШТЕ СЕ ТРЕСЕ ЗЕМЈАТА ПО СИЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ИТАЛИЈА ВО КОЈ ЗАГИНА НАЈМАЛКУ 21 ЛИЦЕ

Силен и плиток земјотрес ја погоди централна Италија рано утрово, оставајќи ги преплашените жители надвор од нивните домови и засега непознат број нас ...
1 178 179 180 181 182 195 1800 / 1946 НАПИСИ