СИНОЌА ЗАПАЛЕНИ 6 КОНТЕЈНЕРИ ВО СКОПСКО ЛИСИЧЕ, 100 УНИШТЕНИ ЗА 9 МЕСЕЦИ

  СИНОЌА ЗАПАЛЕНИ 6 КОНТЕЈНЕРИ ВО СКОПСКО ЛИСИЧЕ, 100 УНИШТЕНИ ЗА 9 МЕСЕЦИСо ваквите инциденти на ЈП „Комунална хигиена“ му е нанесена финансиска штета во висина од 1,5 милиони денари. (Фото: Град Скопје)

  Шест контејнери биле запалени синоќа во скопската населба Лисиче. Со тоа за девет месеци оваа година низ Скопје запалени и уништени се над 100 садови за одлагање на комуналниот отпад.

  „Сите опожарени контејнери се целосно уништени и неупотребливи. Со ваквите инциденти на ЈП ’Комунална хигиена‘ му е нанесена финансиска штета во висина од 1,5 милиони денари. Градот Скопје и ЈП ’Комунална хигиена‘ апелираат до граѓаните да ги чуваат и да не ги оштетуваат контејнерите поставени на јавните површини за да се овозможи ефикасно одлагање на комуналниот отпад и да се одржува јавната хигиена. Садовите за отпад се набавуваат со пари од граѓаните, а со нивното оштетување се нанесува голема финансиска штета“, велат од Град Скопје.

  Од Градот бараат од граѓаните да го пријават секој случај на вандализам врз контејнерите и врз другата урбана опрема, за да се одржи комуналниот ред во градот.

  Случаите на запалени контејнери се пријавени во Министерството за внатрешни работи, но досега ниту еден сторител не е најден ниту казнет.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира