ИНВАЛИД СО НОЖ ГО УБИЛ ТАТКО МУ НА СПИЕЊЕ

  ИНВАЛИД СО НОЖ ГО УБИЛ ТАТКО МУ НА СПИЕЊЕКуќата каде што во текот на вчерашната ноќ се случило убиството на 62-годишниот таксист Т.Б. (Фото: СДК.МК)

  29-годишниот инвалид Г.Б. од Штип со нож го убил својот татко Т.Б. (62) додека тој спиел. Синот имал помош од својот пријател И.Д. (24) кој претходно со тупаници го удирал сега починатиот по лицето, а потоа синот со нож му нанел неколку смртоносни убоди во пределот на главата. Претходно меѓу нив имало расправија, но синиот чекал да се стемни и татко му да заспие.

  Г.Б. е познат меѓу штипјани како инвалидно момче кое низ градот се движи со количка, но често пати го гледале како ја вози количката под дејство на алкохол. Против Г.Б. и неговиот пријател И. Д полицијата поднела кривична пријава, а истражен судија во претходна постапка и на двајцата им одредил мерка притвор од 30 дена.

  Портпаролот на судот Саше Георгиев информира дека за ова мерка биле повикани лекари специјалисти кои оцениле дека неговата инвалидност не е пречка за да ја издржува мерката притвор и дека неподвижноста повеќе била резултат на употребата на алкохол.

  Т. ЈОВАНОВСКИ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира