ШЕЕСЕТИНА СЛЕПЧЕНСКИ РАКОПИСИ КОИ НИЗ ВЕКОВИТЕ БИЛЕ ОДНЕСЕНИ ОД МАНАСТИРОТ „СВЕТИ ЈОВАН ПРЕТЕЧА“ ДОСЕГА СЕ ВРАТЕНИ ВО ДИГИТАЛНА ФОРМА

  ШЕЕСЕТИНА СЛЕПЧЕНСКИ РАКОПИСИ КОИ НИЗ ВЕКОВИТЕ БИЛЕ ОДНЕСЕНИ ОД МАНАСТИРОТ „СВЕТИ ЈОВАН ПРЕТЕЧА“ ДОСЕГА СЕ ВРАТЕНИ ВО ДИГИТАЛНА ФОРМАНајголемиот дел од делата на Слепченскиот скрипториум е однесен во втората половина на 19. век и во почетокот на 20. век, главно во Русија и Бугарија (Фото: СДК.МК)

  Шеесетина значајни стари ракописи од Слепченскиот скрипториум, кој во средниот век постоел во манастирот „Св. Јован Претеча“ во Слепче, Демирхисарско, а кои своевремено биле однесени во странски држави, се вратени во дигитална форма во македонската книжевна ризница. Тоа се ракописи кои биле однесени во Бугарија и Русија, а годинава стигнаа и дигитални копии од архивот на Хрватската академија на науките и уметностите (ХАЗУ).

  „Реституцијата, враќањето на однесените ракописи и други уметнички дела од манастирот е тешко остварливо, скоро невозможно. И поголеми и помоќни земји ретко кога успеваат да ги вратат своите однесени драгоцености. Но, манастирот во Слепче, со стручна помош и поддршка од Истражувачкиот центар за културно наследство ‘Цветан Грозданов’ при МАНУ, успеа во дигитална форма да донесе, односно врати околу 60 ракописи од Бугарија, Русија и од архивот на ХАЗУ во Загреб“, рече проф. д-р Сашо Цветковски од ИЦКН „Цветан Гроззданов“, раководителот на Слепченско-демирхисарската летна школа, која годинава се одржа по четврти пат.

  Цветковски најави дека започнатиот процес ќе продолжи и во следните години.

  Тој посочува дека во својата скоро осумвековна историја манастирот „Св. Јован Претеча“ се издигнал во еден од најстарите и најзначајни духовни, црковни и уметнички средишта во Демирхисарско, Охридската архиепископија и Македонија. Слепченскиот скрипториум е една од најамблематичните појави поврзани со книжевното наследство во Македонија од крајот на 15. век до втората половина на 17. век и го достигнал својот најголем подем кон средината и во втората половина на 16. век. Во тоа време, во манастирот интензивно се препишувале книги со богословска содржина, химнографски текстови, поучни слова и беседи и евангелија, повеќето украсени со минијатури, илуминација и орнаментика.

  Во тоа време, во манастирот творел Висарион Слепченски, кој скоро 30 години заедно со своите соработници и следбеници Сисој Слепченски и Матеј Слепченски го давале главниот белег на севкупното книжевно творештво на манастирот, но и пошироко во диецезата на Охридската архиепископија. Во вековите што следуваат, книжевните раритети исчезнале, односно биле разграбани од собирачи на артефакти и однесени во туѓи библиотеки и музеи.

  „Најголемиот дел од делата на Слепченскиот скрипториум е однесен во втората половина на 19. век и во почетокот на 20. век, посебно во времето на Првата светска војна“, вели Цветковски.

  Денес, тие се наоѓаат во архивите, збирките и музеите во Софија, Москва, Санкт Петербург, Одеса, Загреб и Белград. Меѓу однесените ракописи има и такви кои датираат од 11-12. век, како познатиот Слепченски апостол, однесен во Москва. Библиотеката што низ вековите ја создале монасите броела 2.000 ракописи.

  Ж. ЗДРАВКОВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира