ИСКРШЕНИ ТРИ КЛУПИ И ФРЛЕНИ ВО ЕЗЕРЦЕТО ВО ГРАДСКИОТ ПАРК ВО СКОПЈЕ

  ИСКРШЕНИ ТРИ КЛУПИ И ФРЛЕНИ ВО ЕЗЕРЦЕТО ВО ГРАДСКИОТ ПАРК ВО СКОПЈЕЕкипи на ЈП „Паркови и зеленило“ ги нашле клупите во вода при контрола на паркот. (Фото: Паркови и зеленило)

  Три клупи во првиот дел од Градскиот парк во Скопје се искршени, а потоа фрлени во езерцето. Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ вчера ги нашле клупите во водата кога вршеле контрола и чистење на паркот.

  „Изминатиот сончев викенд ја зголеми  посетеноста во Градскиот парк, што придонесе нашите екипи да соберат еден полн камион со отпадоци кои посетителите ги оставија зад себе. Како ова да не беше доволно, па наидовме на три фрлени клупи во езерцето во првиот дел на паркот по што веднаш ги извадивме“, велат од „Паркови и зеленило.

  Нивните екипи во вториот дел на паркот затекнале превртена мобилна тоалетна кабина. Од претпријатието апелираат да не се фрла ѓубре и совесно да се користат и чуваат парковските елементи при посета на парковите, како и на грижа за природата.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира