БЕВ ИЗМАНИПУЛИРАН ОД ЉУБЧО, СТРУМИЧКИОТ СОВЕТНИК ВИТАНОВ ОСТАНУВА ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ

a:2:{s:16:"td_post_template";s:22:"single_template_civica";s:9:"td_source";s:49:"Струмица,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  БЕВ ИЗМАНИПУЛИРАН ОД ЉУБЧО, СТРУМИЧКИОТ СОВЕТНИК ВИТАНОВ ОСТАНУВА ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ

  Советникот Мето Витанов си даде оставка во ВМРО-НП и вели дека останува во коалицијата на СДСМ во Советот на општина Струмица, еден ден откако ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека тој ќе коалицира со нив и на тој начин обезбедиле мнозинство во Советот.

  Витанов вели дека бил изманипулиран од централното раководство на партијата на Љубчо Георгиевски за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ од каде следел инструкциите за дејствување на локално ниво

  „Јас како советник од ВМРО-НП, кој до вчера коалицираше со СДСМ сум грубо изманипулиран од централното раководство на ВМРО-НП, почитувајќи ја нивната одлука за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Струмица. Поради несериозноста на централното раководство на ВМРО-НП си давам оставка од партијата и понатамошниот мандат во Советот на општина Струмица ќе го водам како независен советник поддржувајќи ја советничката група на коалицијата на СДСМ“, изјави Мето Витанов.

  Вчера, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека Мето Витанов од ВМРО-НП коалицирал со нив и го добиле мнозинството во Советот при што побараа итна седница за смена на претседател и избор на в.д. градоначалник. Сега, силите во Советот повторно ќе се 12:11 за СДСМ, бидејки Витанов најави дека ке ги подржува социјалдемократите.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира