ФАТЕНИ КРИВОЛОВЦИ НА ЦРНА РЕКА, НАДЛЕЖНИТЕ СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА РИБАТА ЈА ЛОВЕЛЕ СО ДИНАМИТ

  ФАТЕНИ КРИВОЛОВЦИ НА ЦРНА РЕКА, НАДЛЕЖНИТЕ СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА РИБАТА ЈА ЛОВЕЛЕ СО ДИНАМИТКај сторителите се пронајдени 13,6 килограми клен (Фото: СДК.МК)

  Велешките рибочувари заедно со кавадаречката полиција на Божиќ фатиле група криволовци на Црна Река, во атарот на селото Манастирец. Надлежните се сомневаат дека рибата е фатена откако бил фрлен динамит, за што ќе треба да се произнесат од Институтот за ветерина.

  „По дојава дека одредена група лица врши криволов, околу 19 часот е излезено на терен. Откако отидовме на самото место, двете лица побегнаа и се дадовме во потера по нив. Фатени се во дворно место, каде се пронајдени 13,6 килограми клен и две мрежи. Се сомневаме дека рибата е ловена со динамит бидејќи ѝ се оштетени внатрешните тапанчиња. Кај сторителите пронајдовме и помошно средство со кое рибата е собирана од реката, а тие да не влегуваат во вода“, изјави Шефкет Маслак, рибочувар од ЗСР „Бабуна“ од Велес.

  Избројано е дека со криволовот биле уловени 231 парче клен.

  П. ПЕЧКОВ

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира