СО СПОТОВИ ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ ГИ УЧИ ГРАЃАНИТЕ ПРОПИСНО ДА СЕ ПАРКИРААТ

  СО СПОТОВИ ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ ГИ УЧИ ГРАЃАНИТЕ ПРОПИСНО ДА СЕ ПАРКИРААТОпштина Центар, почнуваа кампања за безбедност во сообраќајот „Паркирај совесно!“, која ќе биде насочена кон подигање на сообраќајната свест и култура на повисоко ниво, зголемување на одговорноста кај возачите и укажување на важноста и потребата од почитување на сообраќајните правила и прописи.-Тротоарите и улиците во Дебар Маало секојдневно се блокирани од возила. (Фото: СДК.МК)

  Општина Центар со телевизиски спортови и летоци ќе ги едуцира граѓаните да не се паркираат на улици и тротоари.

  Општина Центар, ЈП„Паркинзи Општина Центар“ и СВР Скопје од денеска започнуваат со едукативна кампања за безбедност во сообраќајот „Паркирај совесно!“, која ќе биде насочена кон подигање на сообраќајната свест и култура на повисоко ниво, зголемување на одговорноста кај возачите и укажување на важноста и потребата од почитување на сообраќајните правила и прописи.

  „Апелирам до граѓаните да ги почитуваат правилата и прописите и да не ги паркираат своите возила пред објекти, коловози, тротоари, зелени површини, пешачки патеки и други слични површини кои не се наменети за паркинг“, рече на прес конференција градоначалникот Саша Богдановиќ.

  Во наредните 2 месеци, ќе се емитуваат 8 едукативни видеа со јасни пораки кои ќе придонесат да се изгради совесност за одговорно учество во сообраќајот и ќе ги потенцираат местата на кои возачите не смеат да запрат или да го паркираат своето возило. Еднаш неделно ќе се објавува по едно едукативно видео на неколку национални телевизии, македонски интернет портали и на социјалните мрежи.

  Во склоп на кампањата, ќе се поставуваат летоци на паркираните автомобили на паркиралиштата со кои стопанисува ЈП „Паркинзи Општина Центар“ и ќе продолжат со секојдневно отстранување на сите непрописно паркирани автомобили во општина Центар се додека трајно не се реши сообраќајниот метеж и проблемот со неправилното паркирање.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира