ДВА ЕР ТРАКТОРA ГАСАТ ПОЖАР КАЈ РАДУША, ЧЕТИРИ ЧАСА ГОРИ БОРОВА ШУМА

  ДВА ЕР ТРАКТОРA ГАСАТ ПОЖАР КАЈ РАДУША, ЧЕТИРИ ЧАСА ГОРИ БОРОВА ШУМАОва е во втор пожар последнава недела во чие што гасење се вклучуваат авионите на Дирекцијата за заштита и спасување. - Ер трактор во акција на Охридско езеро снимен во 2014 година

  Ер тракторите на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) се вклучени во гасењето на пожар кој што избил во 15.40 часот во близина на Радуша. Пожарот го зафатил потегот Рашче-Радуша.

  „Се работи за шумски пожар, гори борова шума. Во гасењето се вклучени два авиони од ДЗС и Бригадата за противпожарна заштита на Скопје. Пожарот е сѐ уште активен“, вели Тихомир Каранфиловски од одделението за односи со јавност во Центарот за управување со кризи (ЦУК) .

  Од ЦУК сѐ уште немаат точна информација колкава површина од боровата шума е опожарена оти пожарот сѐ уште е активен.

  Ова е во втор пожар последнава недела во чие што гасење се вклучуваат авионите на Дирекцијата за заштита и спасување. Во средата со авиони се гасеше и пожарот над скопското село Кучково, каде што, исто така, гореше борова шума.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира