ТОНИ ПЛАШИЦА СЕ ГУШАТ ВО СТУДЕНЧИШКИОТ КАНАЛ, ВОДАТА ПОБЕЛЕ ОД МРТВИ РИБИ

  ТОНИ ПЛАШИЦА СЕ ГУШАТ ВО СТУДЕНЧИШКИОТ КАНАЛ, ВОДАТА ПОБЕЛЕ ОД МРТВИ РИБИБиолозите велат дека каналот побелел од крлушките што им отпаѓаат на плашиците кои се борат за воздух (Фото: СДК.МК)

  Во Студенчишкиот канал во Охрид тони плашица се гуши поради недостаток на вода и кислород. Еден дел од каналот кај Билјанини Извори е побелен од мртва риба, а некои граѓани со кепчиња ја црпат плашицата од водата.

  „Ова е резултат на временски неприлики. Дожд нема заврнато четири месеци. Секнаа сите дотоци на вода во каптажата кај Билјанини Извори. Ние ја запревме и водата во базените каде што одгледуваме млади пастрмки за да има вода во каналот, но и тоа не помогна. Сега и нашата пастрмка мораме да ја спасуваме”, вели познатиот охридски биолог д-р Гоце Костоски.

  Се проценува дека во Студенчишкиот канал има шеесетина тони плашица (Фото: СДК.МК)

  Биолозите велат дека каналот побелел од крлушките, кои им отпаѓаат на плашиците кои се борат за воздух.

  „Досега не сум видел ваква појава, но ова го очекувавме. Јас овде ловам плашица секој ден. Гледате, водата во каналот побеле. Плашицата се распаѓа поради недостаток на воздух. Уште вчера забележав дека оваа вкусна риба престана да ги јаде мамките на јадиците. Беше вознемирена, гледав како без причина големи јата пливаат од едниот до другиот брег”, вели долгогодишен спортски риболовец.

  Вода во Студенчишкиот канал нема доволно и по исклучувањето на пумпите кои црпеа вода за пиење за охриѓани од каптажата над Билјанини Извори. Од „Водовод” велат дека постапиле според препораките на локалната власт за намалување на количините на вода за потребите на градскиот водовод.

  Се проценува дека во моментов во Студенчишкиот канал има шеесетина тони плашица. Подолго време секнати се и познатите Билјанини Извори.

  Д. ЧУБРИЌ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира