ВО ТЕТОВСКО КАМЕЊАНЕ ОТВОРЕНА НОВА ГРАДИНКА СО ВЛАДИН ГРАНТ ОД 260.000 ЕВРА

  ВО ТЕТОВСКО КАМЕЊАНЕ ОТВОРЕНА НОВА ГРАДИНКА СО ВЛАДИН ГРАНТ ОД 260.000 ЕВРАГрадинката ќе згрижува 87 деца, поделени во пет возрасни групи од нула до шест години (Фото: СДК.МК)

  Тетовското село Камењане доби нова градинка во која ќе можат да престојуваат 87 деца на возраст до шест години. Станува збор за современ објект, за кој Министерството за труд и социјална политика ѝ даде грант од 260.000 евра на Општина Боговиње.

  „Оваа градинка го носи името ‘Јета‘, што на македонски значи живот и тоа е многу симболично име за една јавна установа за сместување деца од предучилишна возраст. Таа ќе згрижува 87 деца, поделени во пет возрасни групи од нула до шест години, а веќе е подготвен и персоналот кој ќе работи во градинката. Овој објект порано бил училиште и е пренаменет, реконструиран со енергетски ефикасна фасада и опремен со најсовремена опрема за потребите на една ваква институција. Ова е осма градинка што како Влада ја отвораме од август 2020“, изјави министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

  Таа изјави дека Владата со новиот, петти пакет помош ја разгледува можноста да бидат вклучени и лицата со попреченост, односно оние кои досега по ниеден основ не биле опфатени со мерките за финансиска помош.

  „Вчера разговаравме за ова со вицепремиерот за економски прашања, а ние како министерство правиме анализа на податоците во нашите регистри. Тоа не е голема бројка, па верувам дека и овие лица ќе бидат вклучени со новиот пакет мерки“, додаде Шахпаска.

  З. АНДОНОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира